Çin’de Sosyal Yaşam Nasıldır?

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Dışarıdan bakınca insana Çin’de birşey yapılmazmış gibi geliyor da olabilir; ama Çin’de de olsa yapılabilecek sosyal aktiviteler mutlaka ki var. (bkz.Çin Kültürü ve Yaşam Tarzı ile Çin’deki Sosyal Hayat) Büyük küçük hemen her Çin şehrinde yapılabilecek bazı sosyal aktiviteler:

Restorana Gitmek

Bir Çin restoranı-bing.com

Çinliler’in en büyük sosyalleşme mekanlarının başında restoranların olduğu söylenebilir. Restoranların çoğunda 8-10’ar kişilik özel odalar bulunmaktadır. Arkadaşları ve sevdikleriyle güzel bir yemek yemek isteyen, aynı zamanda da rahatsız edilmek istemeyen Çinliler sıklıkla bu odaları tercih ederler. Bu odalarda asıl yapılan sohbet etmektir. Sohbet sırasında yenilen yemeğin sohbetin garnitürü olduğunu söylemek daha doğru.(bkz. Çin Lokantaları ve Çin Restoran Kültürü)

Restoranlardaki özel odaları tercih eden Çinliler bu odalarda 2-3 saat geçirebilirler.

KTV’ye Gitmek

Çin’deki bir KTV-bing.com

KTV, İngilizce’de Karaoke Television olarak geçen kelimenin kısa hali. Karaoke yapmak demek, bir şarkının sözlerini ekranda görüp o sözleri takip ederek şarkıyı söylemeye çalışmak demektir.

Çin’de her şehirde dışarıdan bakıldığında beş yıldızlı otel görüntüsü veren KTV salonları görebilirsiniz. Bu salonlar 5-10 kişilik onlarca odadan oluşur. Bu odaların her biri karaoke yapmak için bir kontrol paneliyle, televizyon ve ses sistemiyle donatılmıştır. Buralara gelen kişiler sevdikleri şarkıları söylemeye çalışarak arkadaşlarıyla birlikte hoşça vakit geçirirler.

KTV kültürü çoğumuzun bilmediği; ama Uzak Doğu’da, özellikle Çin’de çok yaygın olan bir kültür. 90’lı yıllarda Türkiye’de de karaoke çılgınlığı başlamış olsa da karaoke yapmak toplumda hiçbir zaman en popüler sosyal aktiviteler arasına giremedi.

Sinemaya Gitmek

Çin’deki IMAX sinema gişesi- bing.com

Çin şehirlerinin çoğunda kültür-sanat aktiviteleri konusunda eksiklik olsa da neredeyse her şehirde sinema vardır. Hatta neredeyse her şehirde IMAX salonu olan bir sinema da vardır. Özellikle Çinli gençler Türkiye’dekiler gibi sinemaya gitmeye bayılırlar. Genel olarak Çin filmlerinin gösterildiği sinemalarda popüler Hollywood filmlerini seyredebilmek de mümkün. Ama bilet almadan önce gösterimin orjinal dilinde mi, yoksa Çince dublajlı mı olduğunu sormanızda yarar var. Zira bir savaş filmi dahi dublajlı olarak gösteriliyor olabilir.(bkz.Çin Filmleri ve Çin Sinema Sektörü)

Çin’de sinemalarda filmin ortasında Türkiye’deki gibi 10 dakikalık ara bulunmamaktadır. O nedenle Çin’de sinemaya gitme ihtiyacı hissederseniz filmden önce patlamış mısırınızı almalı ve tuvalet ihtiyacınızı karşılamalısınız.

Parka Gitmek

bing.com

Çin’in hemen her şehrinde şehrin bir köşesinde güzel bir park görebilirsiniz. Sabahları günün erken saatlerinde Taiji yapan kişileri, akşam da meydan da dans eden kişileri görebilir, dilerseniz onların arasına katılabilirsiniz. Koşmaktan hoşlanan biriyseniz de bu parkları tercih edebilirsiniz. Göreceğiniz parklar genel olarak çok bakımlı ve güvenlidir. Size kendinizi güvensiz hissettirecek olumsuz bir durumla kolay kolay karşılaşmazsınız.

Parka gidip yeşillikler arasında veya bir göle bakarak çay-kahve içmekten hoşlanan biri iseniz çayınızı yanınızda getirmenizde yarar var. Zira parkların çoğunda çay bahçesi gibi bir yer yok.

Kafelere Gitmek

Çin’deki bir Starbucks şubesi-bing.com

Türkiye’de, özellikle batı bölgelerinde önemli bir yeri olan kafe kültürü her geçen yıl Çin’de de gelişiyor. Çay-kahve içmek için, özellikle gelir seviyesi biraz daha yüsekte olan şehirlerde Starbucks Coffee’ler görebilirsiniz. Bunların yanında bazı küçük kafeler de bulabilirsiniz; ama sigarasız kahve içmenin tadına varmak isterseniz çok küçük kafelere gitmemenizi size tavsiye ederim. Çin’de kapalı yerlerde sigara yasağı olmadığı için sigara içilmesini engelleyip engellememek genel olarak işletmelerin insiyatifinde ki küçük yerler müşterilerine “burada sigara içilmez” demeye çekiniyorlar.

Bulunduğunuz bölgede hiç Starbucks yoksa KFC’leri tercih edebilirsiniz.Çin’de KFC olmayan şehir yok gibi bir şey. “Fast food lokantasında da sosyalleşme mi olur?” diyenlerdenseniz yaşadığınız yerdeki diğer kafeler ilginizi çekebilir. (bkz.Çin’de 9 Ayda 500 Şube Açan Kahve Zinciri: Luckin Coffee)

Spor Organizasyonları

Spor organizasyonları arasında en popülerleri Çin Futbol Ligi ve Çin Basketbol Ligi. Metropol şehirlere veya önemli eyalet başkentlerinin yakınlarında yaşayanlar bu aktiviteleri düzenli olarak takip edebilirler. (bkz.Çin Süper Ligi- Fikstür, Haftanın Maçları ve Puan Durumu) Ama bu bölgelere uzak olanlar sadece bir maç seyretmek için yüzlerce kilometre katetmek zorunda kalabilirler.Bu durumda onların yapacağı bulundukları şehirlerdeki lokal organizasyonları takip etmek.

Futbol ve basketbol haricinde diğer spor branşlarına ait uluslarası organizasyonları da takip edebilirsiniz. “Bu sporu seyretmeye kim gider?” demeden önce biraz düşünmeniz daha doğru olabilir. En adını duymadığınız bir turnuvayı bile izlemeye gelenlerin sayısı sizi çok şaşırtabilir.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.