Çin’de Yaşamak İçin Nedenler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

“Çin’de yaşamak istiyorum” diyenlerin sayısı hala Amerika’da yaşam isteyenlerler kadar çok olmasa da bu sayı her geçen yıl giderek artıyor.İlginç bir şekilde uzak bir ülkede yaşamayı planlayan birçok kişi Çin’in Türkiye’ye çok uzakta olduğunu düşünürken,Amerika için aynı düşünceye sahip olmaz.

Şangay- bing.com

Çin’in  Dünya’ya yerleştirmeye uğraştığı “Çin Rüyası” kavramı öyle görünüyor ki popülerliğini arttırma eğiliminde olacak ki Çin’de yaşamak isteyen yabancıların sayısında her yıl gözle görülür bir şekilde artış gözlemleniyor.  İşte Çin’de yaşamak için bazı nedenler:

Çin’de İş İmkanları

Çin, Dünya’nın ikinci büyük ve en hızlı büyüyen ekonomisine sahip. Bu nedenle Çin’de devamlı olarak yeni firmalar açılıyor ve bu firmalarda çalışacak personele ihtiyaç duyuluyor. Şu an Dünya’da en çok iş imkanın Çin’de olduğunu söylemek sanıyorum yanlış olmaz. (bkz.Çin’de Çalışmak İle Türkiye’de Çalışmak Arasındaki 5 Fark)

Çin vatandaşı olmayan kişilerin iş bulması tabii ki Çinliler’e göre daha zor. Çin’de çalışan bir yabancı olabilmek için Çinliler’in yapamayacağı birtakım işleri yapabiliyor  olmak veya Çinliler’in yapabileceği işleri onlardan çok daha iyi seviyede yapabiliyor olmak gerekiyor.  (bkz. Çin’de Çalışmak İçin Bilinmesi Gerekenler)

Güvenlik

Tiananmen Meydanı’nda askerler-bing.com

Çin, Dünya’nın en kalabalık ülkesi olmasına rağmen Dünya’daki en güvenli ülkelerden biri. Çin sınırlarına girdikten sonra Çin’in hemen her yerinde, özellikle metropol şehirlerinde güvenlik konusunda ciddi bir sıkıntı olmadığı. (bkz. Çin, Güvenlik Konusunda Ne Kadar İyi?) Sadece güvenlik konusu bile Çin’de yaşamak için iyi bir neden olabilir. 

Özellikle bayanların günün herhangi bir saatinde herhangi bir kıyafetle Çin’de kendilerini güvensiz hissetmeden çok rahat bir şekilde yaşayabildiklerini belirtmekte de yarar var. Ne kıyafetleri nedeniyle, ne de sadece bayan olmalarından dolayı çeşitli tacizlere maruz kalma ihtimali  en gelişmiş ülkelerin birçoğundan daha düşük seviyede. (bkz.Modern Çin ve Çinli Kadınlar)

Uzakdoğu Kültürü

Çin, geleneksel Uzakdoğu kültürü ile batı kültürünün her geçen yıl daha da harmanlandığı bir ülke. Birçok Çinli, günlük hayatlarında batı ülkelerindeki yaşam tarzına benzer bir şekilde yaşamaya çalışsa da söz konusu aile bağları ve bayramlar olduğunda uzakdoğu kültüründen taviz vermezler. Özellikle Çin’in geleneksel bayramlarının öncesinde ve sonrasında her sokakta buram buram Çin kültürünü koklamak mümkün. Uzakdoğu kültürüne ilgi duyanların Çin’de yaşamaktan çok keyif alacakları kesin.(bkz. Çin Kültürü ile Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler)

Herkese Uygun Çin İklimi

Farklı iklimler sözkonusu olduğunda Türkiye’nin farklı bölgelerinde çok farklı iklimlerin görüldüğü söylenebilir. Türkiye’den 13 kat daha büyük olan Çin’de bu fark çok daha belirgin düzeylerde. Özellikle kış aylarında kuzeydoğu bölgelerinde -30 dereceler görülebilirken, aynı mevsimde Çin’in en güneyindeki yarı tropikal Hainan Adası’na giderek 20 derecelik havanın tadını çıkarmak, hatta denize girebilmek dahi mümkün. (bkz. Çin’de İklim Nasıldır?)

Çin’in en gelişmiş ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerindeki iklim, Türkiye’nin batı bölgelerindeki iklimle benzerlik gösteriyor. (bkz.Çin Nüfusu ve Çin Nüfusunun Bazı Demografik Özellikleri)

Çin Şehirleri

Şangay-bing.com

Çin’deki 500’ü aşkın şehrin çoğunun nüfusu bir milyondan daha fazla. Öyle ki nüfusu bir milyondan az olan “küçük” şehirlerin adları dahi birçok Çinli tarafından bilinmiyor.

Özellikle çok gelişmiş olan metropol Şanghay, Pekin, Guangzhou gibi şehirlerde  ve bu şehirleri çevreleyen bölgelerde her yerde insan görmek günlük hayatın olmazsa olmazı.Çin’de yaşamak demek insanlarla olmak demektir.

