İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de Sanal Gerçeklik (VR) Lunaparkı Açıldı

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’in en büyük haber ajansı Xinhua‘nın resmi İngilizce sitesinde çıkan habere göre Çin’in güneyinde bulunan Jiangxi Eyaleti’nin başkenti Nanchang’da sanal gerçeklik(VR) lunaparkı açıldı ve her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlamaya başladı.

Sanal gerçeklik konusunda bilgi veren bazı yazılar:
baidu.com

13.000metrekare alana yayılmış olan sanal gerçeklik lunaparkında sanal gerçeklik teknolojisinin kullanılıldığı 120 farklı aktivite bulunuyor. Parkın genel müdürü Wang Xiaoqing’in yaptığı açıklamaya göre lunaparkın ziyaretçileri giyilebilen sanal gerçeklik ekipmanları sayesinde çok farklı oyun deneyimine ek olarak deniz altının keşfi, uçmak ve bungee jumping yapmak gibi farklı deneyimlere de sahip olabiliyor.

Jiangxi Finans ve Ekonomi Üniversitesi profesörlerinden Wang Cuifang’ın verdiği bilgiye göre sanal gerçeklik(VR) teknolojisinin geleceği çok parlak. Sanal gerçeklik lunaparklarının çok az olduğunu söyleyen Wang, ilerleyen yıllarda bu teknolojinin çok daha fazla kullanılacağını belirtti.

baidu.com

Nanchang, sanal gerçeklik teknolojisinin yangın olarak kullanılabilmesi için çok çalışan şehirlerden biri. Öyle ki şehirde bir adet sanal gerçeklik/ artırılmış gerçeklik bilim ve teknoloji müzesi bulunuyor ve bu müzeyi ziyaret edenlerden para alınmıyor.

Öte yandan şehirde 2016’dan bu yana 200’den fazla sanal gerçeklik ile ilgili iş yapan firmanın bulunduğu VR Endüstri Merkezi bulunuyor.

Çin’deki sanal gerçeklik sektörü her yıl yaklaşık %160 büyüyen bir endüstri. 2017’deki değer 16 milyar yuan(yaklaşık 2.3 milyar dolar) olan sektörün 2020 yılında 90 milyar yuan(13 milyar dolar) değere ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: VR amusement park opens in Jiangxi…Xinhua

Sitemizde bulunan teknoloji haberlerinden bazıları:

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.