Çin’de Zenginlik Düzeyinin Boyutları ve Pahalılık

Bu Yazıyı Paylaşın:

Aliexpress TR

Çin’de Kişi Başı Milli Gelir ve Zengin Sayısı

Çin hızla kalkındıkça insanların zenginlik düzeyinin artması gözle görülür bir biçimde artmasını sağladı. 10-15 yıl önce 1000 dolar civarında olan kişi başı milli gelir şu sıralar(2019) 10.000 dolar seviyelerine ulaştı. Özellikle 80’li yıllarda kapıları dünyaya açma politikası,üretim ve ihracata dayalı ekonomi Çin’in büyümesini hızlandırdı ve bu da çok zengin bir sınıfın ortaya çıkmasını sağladı.

Çin’deki kişi başı milli gelir artışının diğer ülkelerle karşılaştırılması Fotoğraf: bing.net/

Çin genelinde kişi başı milli gelir çok önemli ölçüde artmış olsa da bölgelere göre gelir dağılımında hala çok ciddi fark olduğu bir gerçek. Gelişmişlik düzeyinin en fazla olduğu doğu bölgelerinde kişi başı milli gelir çok üst seviyelerde seyrederken iç bölgelere gittikçe bu seviyelerin önemli ölçüde düştüğü görülüyor.

Çin ekonomisi ve nüfusu ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:
2015 yılında Çin’in farklı bölgelerindeki kişi başı milli gelir dağılımı Fotoğraf: bing.net

 

Çin’in zenginlik düzeyinin en fazla olduğu bölgeler sanayileşmenin en fazla olduğu yerler olan Şanghay, Pekin, Tianjin gibi metropol şehirlerle beraber Jiangsu, Zhejiang, Guangdong eyaletleri. Bu bögelerdeki şehirlerin, özellikle Şanghay, Pekin, Tianjin, Nanjing, Hangzhou, Guangzhou, Shenzhen, gelişmişlik ve yaşam standardı düzeylerinin çok ileride olduğu söylenebilir. Öyle ki bu şehirler Dünya’nın şimdilik ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’in lokomotifleridir.

Çin şehirleri ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

En Gelişmiş Şehirlerde Yaşama Maliyeti

Kişi başı milli gelirin de Çin ortalamasına oranla çok yüksekte olduğu şehirlerde yaşam Türkiye’ye oranla daha genel olarak daha pahalı. Mesela Şanghay şehir merkezinde ev almak isteyen bir kişi metrekare başına 80.000 yuanı(13.500 USD) gözden çıkarması gerekiyor. Şanghay’ın en ucuz yerlerinde dahi evlerin metrekare başına fiyatı 20.000yuan(2900USD) civarlarında.

Özel okul ücretleri de cabası. Şanghay’daki özel okulların yıllık ücretleri okulların yerine ve kalitesine göre 60.000yuan ile 150.000yuan(8800USD-22000USD) arasında değişiyor.

GearBest TRÇin malı ürünlerin fiyatları daha ucuz olsa da ithal ve herkes tarafından bilinen markaların ürünleri hiç ucuz değil. Alışveriş merkezlerine gidildiğinde fiyatların genel olarak Türkiye’deki alışveriş merkezlerinden çok daha yukarıda olduğu görülebilir.

Marketten alınan dana, kuzu etleri, kutu süt, peynir gibi ürünler de yine aynı şekilde Türkiye’den daha pahalı.

Çin’de benzinin litresi şu sıralar 6.5yuan-7.5yuan(1-1.1USD) gibi bir fiyata satılıyor; ama benzin fiyatları şu sıralar devamlı olarak artma eğiliminde. Dizel yakıtın kullanılmadığı Çin’de ilerleyen yıllarda sadece elektrikli arabaların caddelerde olması hedefleniyor.

Elektrikli araba konusunda sitemizde bulunan bazı yazılar:

Şehir içi ulaşım söz konusu olduğunda belediye otobüs ücretleri 2yuan(0.3USD) iken, metro bileti gidilen uzaklığa göre 4 ile 7 yuan(0.6-1.1USD) arasındaki bir fiyata satılıyor. Şanghay’da taksiye binmenin maliyeti ise ilk 3 kilometre için 14-16yuan(2.06-2.3USD), sonraki her kilometre için ise 2.5yuan(0.4USD) civarlarındadır.

Yuanın artmasıyla Çin, Türkler için her geçen gün daha pahalı hale geliyor. 2009 yılında 1 lira 5.5 yuanken içinde bulunduğumuz 2019 yılında 1 lira 1.3 yuana kadar gerilemiştir. Bu da Çin’de her şeyin Türkler’e göre yaklaşık üç kat pahalılaşmış olması anlamına geliyor.


e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Kaspersky Many GEOs

 

Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.