İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’den İthalat Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu Yazıyı Paylaşın:

Türkiye’de Çin’den ithalat yapan firmaların sayısı çok fazla. “Made In China” etiketli ürünlere bakarak ithalat miktarı hakkında fikir sahibi olabiliriz.

İthalatçı Firmalar İçin

Çin’den ithalat yapanların Çin’i seçmelerindeki en büyük etken ürün fiyatı. Önceleri Çin ürünleri, yuanın değersiz olması nedeniyle çok ucuzdu; ama son on yılda yuan lira karşısında iki kat daha değerli hale geldi ve bu da Çin’den ithal edilecek ürünlerin fiyatlarının iki kat daha pahalı hale gelmesine neden oldu. Birçok ithalatçı firma Çin’in fiyat konusunda cazibesini kaybetmeye başladığını düşünüyor.

İthalatçı firmaların çoğu en az bir kere dolandırıldığını söyler. Çin, çok büyük ve kalabalık bir ülke olduğundan dolandırıcı firmaların da diğer ülkelere göre sayıca fazla olması normal. Dolandırılma ihtimalini minimuma indirebilmek için danışmanlık hizmeti veren firmalarla anlaşılabilir. Bu firmalarla anlaşma tabii ki maliyetinizi arttıracak; ama içinizin kısmen daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Aracı firmalarla anlaşmak istemeyenler ithal etmek istedikleri miktar fazla ise Çin’e bir seyahat düzenleyip firmaları yerlerinde görebilirler. Düşük miktarlarda alım yapmak isteyenler ise Çin’de bulunan veya yakın zamanda Çin’e gelme ihtimali olan bir yakınlarından küçük firma ziyaretleri yapmalarını rica edebilirler.

Çinli firmalarla herhangi bir ürün ile ilgili görüşmelere başladığınızda size fiyat söylemeden önce mutlaka “Kaç tane satın almak istiyorsunuz?” diye soracaklardır. Türkiye’de biz genelde kaç tane alacağımıza fiyata göre karar veririz; ama Çinliler fiyata adete göre karar veriyorlar. O nedenle bir firmayla görüşmeden önce adet konusunu netleştirmenizde yarar var.

Firmanız büyük de olsa, küçük de olsa yanlış anlaşılmaları önlemek amacıyla Çinli firmalarla görüşmelerinizi mutlaka İngilizce yapın. İngilizce bilmiyorsanız bilen birilerini işe alın. Çin’den ithalat yapan firmaların birçoğunun en büyük hatası hiç İngilizce bilmeden Google translate kullanarak firmalarla anlaşmaya çalışmaktır. Google translate’in çeviri yaparken bazı hatalar yapabileceğini unutmamalısınız.

Bireyler İçin

Çin’den ithalatçı olarak değil de kişisel ihtiyaçlarınız için alışveriş yapıyorsanız aliexpress.com sitesini kullanabilirsiniz. Aliexpress.com’un fiyatları benzer sitelere oranla biraz daha yüksek olsa da ürün satın alırken kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayabilir.

Bireysel alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken kargo konusunda dikkat etmelisiniz. Kargo ücreti eğer çok ucuzsa size bir kargo takip numarası vermeyebilirler. Bu da satın aldığınız ürünün nerede olduğunu görememeniz ve akabinde siparişininizin elinize ulaşmaması ile sonuçlanabilir.

Çin’de aradığınız her kalitedeki her şeyi bulabilirsiniz.Önemli olan alım yaparken dikkatli olmanız ve aradığınız ürünü bulana kadar aramaya devam etmenizdir.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.