Çin’de Yaşamak İçin Nedenler

Posted by

“Çin’de yaşamak istiyorum” diyenlerin sayısı hala Amerika’da yaşam isteyenlerler kadar çok olmasa da bu sayı her geçen yıl giderek artıyor.İlginç bir şekilde uzak bir ülkede yaşamayı planlayan birçok kişi Çin’in Türkiye’ye çok uzakta olduğunu düşünürken,Amerika için aynı düşünceye sahip olmaz.

Çin’in  Dünya’ya yerleştirmeye uğraştığı “Çin Rüyası” kavramı öyle görünüyor ki popülerliğini arttırma eğiliminde olacak ki Çin’de yaşamak isteyen yabancıların sayısında her yıl gözle görülür bir şekilde artış gözlemleniyor.  İşte Çin’de yaşamak için bazı nedenler:

Çin’de İş İmkanları

Çin, Dünya’nın ikinci büyük ve en hızlı büyüyen ekonomisine sahip. Bu nedenle Çin’de devamlı olarak yeni firmalar açılıyor ve bu firmalarda çalışacak personele ihtiyaç duyuluyor. Şu an Dünya’da en çok iş imkanın Çin’de olduğunu söylemek sanıyorum yanlış olmaz.

Çin vatandaşı olmayan kişilerin iş bulması tabii ki Çinliler’e göre daha zor. Çin’de çalışan bir yabancı olabilmek için Çinliler’in yapamayacağı birtakım işleri yapabiliyor  olmak veya Çinliler’in yapabileceği işleri onlardan çok daha iyi seviyede yapabiliyor olmak gerekiyor.

Çin’de Güvenlik

Çin, Dünya’nın en kalabalık ülkesi olmasına rağmen Dünya’daki en güvenli ülkelerden biri. Çin sınırlarına girdikten sonra Çin’in hemen her yerinde, özellikle metropol şehirlerinde güvenlik konusunda ciddi bir sıkıntı olmadığı.  Sadece güvenlik konusu bile Çin’de yaşamak için iyi bir neden olabilir. 

Özellikle bayanların günün herhangi bir saatinde herhangi bir kıyafetle Çin’de kendilerini güvensiz hissetmeden çok rahat bir şekilde yaşayabildiklerini belirtmekte de yarar var. Ne kıyafetleri nedeniyle, ne de sadece bayan olmalarından dolayı çeşitli tacizlere maruz kalma ihtimali  en gelişmiş ülkelerin birçoğundan daha düşük seviyede. (bkz. Çin Güvenli Bir Ülke. Hem De Çoook!)

Uzakdoğu Kültürü

Çin, geleneksel Uzakdoğu kültürü ile batı kültürünün her geçen yıl daha da harmanlandığı bir ülke. Birçok Çinli, günlük hayatlarında batı ülkelerindeki yaşam tarzına benzer bir şekilde yaşamaya çalışsa da söz konusu aile bağları ve bayramlar olduğunda uzakdoğu kültüründen taviz vermezler. Özellikle Çin’in geleneksel bayramlarının öncesinde ve sonrasında her sokakta buram buram Çin kültürünü koklamak mümkün. Uzakdoğu kültürüne ilgi duyanların Çin’de yaşamaktan çok keyif alacakları kesin.

Herkese Uygun Çin İklimi

Farklı iklimler sözkonusu olduğunda Türkiye’nin farklı bölgelerinde çok farklı iklimlerin görüldüğü söylenebilir. Türkiye’den 13 kat daha büyük olan Çin’de bu fark çok daha belirgin düzeylerde. Özellikle kış aylarında kuzeydoğu bölgelerinde -30 dereceler görülebilirken, aynı mevsimde Çin’in en güneyindeki yarı tropikal Hainan Adası’na giderek 20 derecelik havanın tadını çıkarmak, hatta denize girebilmek dahi mümkün. (bkz.Çin İklimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Çin’in en gelişmiş ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerindeki iklim, Türkiye’nin batı bölgelerindeki iklimle benzerlik gösteriyor.

Çin Şehirleri

Şangay-bing.com

Çin’deki 500’ü aşkın şehrin çoğunun nüfusu bir milyondan daha fazla. Öyle ki nüfusu bir milyondan az olan “küçük” şehirlerin adları dahi birçok Çinli tarafından bilinmiyor.

Özellikle çok gelişmiş olan metropol Şangay, Pekin, Guangzhou gibi şehirlerde  ve bu şehirleri çevreleyen bölgelerde her yerde insan görmek günlük hayatın olmazsa olmazı. Çin’de yaşamak demek insanlarla olmak demektir.

Çin’de şehrin gürültüsünden uzak kırsal bölgeler tabii ki var; ama iş imkanlarının büyük çoğunluğu şehir merkezlerine yakın yerlerde. Türkiye’de büyük şehirde yaşamaya alışmış olanlar Çin’deki hayata çok daha hızlı bir şekilde alışabilirler.

Bilgi Fırını e-mail listemize kayıt olun!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.