Çin’de Türk Malı Ürünler Kolaylıkla Bulunabilir Mi?

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Şimdiki Durum ve Nedeni?

Türk ürünlerinin kalitesi ve bazı markaların özellikle Avrupa ve Rusya’da ön sıralarda olmasından ve Çin ile ticaret hacminin büyüklüğünden yola çıkarak Çin’in Türk malı ürünler konusunda zengin olması varsayılabilir. Ama gerçek bu varsayımdan çok uzakta, Çin’de Türk malı ürünler ne yazık ki yok denecek kadar az. Batı bölgelerini bilmiyorum; ama en azından en gelişmiş ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu doğu bölgelerinde durum bu.

Türk ürünlerinin Çin’de çok az olmasının başlıca nedeni Türk ihracatçılarının genel olarak Çin’i küçümsemesi olabilir. Türkiye’de insanlarla Çin hakkında konuşurken insanların çoğunun hala daha Çin’i ne kadar çok küçümsediğini rahatlıkla görebilirsiniz. Çin konusu açılınca hemen birkaç kişi “çakma mallar diyarı” diyerek konuyla alakalı şaka yapmaya başlıyor.

Bütün Dünya Markaları Çin’de

Şu an Çin’de Dünya’nın önde gelen, genel olarak pahalı markaların neredeyse tamamının en az bir mağazası bulunmakta ve 100 milyon adet Dünya standartlarında zengini barındıran bu ülkede bu lüks markalar işlerini büyütüyor. Şanghay’de görebileceğiniz sayıda lüks arabayı Dünya’nın birçok zengin şehrinde göremeyebilirsiniz.

Türkiye’de kalitesi çok üst düzeyde olan birçok giyecek firması mevcut; ama ne Şanghay’da ne de bir başka şehirde bu firmaların tek bir mağazasını şu ana kadar hiç görmedim. Çin kapılarını Dünya’ya açtığında ihracatçı firmalarımız Çin’e yatırım yapmayı düşünselerdi bugün Çin’de abartısız binlerce mağazası olan bir zincir haline gelebilirlerdi. Çin’in en büyüğü konumunda olan birçok giyecek firmasından çok daha iyi kalitede ürünü çok daha uygun fiyata Türkiye’de gördüğümü söyleyebilirim.

Çin’i Gündeme Almakta Yarar Var

Çin’de mağaza açmak ve iş büyütmek için hala çok geç değil. İlk başlarda Çinliler’in Türkiye ve Türk malı ürünler hakkında çok fazla bilgi sahibi olmaması işin hızlı büyümesini engelleyebilir; ama satılan ürün kalitesi ve azim Çin pazarına girecek birçok firmanın ömrünü uzatıp cirosunu katlayabilir. Sadece Çin’de açılacak olan mağazalar bile bir firmaya fazlasıyla yetebilir.

Türkiye’nin Çin’e ihraç ettiği ürünler ve Çin’de açılan Türk işletmeleri tabii ki var; ama Türkiye adını Çin’e tanıtacak düzeyde ne yazık ki değiller. Giyecekten zeytinyağına, elektronikten pastaya kadar birçok alanda çok ileri kalitede ürünümüz var ve bu ürünlerle Çin pazarında başarıya ulaşmamak için hiçbir neden yok. Yeter ki Çin’i gündemimize alalım ve Çin’in potansiyelinin farkında olalım.

Booking.com

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.