Çin’de şehrin gürültüsünden uzak kırsal bölgeler tabii ki var; ama iş imkanlarının büyük çoğunluğu şehir merkezlerine yakın yerlerde. Türkiye’de büyük şehirde yaşamaya alışmış olanlar Çin’deki hayata çok daha hızlı bir şekilde alışabilirler.

Çin’de Rahat Yaşamak İsteyenler İçin

Doğup büyünülen yerden ayrılıp başka bir yerde yerleşmeye çalışmak birçok kişi için çok zor bir şey. Öyle ki çoğu kişi aynı ülke içinde bile başka şehirde yaşayamayacağına inanır. Başka bir ülkede, hele hele binlerce kilometre uzakta bulunan Çin gibi bir ülkedeki hayata uyum sağlamak bu kişiler için neredeyse imkansız denecek kadar zordur. Çin ile ilgili kulaktan dolma yanlış bilgilerle donatılmış olmak Çin’in yaşanılmaz bir yer olduğunu düşündürebilir; ama aslında Çin, birçok kişinin düşündüğünün aksine birçok açıdan yaşmaya değer bir yer. Belki de bu yüzden her yıl daha çok kişi Çin’de yaşamayı tercih ediyor.(bkz.Yaşam Standardı En Yüksek Çin Eyaletleri)

Şanghay’da Tai Chi yapan insanlar – bing.net

Farklılıklara Hazır Olmak

Çin’de yaşamak için ilk olarak yapılması gereken farklılıklara hazırlanmak. Sonuçta Çin ile Türkiye, aile ve arkadaş ilişkileri ele alındığında benzerlikleri bulunan; ama genel olarak birbirlerinden çok farklı olan iki ülke. O nedenle birçok kişinin yaptığı gibi Çin’de iken Türkiye’deki yaşantıyı, Türkiye’de iken Çin’deki yaşantıyı aramak yapılacak en büyük yanlışlardan biri. Çin’i Çin olarak kabul edip o şekilde benimsemek ve kültürel farklılıklardan ve geleneklerden kaynaklanan farklılıkları sorgulayıp farklılıkları olduğu gibi kabul etmek çok önemli. Coğrafya olarak Türkiye’ye bu kadar uzak olan bir ülkenin Türkiye ile her konuda aynı olması da zaten beklenemezdi.(bkz.Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler)

online.thatsmags.com

Çinliler’i Tanımaya Çalışmak

Çin’de günlük yaşamın bir parçası olmak için Çinliler’i tanımaya çalışmakta yarar var. Nedendir bilinmez; ama Çin’e gelen kişilerin çok büyük bir kısmı Çinliler’e küçümseyen gözlerle bakar. Çin’i hiç tanımayan kişilerin büyük çoğunluğu da hala Çin’in insanların günlük 1 dolara çalıştığı çok fakir bir ülke olduğunu düşünür. Her ülkede olduğu gibi Çin’de de fakir insanların olduğu doğru; ama Çin’de 100 milyonun üstünde yıllık geliri 20.000 doların üstünde olan kişi bulunduğu da bir gerçek.(bkz.Çin’de Zenginlik Düzeyinin Boyutları ve Pahalılık)

Çinliler’i tanıdıkça Çin’de yaşamanın kolaylaştığını söylemek yanlış olmaz. Zira Çinliler arkadaşlık ilişkilerine çok önem verirler ve arkadaşlarıyla çeşitli şeyler paylaşmaktan çok hoşlanırlar. Arkadaş olarak benimsedikleri kişiler nereden olursa olsun, o kişilere ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışırlar.

Ticaret ile uğraşan ve Çin’den ithalat yapan kişilerin çoğunun Çin ile ilgili kötü bir anısı vardır. Bunun birkaç nedeni olabilir. Bunlardan birincisi kötü niyetli kişilere denk gelmeleridir ki her ülkede olduğu gibi Çin’de de kötü niyetli kişiler vardır. Ama oran olarak bakıldığında iyi insanların sayısı her ülkede her aman için daha fazladır.

Ticarette Çinliler ile problem yaşamanın bir diğer ve en önemli nedeni ise iki ülke insanının tamamen farklı düşünce yapısına sahip olmasıdır. İki taraf da kendine göre haklı olduğunu düşünerek karşı tarafı suçlar ve ortaya istenmeyen durumlar çıkar. Çinliler’i gerek günlük hayatlarında, gerekse iş hayatlarında tanımaya çalışmak Çin’e uyum sağlamak için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır.(bkz.Çinliler Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Çinliler’i yakından tanımanın en önemli yollarından biri Çinliler ile onların konuştuğu dili konuşmak. Bir başka deyişle, Çinliler ile Çince konuşabiliyor olmak Çin’deki yaşamın önemli ölçüde kolaylaşmasını sağlayabilir.(bkz.Çince Öğrenmek Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

İstedikten sonra her yerde yaşama uyum sağlamak mümkün. Çin’de birkaç seneliğine de olsa öğrenci veya çalışan olarak yaşamaya çalışmak herkesin çok farklı bir hayat tecrübesi edinmesine yardımcı olabilir.(bkz.Çin’de Çalışmak İçin Bilinmesi Gerekenler)

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.