Çin’de Yaşamak İçin Neden Arayanlara Nedenler

Posted by

“Çin’de yaşamak istiyorum” diyenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Ama hala Çin’de yaşama hayali kuranların sayısı Amerika hayali kuranlara oranla çok az sayıda. İlginç bir şekilde birçok kişi Çin’in Türkiye’ye çok uzakta olduğunu düşünürken,Amerika için aynı düşünceye sahip olmaz. Amerika’nın Çin’den çok daha yakında olduğunu düşünnler için kötü haber. Türkiye’den Amerika’nın birçok yerine uçakla gitmek Pekin veya Şangay‘a gitmekten çok daha fazla zaman alıyor.

Çin, birçok açıdan yaşamaya değer bir ülke. İşte Çin’de yaşamaya neden olabilecek bazı nedenler:

Çin’de İş İmkanları

Çin ekonomisi Dünya’nın en büyük ikincisi(Şimdilik). Bu nedenle Çin’de devamlı olarak yeni firmalar açılıyor ve bu firmalarda çalışacak personele ihtiyaç duyuluyor. (İleri düzey insansız teknoloji kullananlar haric) Şu an Dünya’da en çok iş imkanın Çin’de olduğunu söylemek yanlış olmaz. Düz mantık. Ne kadar çok insan, o kadar çok iş!

Çin vatandaşı olmayan kişilerin iş bulması tabii ki Çinliler’e göre daha zor. Çin’de iş bulmak için altın kural Çinliler’in hiçbir şekilde yapamayacağı işlri yapmak veya halihazırda yapılanları onlardan daha iyi yapabilmek.

Çin’de Güvenlik

İnanır mısınız bilmem; ama Çin, Dünya’nın en kalabalık ülkesi olmasına rağmen Dünya’daki en güvenli ülkelerden biri. Çin sınırlarına girdikten sonra Çin’in hemen her yerinde, özellikle metropol şehirlerinde güvenlik konusunda ciddi bir sıkıntı yok. (Hatta bazı yerlerde gerektiğinden çok daha fazla güvenlik önlemi var.) 

Özellikle bayanların günün herhangi bir saatinde herhangi bir kıyafetle Çin’de kendilerini güvensiz hissetmeden çok rahat bir şekilde yaşayabildiklerini belirtmekte de yarar var. Ne kıyafetleri nedeniyle, ne de sadece bayan olmalarından dolayı çeşitli tacizlere maruz kalma ihtimali  en gelişmiş ülkelerin birçoğundan daha düşük seviyede. (bkz. Çin Güvenli Bir Ülke. Hem De Çoook!)

Uzakdoğu Kültürü

Çin, geleneksel Uzakdoğu kültürü ile batı kültürünün her geçen yıl daha da harmanlandığı bir ülke. Günlük hayatta batı ülkelerindeki yaşam tarzına benzer alışkanlıkların etkisi giderek daha belirgin bir şekilde hissedilse de söz konusu aile bağları ve bayramlar olduğunda uzakdoğu kültürü hiç şüphesiz devam ettiriliyor. Özellikle Çin’in geleneksel bayramlarının öncesinde ve sonrasında her sokakta buram buram Çin kültürünü koklamak mümkün.(Bazen bu koku havaifişeklerdeki barut kokusu olabilir) Uzakdoğu kültürüne ilgi duyanların Çin’de yaşamaktan çok keyif alacakları kesin.

Herkese Uygun Çin İklimi

Türkiye’den 13 kat daha büyük olan Çin’de aynı anda iklimler arasındaki fark çok belirgin düzeylerde. Özellikle kış aylarında kuzeydoğu bölgelerinde -30 dereceler görülebilirken, aynı mevsimde Çin’in en güneyindeki yarı tropikal Hainan Adası’na giderek 20 derecelik havanın tadını çıkarmak, hatta denize girebilmek dahi mümkün. (bkz.Çin İklimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Çin’in en gelişmiş ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerindeki iklim, Türkiye’nin batı bölgelerindeki iklimle benzerlik gösteriyor.

Çin Şehirleri

Çin’deki 500’ü aşkın şehrin çoğunun nüfusu bir milyondan daha fazla. Öyle ki nüfusu bir milyondan az olan “küçük” şehirlerin adları dahi birçok Çinli tarafından bilinmiyor.

Özellikle çok gelişmiş olan metropol Şangay, Pekin, Guangzhou gibi şehirlerde  ve bu şehirleri çevreleyen bölgelerde her yerde insan görmek günlük hayatın olmazsa olmazı. Çin’de yaşamak demek insanlarla olmak demektir.Booking.com

Çin’de şehrin gürültüsünden uzak kırsal bölgeler tabii ki var; ama iş imkanlarının büyük çoğunluğu şehir merkezlerine yakın yerlerde. Türkiye’de büyük şehirde yaşamaya alışmış olanlar Çin’deki hayata çok daha hızlı bir şekilde alışabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.