Çin’de Yeni Hizmet: Kiralık Erkek Arkadaş

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Başlıkta bahsedilen erkek arkadaş, tek gecelik ilişkiler peşinde koşan biri değil, sadece erkek arkadaş gibi görünen, ve bunun için de para alan kişi anlamına geliyor.

bing.com

Çinli Gençler Gelenekler İle Modernlik Arasında Sıkışıyor

Çin, birçok konuda geleneklerini hala devam ettiren bir ülke. Evlilik yaşına gelince evlenme ve akabinde hemen çocuk sahibi olma fikri, doğu kültürünün de etkisiyle halen daha canlılığını koruyan bir gelenek; ama gel gör ki Çinli gençler artık bu konuda biraz daha batılı tarzda düşünmeye başladı. Bugün Çin’de yaşayan 20-30 yaş arası gençlerin birçoğu Çin’deki yasal evlenme yaşı olan 22 yaşına basar basmaz evlenme fikrine karşı çıkıyor. Bazıları “önce iyi bir işim olsun, elim biraz para görsün” diyor, bazıları ise birçok batılı gencin dediği gibi “önce bir hayatımı yaşayayım, sonra bakarız” benzeri cümleler kuruyor. Veya “Evlenebilirim; ama hemen çocuk sahibi olmak istemiyorum.” diyen gençlerin sayısı da az değil.(bkz.Çin’de Evlilik Gelenekleri ve Formaliteler)

Gençlerin bu düşüncelerine rağmen aileler gençlerin bir an önce evlenip çocuk sahibi olmasını istiyor. Hatta bazı ailelerin bu konuda bıktıracak derecede baskıcı olduğu da söylenebilir. Özellikle kızlara bir an önce erkek arkadaş bulup evlenmelerini söyleyenler daha fazla sayıda. Çünkü Çin’de birçok aile bir kızın 30 yaşından önce mutlaka çocuk sahibi olması gerektiğine inanıyor.

Sorulardan Kurtaran Çözüm

Çin yeni yılı Çin’in en büyük bayramı. Bu bayramda tıpkı Türkiye’deki bayramlarda olduğu gençlerin çoğu büyüklerinin evine gidiyor ve bayramı aileleri ve akrabaları ile beraber geçiriyor. Ailesinden uzaktaki  bir şehirde çalışan gençleri eve döndüklerinde “Bir arkadaş bulabildin mi?”,”Ne zaman bulacaksın?” gibi sorular bekliyor.

Bu tarz sorulardan ve baskılardan bunalan gençler de yeni bir yöntemle durumu idare etmeye başlamışlar. Yöntemin adı: “Kiralık erkek arkadaş.” Kiralık kız arkadaş bulanlar da var; ama erkeklere oranla çok daha az sayıda.

Arkadaşlar İnternetten Bulunuyor

Bunun için Çin’in en büyük mesajlaşma programlarından biri olan QQ ‘da 1000 kişiyi aşkın üyesi bulunan bir grup dahi kurulmuş durumda. Özellikle Çin yeni yılında eve yalnız gidip de istemedikleri sorularla muhatap olmak istemeyen gençler bu grubu kullanarak kendilerine birkaç günlüğüne erkek arkadaş kiralıyor. Daha sonra da bu buldukları kiralık arkadaşla ailelerini ziyarete gidiyorlar.

Bu şekilde arkadaş kiralamanın ücreti normal zamanlarda günlük 600-1000 yuan (300-500 lira), Çin Yeni Yılı zamanlarında ise 1000-1500 yuan(500-750 lira) arasında değişiyor. Bu yolla kiralık arkadaşlık yaparak ciddi gelirler elde edenler dahi var.

Bu tarz bir arkadaşlık sadece rol ve gösteriş yapma amaçlı. O nedenle de bu şekilde yapılan arkadaşlıklar birçok kişinin aklına gelenden farklı. Burada olan bir çeşit rol arkadaşlığı.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.