Çin’de Üretilen Yapay Zeka

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Geçtiğimiz 10-15 yıl içerisinde birçok anlamda çok büyük gelişmeler gösteren Çin’de yapay zeka Çin devlet büyükleri tarafından birinci ağızdan ele alınan ve dile getirilen bir konu.

bing.com

Son olarak 5 Mart’ta düzenlenen Ulusal Halk Kongresi(National People’s Congress)’nde konuşma yapan  Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin’in Ar&Ge faaliyetlerini ve buna bağlı olarak da yapay zeka ile alakalı çalışmaları arttıracağını söyledi. Böylelikle yapay zeka, ilk defa Çin’in en üst düzeydeki kongresinde raporlara da girmiş oldu.

Aslında devlet düzeyinde konu ile ilgili ilk olarak ilk çalışmalar 2014 yılında, başkan Xi Jinping’in Çin Bilim Akamedisi Kongresinde yaptığı konuşma ile başladı. Bundan sonra 2015 yılının Mart ayındaki 13. Beş Yıllık Plan’ında ve 2016 yılındaki Made In China 2025 kongresinde bu konu tekrar ele alındı. Yine aynı yıl olan 2016’da Robotik Endüstrisi Geliştirme Planı yayımlandı ve bunların hepsinde yapay zekanın geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Yapay Zekanın Önemi

Yapılan araştırmalara göre 2018 yılına gelindiğinde Dünya’daki yapay zeka piyasasının 15.26 milyar dolar olacağı tahmin edilmektedir. Bu da Çin’in bu konuya karşı olan iştahını kabartıyor.

Dünya’da birçok internet kullanıcısı artık günlük hayatlarındaki ihtiyaçlarının çok büyük bir kısmını internet aracılığıyla yapıyor ki bu da yapay zekayı daha da önemli hale getiriyor.2016 yılı sonu itibariyle toplamda 731 milyon internet kullanıcısının olduğu Çin’de,internet kullanıcı sayısının bu kadar büyük olması, firmaları yapay zekanın geliştirilmesine daha çok önem vermeye zorluyor.

Yapay Zekaya Devamlı Olarak Artan İlgi

Çin’in yapay zekaya verdiği önem rakamlara da yansımaya başlamış durumda. Nikkei Asian Review tarafından yapılan bir çalışmaya göre, Çin’de bu alanda yapılan yapılan patent başvurusu sayısı 2010 ile 2014 yılları arasında 8410’a yükseldi ki bu, 2005 ile 2009 yılları arasında yapılan patent başvuru sayısına oranla %186lık bir artış anlamına geliyor.  İlginç bir şekilde, Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’in bu çalışmaları hakkında batı medyasında pek bilgi bulunmuyor.

Netease firmasının yaptığı araştırmaya göre, 2016 yılında yapay zeka ile ilgili çalışmalar yapan 202 yeni Çinli firma toplamda 1 milyar dolar gelir elde etti.


e-mail listemize SİZ de kayıt olun!— Yapay Zeka Konusunda Bazı Haberler–

İki Adet Yapay Zeka Kasabası Açılıyor

Şanghay merkezli Deep Blue Technology, yaptığı açıklamada gelecek üç ay içinde biri Şanghay’da, bir diğeri Jiangsu Eyaleti’nde olmak üzere iki adet yapay zeka kasabası açacaklarını belirtti.

Her biri 4km²’lik alana yayılacak olan kasabalarda günlük işlemleri kontrol eden yapay zekalı bir beyin bulunacak. Kasabaların içinde bulunan arabaların tamamı sürücüsüz arabalar olacak ve sokaklarda trafik polisi bulunmayacak. Kasabalarda ayrıca bu sektörde hizmet veren firmalar da yer alacak.

Kasabaların açılmasına öncülük edecek olan Deep Blue Technology, 2012 yılında kurulmuş ve dokuz farklı endüstri içşn yapay zekalı çözümler üreten, sadece 2018 cirosu 1.6 milyar dolar olan bir firma. 400 kişinin çalıştığı firmanın hedefi yıl sonuna kadar çalışan sayısını 1000’e çıkarabilmek.

