Çin’deki Sosyal Hayat Hakkında Bilgiler

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Sosyal hayat konusu, birçok konu gibi bulunulan yere ve bölgeye göre farklılık göstermektedir. Şehirlerin gelişmişlik ve insanların maddi durumları sosyal hayatın belirlenmesinde önemli rol oynar.

Özellikle çalışan Çinliler’in çoğu için sosyal hayat ikinci plandadır. Çok yoğun çalışmanın sonucu olarak birçok Çinli sosyal hayata zaman harcamamaktadır; ama sosyal hayatın önemini bilen ve sosyalleşen Çinliler’in sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

Çin şehirleri ve Çin’de yaşamak ile ilgili sitemizde bulunan benzer yazılar:

Sosyal Hayatın Lokomotifi Sinema

Genç Çinliler’in sosyal hayat denince akıllarına ilk gelen sinemaya gitmek. Çin’in hemen hemen her şehrinde sinema mevcut. Hatta kısmen daha büyük ve daha gelişmiş şehirlerde dünya standartlarında sinema salonları görülebilir. Şu an IMAX salonu bulunan sinemaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Sinemaların bilet fiyatları gidilen sinemaya göre değişmekte ve genel olarak bir bilet 80 ile 120 yuan(yaklaşık 35-55lira) arasında değişmektedir. Sinemalarda üyelik kartı olanlara %50 indirim uygulanmaktadır.

Sinemalarda hiç Türk filmi gösterilmese veya Türkçe altyazı bulunmasa da İngilizce seviyeleri yeterli olanlar çok sıkıntı çekmeyeceklerdeir. Zira başta Hollywood filmleri olmak üzere bazı filmlerde İngilizce altyazı vardır veya bazı filmler İngilizce orjinal dilinde gösterilmektedir.

     Çin’de sinema ile ilgili sitemizdeki diğer yazılar:

Farklı Bir Eğlence Mekanı: KTV

Sinemadan sonra Çinliler’in çok sevdiği sosyalleşme yeri KTV denilen karaoke merkezleridir. Buralar birkaç odadan oluşur. Arkadaşlarıyla buralara gelen Çinliler odalardan birine geçer ve altyazılı olan ve bazen şarkıcının sesinin de duyulmadığı müzik kliplerinde şarkı söylemeye çalışır. Bu süre içinde odada çeşitli odalar oynar ve bir şeyler yiyip içerler. Birçok KTV’de 18 yaş sınırı bulunmaktadır; ama bu yaşın altındaki Çinliler yanlarında bir yetişkinle bu yerleri kullanabilirler.

KTV repertuarlarında Türkçe şarkılar veya Türkçe şarkıcılar bulmak çok zordur. Bazılarında Tarkan veya Sertab Erener gibi ünlü şarkıcıların İngilizce şarkıları bulunabilir.

Booking.com
KTV ve Çinli gençler ile ilgili sitemizde bulunan benzer yazılar:
Çin’de bulunan bir KTV’nin iç görünümü.- timgsa.baidu.com

Batı Tarzı Kafe Kültürü

Kafelere gidip arkadaşlarla bir şeyler içmek de Çin’de her geçen gün popülerleşmekte. Kafe kültürü Çin kültüründe olmasa da seyredilen Amerikan filmleri ve yurt dışına çıkan Çinliler’in giderek artması Çin’de de bu kültürü oluşturmaya başladı. Çin’deki en meşhur kafe Amerikan Starbucks Coffee‘dir. Fiyatları 30 ila 40 yuan (yaklaşık 14-19lira) arasında değişen kafelerde Türk olarak ağız tadına uygun kahve de bulunabilir. Tabii Türk kahvesini aramamak şartıyla.

Bunlar haricinde özellikle büyük şehirlerde konser ve maçlara giden Çinliler’in sayısı da gün geçtikçe artmakta. Ama bu aktivitelerin fiyatlarının genel olarak Türkiye’ye oranla çok yüksek olduklarını söylemekte yarar var.

Şanghay’da bulunan, Dünya’nın en büyük starbucks şubesi – timgsa.baidu.com

Çin’de her şey gibi sosyal hayat da gelişiyor. Her ne kadar akıllı telefon ve internet kullanımının artması insanların bir kısmını daha asosyal hale getirmiş olsa da, bir grup insanların arasına karışmaktan ve popüler trendleri takip etmekten keyif alıyor. Özellikle Çin’in büyük şehirlerine gelenlerin kendilerine uyacak bir aktivite bulmalarında çok zorlanmayacakları öngörülebilir.

     Çin’de kafeler ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:


Firsat.me TR

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.