İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’deki Sosyal Hayat Hakkında Bilgiler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Sosyal hayat konusu, birçok konu gibi bulunulan yere ve bölgeye göre farklılık göstermektedir. Şehirlerin gelişmişlik ve insanların maddi durumları sosyal hayatın belirlenmesinde önemli rol oynar.

Özellikle çalışan Çinliler’in çoğu için sosyal hayat ikinci plandadır. Çok yoğun çalışmanın sonucu olarak birçok Çinli sosyal hayata zaman harcamamaktadır; ama sosyal hayatın önemini bilen ve sosyalleşen Çinliler’in sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

Çin şehirleri ve Çin’de yaşamak ile ilgili sitemizde bulunan benzer yazılar:

Sosyal Hayatın Lokomotifi Sinema

Genç Çinliler’in sosyal hayat denince akıllarına ilk gelen sinemaya gitmek. Çin’in hemen hemen her şehrinde sinema mevcut. Hatta kısmen daha büyük ve daha gelişmiş şehirlerde dünya standartlarında sinema salonları görülebilir. Şu an IMAX salonu bulunan sinemaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Sinemaların bilet fiyatları gidilen sinemaya göre değişmekte ve genel olarak bir bilet 80 ile 120 yuan(yaklaşık 35-55lira) arasında değişmektedir. Sinemalarda üyelik kartı olanlara %50 indirim uygulanmaktadır.

Sinemalarda hiç Türk filmi gösterilmese veya Türkçe altyazı bulunmasa da İngilizce seviyeleri yeterli olanlar çok sıkıntı çekmeyeceklerdeir. Zira başta Hollywood filmleri olmak üzere bazı filmlerde İngilizce altyazı vardır veya bazı filmler İngilizce orjinal dilinde gösterilmektedir.

AliExpress.com Ürünü- Mini projeksiyon cihazı, 1280×720

     Çin’de sinema ile ilgili sitemizdeki diğer yazılar:

Farklı Bir Eğlence Mekanı: KTV

Sinemadan sonra Çinliler’in çok sevdiği sosyalleşme yeri KTV denilen karaoke merkezleridir. Buralar birkaç odadan oluşur. Arkadaşlarıyla buralara gelen Çinliler odalardan birine geçer ve altyazılı olan ve bazen şarkıcının sesinin de duyulmadığı müzik kliplerinde şarkı söylemeye çalışır. Bu süre içinde odada çeşitli odalar oynar ve bir şeyler yiyip içerler. Birçok KTV’de 18 yaş sınırı bulunmaktadır; ama bu yaşın altındaki Çinliler yanlarında bir yetişkinle bu yerleri kullanabilirler.

KTV repertuarlarında Türkçe şarkılar veya Türkçe şarkıcılar bulmak çok zordur. Bazılarında Tarkan veya Sertab Erener gibi ünlü şarkıcıların İngilizce şarkıları bulunabilir.

AliExpress.com Ürünü- Karaoke Mikrofonu

KTV ve Çinli gençler ile ilgili sitemizde bulunan benzer yazılar:
Çin’de bulunan bir KTV’nin iç görünümü.- timgsa.baidu.com

Batı Tarzı Kafe Kültürü

Kafelere gidip arkadaşlarla bir şeyler içmek de Çin’de her geçen gün popülerleşmekte. Kafe kültürü Çin kültüründe olmasa da seyredilen Amerikan filmleri ve yurt dışına çıkan Çinliler’in giderek artması Çin’de de bu kültürü oluşturmaya başladı. Çin’deki en meşhur kafe Amerikan Starbucks Coffee‘dir. Fiyatları 30 ila 40 yuan (yaklaşık 14-19lira) arasında değişen kafelerde Türk olarak ağız tadına uygun kahve de bulunabilir. Tabii Türk kahvesini aramamak şartıyla.

Bunlar haricinde özellikle büyük şehirlerde konser ve maçlara giden Çinliler’in sayısı da gün geçtikçe artmakta. Ama bu aktivitelerin fiyatlarının genel olarak Türkiye’ye oranla çok yüksek olduklarını söylemekte yarar var.

AliExpress.com Ürünü- iphone için Starbucks Coffee desenli telefon kılıfı

Şanghay’da bulunan, Dünya’nın en büyük starbucks şubesi – timgsa.baidu.com

Çin’de her şey gibi sosyal hayat da gelişiyor. Her ne kadar akıllı telefon ve internet kullanımının artması insanların bir kısmını daha asosyal hale getirmiş olsa da, bir grup insanların arasına karışmaktan ve popüler trendleri takip etmekten keyif alıyor. Özellikle Çin’in büyük şehirlerine gelenlerin kendilerine uyacak bir aktivite bulmalarında çok zorlanmayacakları öngörülebilir.

     Çin’de kafeler ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

KTV: Çinli Gençlerin Sosyalleşme Mekanı

KTV’nin Tanımı

“karaoke television” kelimesinin kısaltması olan KTV; bir dönem Türkiye’de az da olsa popülerleşen, sonrasında popülerliğini kaybeden Karaoke yapmayı baz alıyor. Karaoke yapmak demek, bir şarkının klibi çalarken sözlerin alt yazı ile gösterilmesi ve sadece müziği duyarak şarkıyı söylemeye çalışmak demektir.

Şu an Türkiye’de karaoke yapılabilecek yerler birtakım barlar ve kafelerdir. Buralarda da bütün müşterilerin bulunduğu bir ortamda cesaretini toplayıp şarkı söylemeye çalışanlar için eğlenceli olabilecek bir aktivitedir.

Çin’in her yerinde olan bu merkezler Çin genelinde özellikle Çinli gençlerin bir numaralı sosyalleşme merkezi olarak kullandıkları yerler. Bu yerlerin çoğu dışarıdan bakıldığında beş yıldızlı birer oteli andırıyor. İçeriye girdiğinizde ilk olarak ne yapıldığının anlaşılamadığı yerlerden biri.

KTV Merkezlerinde Ne Yapılıyor?

KTV merkezleri onlarca adet otel odası büyüklüğündeki odadan oluşabiliyor. Odalar 8-10 kişinin oturabileceği sofalarla, ses düzeneğiyle, karaoke yapılabilmesi için bir kontrol paneliyle,televizyonla ve yemek içmek için kullanılabilecek sehpalarla donatılmıştır. Hatta daha kalabalık bir grup halinde gidenler için yemek masası olan odalar da mevcuttur.

Odalar saat hesabı ile kiralanıyor ve odayı kiralayan kişiler başka kişiler tarafından rahatsız edilmiyor. Hatta çoğu oda iyi bir yalıtıma sahip olduğunda başka odalardaki sesler de rahatsız etmiyor.

Odalara giren Çinliler karaoke kontrol panelinin içindeki binlerce şarkıdan dilediklerini seçiyorlar ve mikrofonu ellerine alıp seçtikleri şarkıya eşlik etmeye çalışıyorlar. Şarkı söyleme konusunda çok iyi olmayanların söyledikleri şarkılar dinleyenleri çok güldürüyor. Bunun yanında çok iyi şarkı söyleyebilenler de arkadaşlarının çok keyifli zaman geçirmesini sağlayabiliyor.

Aslında insanların buralara gitmesindeki asıl amaç şarkı söylemekten çok arkadaşlarıyla hoşça vakit geçirmek. Zira KTV’lerde şarkı söylemek haricinde doğum günü kutamaları yapmak, hatta birtakım toplantılar yapmak dahi mümkün. Birçok firma da zaman zaman çalışanlarını KTV’lere götürüp çalışanlarının iş hayatının stresinden uzaklaşıp eğlenceli vakit geçirerek rahatlamalarına yardımcı olmaya çalışıyor.

Türkiye’de De Yeni Bir İş Kolu Olabilir

Çin’deki gibi bir KTV kültürünün benzeri Türkiye’ye ve Türkiye kültürüne uyarlanarak oluşturulabilir ve bu kültürü oluşturacak yerlerin açılmasına öncülük etmek maddi anlamda da çok iyi sonuçlar verebilir. KTV mantığı ilk etapta birçoğumuzun kulağına garip gelebilir veya amacının dışında kullanılabileceği izlenimi verebilir; ama gerekli önlemler alındıktan sonra müşterilerin çok keyifli zaman geçirebilecekleri ve devamlı tercih edebilecekleri yerler arasına girebilir.”Ne iş kurabilirim?” diye soranlara duyurulur.


Eğlenmek İsteyen Çinli Gençler İçin Yeni Alternatif: Mini Karaoke Odası

Eğlenmek için binlerce yol var. Gelişen teknoloji, bu binlerce yola her geçen gün yenilerini ekliyor. Bunlardan biri Çin’de popülerliğini her geçen gün arttırıyor ve görünen o ki çok yakında Çin dışında da popülerleşmeye başlayacak. Onun adı: Mini Karaoke odası.

Birçoğumuzun bildiği gibi karaoke yapmak, şarkının sadece müziğini duyarak ve şarkının sadece sözlerini ekranda görerek şarkıyı söylemeye çalışmak demektir. Arkadaşlarla beraber karaoke merkezlerine giderek karaoke yapmak, Çinliler’in, özellikle de Çinli gençlerin tutkunu olduğu aktivitelerden biri. Şu an bu aktivite o kadar basit bir hale getirildi ki, karaoke yapmaktan hoşlanmayan kişilerin dahi ilgisini çeker hale gelmeye başladı. Bu nedenle ileride karaokeden çok hoşlanılmayan Türkiye’de de birtakım mini karaoke odaları görebiliriz.

2 Metrekare Alana Sığan Büyük Eğlence

Mini karaoke odaları sadece 2 metrekarelik bir alandan oluşuyor bu odalar tamamen camla kaplı.Çin’de genel olarak alışveriş merkezlerinde bulunan bu odalar bazı siemalarda, restoranlarda ve hatta bazı turistik yerlerde dahi görülebiliyor. Mini karaoke odaları konusunda sektörün öncülerinden olan U-sing firması 2017 yılının sonuna kadar Çin genelinde 30.000 adet mini karaoke odası açmayı planlıyor. Diğer firmalarla birlikte 2017 sonunda toplamda 100.000 adet karaoke odasının olacağı tahmin ediliyor.

Odaların içinde dokunmatik ekranlı, şarkıların seçiminin yapıldığı bir kontrol paneli, iki adet tabure, iki adet kulaklık ve iki mikrofon bulunuyor. Kısacası şarkı söylemek için ne gerekiyorsa bu minik odada bulunuyor.
AliExpress.com Ürünü – Çocuklar İçin LED ışıklı kablosuz Karaoke Mikrofonu
Her tarafının camla kaplı olması sebebiyle içeridekiler dışarıdan rahatlıkla görülebiliyor; ama şarkı söylerken içeride oluşan ses dışarıya çıkmıyor.

Sevdiğine aniden romantik bir şarkı söylemek isteyen kişiler, bir arkadaşıyla beraber doyasıya şarkı söylemek isteyen kişiler veya günün stresini bağıra bağıra şarkı söyleyerek atmak isteyen kişiler bu minik odalarda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Bunun yanında seyretmek istediği film başlamdan önce veya yemek yemek istediği restoranda çok sıra olduğu için beklemek zorunda olan kişiler de zamanlarını bu küçük odalarda geçirebiliyorlar.

Ödemeler Telefonla

Minik karaoke odalarının kullanımı ücretli. Saati 60 yuan(yaklaşık 30 lira) olan bu odaların kullanımı için ödemeler WeChat veya Alipay uygulamalarını kullanarak yapılıyor. Odaların içinde bulunan kare kodu okutan kullanıcılar ödemelerini yapabiliyor. Önceden bu odalara rezervasyon yapmak isteyen kullanıcılar da rezervasyonlarını yine WeChat yardımıyla yapabiliyorlar.

Bu odaları kullanan kişilerin söyledikleri şarkılar kullanıcıların telefonlarına yine bu tip uygulamalar yoluyla otomatik olarak gönderiliyor. Bu sayede kullanıcılar söyledikleri şarkıları telefonlarında saklama, hatta dilerlerse sosyal medyada paylaşma imkanına sahip oluyorlar.
AliExpress.com Ürünü-Stüdyo Yayın ve Kayıtları İçin Profesyonel Mikrofon Seti

Türkiye’de İş Yapar Mı?

Bu tarz şarkı odalarının Türkiye’de iş yapıp yapmayacağını anlamak için Türk gençlerinin bu konuya olabilecek ilgisini yoklamak gerekiyor. Arkadaşlarla şarkı söyleme alışkanlığı Türkiye’de Çin’de olduğu kadar yok. Ama bu alışkanlığın geliştirilmesi mümkün. Bazı gençler yeniliklere çok açık ve her türlü yeniliği deneme taraftarı. Onlarla beraber eğlence piyasasında önemli değişiklikler yapabilir. Çin’de milyon dolarların döndüğü minik karaoke piyasasının en azından bu piyasaya öncülük edebilecek ve ciddi olarak bu işi düşünebilecek birkaç firmaya çok iyi bir gelecek sunabileceği kanaatindeyim.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.