Yapılan araştırma ve tahminlere göre, Çin’deki yapay zeka endüstrisi, 2030 yılına gelindiğinde 1 trilyon yuan(yaklaşık 150 milyar dolar) değerinde olacak.

Kaynak: China Daily

Xiaomi ve Microsoft Yapay Zeka Konusunda İşbirliğine Gidiyor

Çinli telefon üreticisi Xiaomi, son zamanlarda yaptığı ataklarla Türkiye’nin de arasında bulunduğu birçok ülkede adından sıkça söz ettirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Xiaomi yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre Xiaomi, Microsoft ile yaptığı işbirliğini derinleştirerek yapay zeka, bulut teknolojisi ve diz üstü bilgisayar alanlarında da söz sahibi olmaya çalışacak.

Microsoft ile yapılan anlaşma uyarınca, Microsoft’un bulut servisleri konusunda yaptığı yenilikler Xiaomi’nin akıllı telefonlarına eklenerek Dünya çapında daha iyi ürünler üretilmesi sağlanacak.

Tarafla aynı zamanda Microsft’un bulut platformu Azure’yi Xiaomi’nin Çin dışındaki marketlere yayılmasını sağlamak amacıyla kullanacak.

Xiaomi’nin halihazırda satmaya başladığı dizüstü bilgisayarların geliştirilmesi ve Çin dışındaki ülkelere satılabilmesi için de ortak çalışmalar yapılacak.

Xiaomi ve Microsoft firmaların ortak çalışma yapacağı bir diğer nokta is Microsoft’un sesle aktif hale getirilen asistanı Cortana’nın Xiaomi akıllı hoparlörlerine entegrasyonu. Bu sayede bu hoparlörlerin Dünya genelinde daha rahat satılabileceği düşünülüyor.

Xiaomi, 2016 yılında Microsoft’tan yaklaşık 1500 adet teknoloji patenti aldı.

Kaynak: China Daily

Yapay Zeka Kullanarak Sınav Kağıdı Okunmaya Başlandı

Çin’in doğusundaki Zhejiang Eyaleti’nde bulunan Zhejiang International Studies University kullanılmaya başlayan sistem, özellikle sınav kağıdı okumaktan yorulan öğretmenleri sevindirecek cinsten. Şimdilik sadece Çince derslerinde kullanılabilen sistem sayesinde, Çince bir makaledeki hataların tespiti sadece 40 saniye sürüyor. Bu 40 saniye içerisinde makalelerdeki imla hataları, dilbilgisi yapısı incelenip hatalı veya eksi olan yerler işaretlenebiliyor. Sistemi geliştiren Çinli internet devi Alibaba‘nın yaptığı açıklamaya göre, sistem en az sınav kağıtlarını okuyan öğretmenler kadar iyi performans gösterebiliyor.

Böyle bir teknolojinin başlangıç aşamasında olmasından dolayı birçok açıdan gelişmeye ihtiyacı olabilir; ama ilerleyen dönemlerde benzer uygulamaların Dünya geneline yayılması hiç şaşırtıcı olmaz.

Kaynak: China Daily

Baidu Yapay Zeka Çalışmalarını Arttırıyor

Baidu adı Çin’i yakından tanımayanlar için çok fazla bir şey ifade etmeyebilir. Çin’in Google’ı diyebileceğimiz Baidu, geçtiğimiz yıllarda özellikle sürücüsüz araba ve  akıllı ses etkileşim sistemleri üzerine yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasına “ben de varım” dedi.(bkz.En Değerli 10 Çin Markası)

Yapay zeka teknolojisini geliştirmek isteyen Baidu, genel olarak ticarette kullanılan yapay zeka, robotik ve sürücüsüz araba alanlarında araştırmalar yapacak iki araştırma laboartuvarının daha hizmete girdiğini duyurdu. Böylece Baidu’nun yapay zeka araştırma laboratuvarı sayısı beşe, bu laboratuvarlarda çalışan dünyaca ünlü yapay zeka araştırmacılarının sayısı yediye yükseldi.

Yapay zeka araştırma ve yatırımlarının giderek artacağını belirten Baidu CEO’su Robin Li, Baidu’nun bu çalışmalarıyla “Çin’in 21. yüzyılın kazananı” olmasına yardımcı olacağını belirtti.

Kaynak: china.org.cn

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.