İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de Şehir İçi Toplu Taşıma Nasıldır?

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’de büyüklü küçüklü 500 civarında şehir var ve nüfusu 1 milyon’dan fazla olan şehirlerin sayısı 100 civarlarında. Hal böyle olunca şehir içi toplu taşıma günlük hayatta çözülmesi gereken önemli bir sorun haline geliyor. Şehirler büyüklük ve ekonomik durumlarına göre bu sorunun çözümü için çalışıyorlar.

Çin şehirleri ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Metro

Çin’in Şanghay, Pekin, Nanjing, Tianjin, Guangzhou, Shenzhen, Hangzhou gibi en gelişmiş ve en büyük şehirlerinde şehir içi ulaşımda akla ilk gelen tabii ki metro. Özellikle Pekin ve Şanghay‘da yüzlerce istasyondan oluşan çok gelişmiş metro ağı bulunmasına rağmen yoğunluktan dolayı metro ağı her geçen gün daha genişletiliyor. 1990’lı yıllarda açılan Şanghay metrosu şu an Dünya’nın en uzun metro ağı ünvanını elinde bulundurmaktadır.

Şanghay metro ağı- bing.net

Metro bileti gidilen bölgenin uzaklığına göre 4 ile 8 yuan(0.6-1.2USD) arasında değişmektedir. Nakitsiz yaşamın günlük hayata girmesinin bir sonucu olarak bazı şehirlerde artık bilet ücretleri WeChat veya Alipay kullanarak ödenebilmeye başlandı.

Metro ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Belediye Otobüsleri

Çin’de büyük küçük her şehirde mutlaka belediye otobüsleri şehir içi ulaşımda önemli bir paya sahip. Büyük şehirlerde metronun henüz ulaşamadığı yerlere ulaşmada, küçük şehirlerde ise yegane toplu taşıma aracı olarak belediye otobüsleri kullanılır. Son zamanlarda şehir içlerinde elektrikli belediye otobüsü kullanımı da yaygınlaşmaya başladı.

Belediye otobüslerinin çalışma prensibi Türkiye’deki otobüslerle aynı. Otobüsler sadece duraklarında yolcu indirme veya bindirme yapabilir. Küçük şehirlerde dahi bu durum böyle. Otobüslerin bütün duraklarını içeren bir çizelge otobüslerin içinde bulunmaktadır. İnmeden önce düğmeye basma alışkanlığının olmadığı Çin’de şöförler kapıda bekleyen yolcu gördükleri takdirde durakta durup kapıyı açarlar.

Pekin’de bir belediye otobüsü Tiananmen Meydanı’ndan geçerken- bing.net

Belediye otobüsü bilet ücreti genelde 2yuan(0.3USD) civarındadır. Bazı büyük şehirlerde özellikle uzak mesafe yolculuklar için farklı tarifeler uygulanmaktadır.

Otobüsler ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Taksi

Şehir içinde en yüksek maliyetli toplu taşıma aracı tahmin edilebileceği üzere taksilerdir. En pahalı taksi ücretleri yine büyük şehirlerdedir. Örnek olarak Şanghay’de taksimetrenin açılış ücreti 14yuandır. (2USD) İlk 3 kilometre boyunca ücret sabittir; ama 3 km’den sonra kilometre başına belli bir ücret eklenir.

Taksi çağırma uygulamaları Çin’de son zamanlarda çok popüler bir hale geldi. Dünyaca ünlü Uber uygulamasının neredeyse hiç kullanılmadığı Çin’de en çok kullanılan taksi çağırma uygulaması Didi’dir. Bu uygulamada bütün ücretler WeChat veya Alipay üstünden dijital olarak ödenir. Didi’yi kullanarak uygulamaya kayıt olan taksiler haricinde standart şehir taksilerini çağırmak da mümkün.

Taksi ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Mıknatıslı Tren

Şanghay’da bulunan mıknatıslı tren – bing.net

Tekerleksiz ve sadece mıknatıslı raylar üstünde ilerleyen ve alanında ticari amaçla kullanılan ilk tren olan mıknatıslı tren şimdilik sadece Şanghay’da bulunuyor. Saatteki hızı 450km’ye ulaşan tren Şanghay’daki Pudong Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşımda kullanılıyor. Sadece 8-10 dakika süren bu yolculuk için 50 yuan(7,4USD) ödemek gerekiyor. Uçuş gününde havaalanına giden yolcuların biletlerini göstermeleri durumunda %10 indirim uygulanıyor.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın: