İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de Şehir İçi Toplu Taşıma Nasıldır?

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’de büyüklü küçüklü 500 civarında şehir var ve nüfusu 1 milyon’dan fazla olan şehirlerin sayısı 100 civarlarında. Hal böyle olunca şehir içi toplu taşıma günlük hayatta çözülmesi gereken önemli bir sorun haline geliyor. Şehirler büyüklük ve ekonomik durumlarına göre bu sorunun çözümü için çalışıyorlar.

Çin şehirleri ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Metro

Çin’in Şanghay, Pekin, Nanjing, Tianjin, Guangzhou, Shenzhen, Hangzhou gibi en gelişmiş ve en büyük şehirlerinde şehir içi ulaşımda akla ilk gelen tabii ki metro. Özellikle Pekin ve Şanghay‘da yüzlerce istasyondan oluşan çok gelişmiş metro ağı bulunmasına rağmen yoğunluktan dolayı metro ağı her geçen gün daha genişletiliyor. 1990’lı yıllarda açılan Şanghay metrosu şu an Dünya’nın en uzun metro ağı ünvanını elinde bulundurmaktadır.

Şanghay metro ağı- bing.net

Metro bileti gidilen bölgenin uzaklığına göre 4 ile 8 yuan(0.6-1.2USD) arasında değişmektedir. Nakitsiz yaşamın günlük hayata girmesinin bir sonucu olarak bazı şehirlerde artık bilet ücretleri WeChat veya Alipay kullanarak ödenebilmeye başlandı.

Belediye Otobüsleri

Çin’de büyük küçük her şehirde mutlaka belediye otobüsleri şehir içi ulaşımda önemli bir paya sahip. Büyük şehirlerde metronun henüz ulaşamadığı yerlere ulaşmada, küçük şehirlerde ise yegane toplu taşıma aracı olarak belediye otobüsleri kullanılır. Son zamanlarda şehir içlerinde elektrikli belediye otobüsü kullanımı da yaygınlaşmaya başladı.

Belediye otobüslerinin çalışma prensibi Türkiye’deki otobüslerle aynı. Otobüsler sadece duraklarında yolcu indirme veya bindirme yapabilir. Küçük şehirlerde dahi bu durum böyle. Otobüslerin bütün duraklarını içeren bir çizelge otobüslerin içinde bulunmaktadır. İnmeden önce düğmeye basma alışkanlığının olmadığı Çin’de şöförler kapıda bekleyen yolcu gördükleri takdirde durakta durup kapıyı açarlar.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Malı Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şehirlerin çoğunda toplu taşıma araçlarında içine para yüklenen elektronik kartlar kullanılsa da 15 milyonu aşkın nüfusuyla Çin’in 2. büyük kenti olan başkent Pekin, bu tarz kartların kullanımını tamamen sonlandıracak çeşitli çözümler üretmeye başladı. Bunlardan birine göre belediye otobüsleri ile yolculuk yapan Pekinliler artık akıllı telefonlarını kullanarak bilet ücretlerini ödeyebiliyorlar. Dışarıdan bakıldığında sıradan bir kare kod uygulaması gibi görünen sistem sayesinde farklı mesafelere farklı ücret tarifesi uygulanması da mümkün.

Özellikle Pekin şehir merkezine uzak olan ilçelerdeki otobüslerde kullanılan sistemden yararlanmak isteyenlerin telefonlarına Beijing Yikatong adlı uygulamayı indirmeleri gerekiyor. Bu uygulama, kullanıcılarına bir kare kod üretiyor ve otobüse binen kişiler bu kare kodu otobüslerin içindeki cihaza taratıyor. Otobüsten inerken kare kod tekrar okutuluyor ve uygulama kaç para ödenmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından da ödemeler WeChat üzerinden yapılıyor.

Pekin’de bir belediye otobüsü Tiananmen Meydanı’ndan geçerken- bing.net

Belediye otobüsü bilet ücreti genelde 2yuan(0.3USD) civarındadır. Bazı büyük şehirlerde özellikle uzak mesafe yolculuklar için farklı tarifeler uygulanmaktadır.

Taksi

Şehir içinde en yüksek maliyetli toplu taşıma aracı tahmin edilebileceği üzere taksilerdir. En pahalı taksi ücretleri yine büyük şehirlerdedir. Örnek olarak Şanghay’de taksimetrenin açılış ücreti 14yuandır. (2USD) İlk 3 kilometre boyunca ücret sabittir; ama 3 km’den sonra kilometre başına belli bir ücret eklenir.

Çin’de Türkiye’deki birçok ilde olduğu gibi taksi durağı uygulaması yok. Taksilerin belli firmalara ait olduğu gerçek; ama müşterisini bırakan taksicinin durağa dönme gibi bir durumu söz konusu değil. Birçok taksici devamlı olarak hareket halinde veya hava alanı, tren istasyonu gibi müşterilerin çok olduğu bölgelerde sıraya girerek müşterilerini bekliyorlar. Havaalanı taksi gibi sadece havaalanına özel taksilerin olması gibi bir durum da yok. Hakkında herhangi bir şikayet olmayan herhangi bir taksici havaalanlarında sıraya girebiliyor. Müşterinin gittiği yeri beğenmediği için müşterisine kötü davranan bir taksici şikayet durumunda o havaalanını bir kez daha kullanmaktan men edilebiliyor.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Ekonomisi Hakkında Genel Bilgiler

Resmi taksiler, özellikle büyük şehirlerde çok ciddi kayıt altında. Şu an başta doğu bölgelerindeki şehirler olmak üzere birçok şehirde taksilere ses kayıt cihazı yerleştirilmiş durumda. İlk etapta bu uygulama hoş değilmiş gibi görünse de, uygulamanın taksi şöförlerini müşterilere karşı daha saygılı olmaya sevk ettiği bir gerçek. Çünkü şöförler müşterilere bir şey söylemeden önce iki kere düşünmek zorunda kalıyor. Herhangi bir şikayet durumunda “ben öyle bir şey demedim” diyemeyeceklerinin bilincindeler.

Didi Uygulaması

Dünya’da çok yaygın olarak kullanılan UBER uygulaması Çin’de o kadar popüler değil.  Çin’de neredeyse herkes tarafından kullanılan uygulamanın adı Didi. Didi’nin WeChat ve Alipay ile entegre olmuş olması sebebiyle kullanıcılar Didi uygulamasını indirmeden, Alipay veya WeChat kullanarak Didi hizmetinden yararlanabiliyor.

Didi uygulamasını kullanırken kullanıcılar ne tarz taksi çağırmak istediklerini seçebiliyor. Çağırılabilecek taksilere resmi taksiler de dahil. Genel olarak resmi taksi çağırmak diğer taksilere oranla daha pahalı olsa da, kendini resmi taksinin içinde daha güvenli hisseden müşteriler bu yolu seçebiliyorlar.

Didi kullanıldığında hiçbir şekilde nakit para alışverişi olmuyor. Müşteri gideceği yere vardıktan sonra taksi ücreti otomatik olarak müşterinin Alipay ve WeChat hesabından alınıyor.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Çalışmak ve Hayatının Yoğunluğu

Didi, bu tarz taksi çağırma hizmetine ek olarak birtakım başka hizmetler de sunuyor. Bunlardan biri toplu taksi hizmeti. Buna göre havaalanı gibi uzak mesafe sayılabilecek mesafelere gidecek müşteriler 2-3 gün önceden isteklerini belirtiyorlar. Belirtilen saatlerde uygun olan şöförler rezervasyonu kabul ediyor ve benzer saatlerde aynı yöne gidecek üç müşteri ile daha iletişime geçiyor. En fazla 4 müşteriyi istedikleri noktadan alıp aynı anda gitmek istedikleri noktaya götürüyor. Bu tarz bir yolculuk müşteriler için havaalanlarına ait özel otobüse binmekten daha ucuza geliyor.

Didi’nin bir diğer hizmeti ise çok ilginç. Herhangi bir sebeple araba kullanamayacak durumda olan kişilere şöför hizmeti. Mesela bir kişi bir restorana gidip alkol alıyor. Alkollü iken araba kullanması yasak. Eve gitmek için Didi’den sadece şöför çağırıyor. Didi şöförü katlanan bisikleti ile kendisinin çağırıldığı noktaya gidiyor. Bisikletini müşterinin arabasının bagajına koyuyor ve müşterinin arabasını kullanarak onu evine götürüyor. Ardından da bisikletini alıp kendi evine dönüyor.

Mıknatıslı Tren

Şanghay’da bulunan mıknatıslı tren – bing.net

Tekerleksiz ve sadece mıknatıslı raylar üstünde ilerleyen ve alanında ticari amaçla kullanılan ilk tren olan mıknatıslı tren şimdilik sadece Şanghay’da bulunuyor. Saatteki hızı 450km’ye ulaşan tren Şanghay’daki Pudong Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşımda kullanılıyor. Sadece 8-10 dakika süren bu yolculuk için 50 yuan(7,4USD) ödemek gerekiyor. Uçuş gününde havaalanına giden yolcuların biletlerini göstermeleri durumunda %10 indirim uygulanıyor.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın: