İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de Tur Rehberlerine Yönelik Yeni Kurallar Açıklandı

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin her geçen yıl daha fazla kişinin ziyaret ettiği bir ülke. Bu nedenle Çin hükümeti turizmi olumsuz etkileyecek davranışlarda bulunan tur şirketleri ve rehberlere karşı ciddi cezalar içeren yeni kurallar koyuyor. Birçok turizmci ve turist rehberi için bu kuralların bazıları çok memnun edici olmasa da kurallar nedeniyle Çin turizmi uzun vadede olumlu yönde etkilenebilir. 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan yeni kurallar ile özellikle iç turizm piyasasının daha sağlıklı ve güvenilir şekilde büyümesi hedefleniyor.

Çin Ulusal Turizm İdaresi(China National Tourism Administration)’nden yapılan açıklamaya göre tur rehberlerinin turistleri kumar, fuhuş gibi yasal olmayan şeylerin yapıldığı yerlere götürmesi veya onları herhangi bir şekilde yönlendirmesi yasaklandı. Bunun haricinde artık tur rehberleri müşterileri gidilen yerlerde alışveriş yapmaya zorlayamayacak. (Bu durum Çin’de çok yaygın.) Yine müşterilerin istekleri dışındaki aktiviteler için müşterilerden ekstra ücret talep edemeyecek.

Kurallara uymayan ve herhangi bir şekilde müşterilerin özgürlüğüne müdahalede bulunan kişiler 2.000 ile 20.000yuan(yaklaşık 1.000 ile 10.000lira) arasında para cezasına çarptırılacaklar. Aynı zamanda 2001 yılından bu yana turizmciler için uygulanmakta olan puan sistemine devam edilecek. Bir başka deyişle turistlere rehberlik hizmeti veren firmalar kurallara uymadıkları takdirde tıpkı trafikte olduğu gibi para cezasına ek olarak ceza puanına da çarptırılacaklar. Toplamda 10 ceza puanı olan firmaların lisansları iptal edilecek.

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.