Çin’de Türk Malı Ürünler De Satılabilir

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisine müthiş bir potansiyele sahip olan Çin’de Türk malı ürün bulmak hala daha çok zor. Türkiye’den çok daha küçük olan birçok Avrupa ülkesinin çok daha fazla ürünü var Çin’de.

Çin’i Küçümsemeyi Bırakma Zamanı

Çin’in halk diliyle “çakma” ürünlerinin çok olması ve 1980’lerde Çin kapılarını Dünya’ya ilk defa açtığı yıllarda Çin’e gelen ilk Türk işadamlarının Çin’in en ucuz ve en kalitesiz ürünlerini Türkiye’de satarak milyoner olması birçok kişinin Çin ürünlerine ve Çin’e karşı önyargılı olmasına neden oldu.(bkz.Çin Malı Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Bunun haricinde Türkiye’de birçok kişi “Çin mi?, fakir ülke, 1 dolara çalışıp böcek yiyorlar.” şeklinde birtakım söylemlerle küçüksemeye çalışır. Hatta ne yazık ki Çin’e gelen Türk işadamlarının çoğu Çinliler’le görüşmelerinde Çinli firma görevlilerine “Bunlar” ile başlayan çeşitli küçültücü cümleler kurarlar. Biz ne kadar Çin’i ve Çinliler’i küçümsersek küçümseyelim, Çin ekonomisi tahmin edebileceğimizden çok daha fazla gelişti ve çok sağlam temellere oturdu. Bu da doğal olarak Çinliler’e ve onların hayatlarına olumlu etkiler yaptı.

Çin artık çoğumuzun aklına geldiği düzeyde fakir bir ülke değil. Her ne kadar batı bölgelerinde ekonomik sıkıntıda olan bölgeler olsa da doğu bölgelerinde(Şangay ve çevresi), güney bölgelerinde(Guangzhou, Shenzhen ve çevresi), ve kuzey bölgelerinde(Pekin ve çevresi) insanların gelir seviyesi çok artmış durumda. (Araştırmalara göre Çin’de yıllık geliri 40.000 dolar ve üstünde olan 100 milyon kişi yaşıyor.) Öyle ki her yıl 80 milyon Çinli turist artık başka ülkelere ziyarete gidiyor ve çoğu bu ziyaretlerinde önemli paralar harcıyorlar.(bkz.Çin’de Zenginlik Düzeyinin Boyutları ve Pahalılık)

Çin’de İşler Çok Hızlı Büyüyebilir

Çin’e satış yapmayı düşünmeyen birçok Türk firmanın ilk söylediği söz “Çin çok uzak” oluyor. İlk bakışta bu varsayım doğru. Çin, Türkiye’ye uzak. Ama aslında işin derinine inince Türkiye’nin de Çin’e aynı derecede uzak olduğunu fark edebiliriz. Bugün Türkiye’de Çin ürünlerini neredeye her yerde görebiliyorsak, yani Çin malı ürünler Türkiye’ye gelebiliyorlarsa Türk malı ürünlerin de Çin’e gidememesi için hiçbir sebep yok demektir.

Bugün Alman ürünleri Çin’de çok popüler. Birçok şehirde taksiler dahi Volkswagen. Coğrafi açıdan bakılırsa Almanya, Çin’e Türkiye’ye oranla daha uzak. Ama Alman firmalarının, 1980’lerde Türk firmalarından tamamen farklı bir yol izleyerek Çin’den ithal etmeye başlamak yerine Çin’e yatırım yapıp Çinliler’e satış yapma stratejisini benimsemesi hem Çinliler’in Alman ürünlerine karşı olan güvenlerinin artmasını, hem de Alman firmaların işlerinin Avrupa’da olabileceğinden çok daha fazla gelişmesini sağladı. Bugün Volkswagen sadece Çin’de satış yapmaya devam etse yine de Dünya’nın en büyük otomobil üreticilerinden biri olmaya devam edebilir)

Çin, Dünya’nın en kalabalık ülkesi. Çok basit ürünler satan birçok firmanın yüzlerce şubesi ve milyonlarca müşterisi olabilirken Türk firmaları Türk malı ürünlerle bunları neden başaramasın? Türkiye’den Çin’e mermer satan ve çeşitli başka satışlar yapan firmalar tabii ki var; ama Çin’e satış yapanların oranı gerçekten çok düşük.

Özellikle tekstil sektöründe çok başarılı olan L.C. Waikiki, Mavi gibi birçok firmamız var. Bu firmalar Pekin ve Şangay’daki en büyük alışveriş merkezlerinde her gün binlerce yeni müşteriye kolaylıkla hizmet verebilir.

Bunun yanında yiyecek sektöründe hizmet veren ve Türkiye’nin en büyüklerinden olan Özsüt, Simit Sarayı gibi firmalar da Çin’de kesinlikle büyüyebilir. Bu tatların Çinliler’e uymadığını düşünmek yanlış olur. KFC’nin hamburgerleri de Çin’e çok uygun değil; ama KFC’nin Çin’de 3000’den fazla şubesi var.

Çin’i ve Çinliler’i tanıdıktan sonra Çin’e satış yapmak ve Çin’de işi büyütmek gerçekten de o kadar zor değil.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.