Çin’de Sağlık Hizmeti Nasıldır?

Bu Yazıyı Paylaşın:

Sağlık hizmetleri hiçbir insanın ihtiyaç duymak istemediği; ama ihtiyaç halinde de en iyisini almak istediği hizmetlerin başında geliyor. Bir ülkenin vatandaşlarının tamamına iyi bir sağlık hizmeti vermesi çok önemli olsa da, bir milyar üçyüz milyar insanın yaşadığı bir ülkede bunun başarılabilmesi çok da mümkün görünmüyor.

     Çin’de sağlıklı olmak ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

Sağlık Sigortasının Kapsamı

Çin’de sağlık sigortası ve kapsamı Türkiye’dekinden neredeyse tamamen farklı. Örneğin Türkiye’de bir evde bir kişinin çalışıyor olması bütün aile bireyelerinin devlet hastanelerinde sağlık hizmeti almasını sağlayabiliyorken, Çin’de her bireyin sigortası sadece kendisini kapsıyor.

Çin’de çalışan bir kişiye banka kartına benzeyen bir sigorta kartı veriliyor ve bu karta her ay çalışılan firma tarafından devletin belirlediği sigorta miktarı ekleniyor. Hastaneye giden kişi de bu kartı kullanarak kartın içindeki miktar kadar olan bir hizmete para ödemiyor. Ama hastalık daha ileri derecede ise kişinin aradaki farkı ödemesi gerekiyor. Türkiye’deki gibi hastalığın dereceğine ve büyüklüğüne bakılmaksızın devletin karşıladığı tarzda bir sigorta sistemi Çin’de mevcut değil.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Yaşamak İçin Çin'i Tercih Etmeyi Sağlayabilecek 3 Neden

Daha kapsamlı sigorta isteyen kişiler özel sağlık sigortalarından kendilerine uygun olanı tercih edebiliyorlar.

Hastanelerde Sağlık Hizmeti Almak

Devlet hastanelerinde muayene ücreti hiç sigortası olmayanlar için dahi çok ucuz. Yaklaşık olarak 10-20 yuana(4.5-9.5lira) doktora görünebilmek mümkün. Ama nüfusun fazlalığının bir sonucu olarak devlet hastanelerindeki kalabalıklığa hazır olmak gerekiyor. Bazı hastanelerdeki aşırı kalabalık da bazı hastane çalışanlarının hastalara karşı kaba davranmasına neden olabiliyor.

Çin hastanelerinde yüksek ateş, grip gibi her gün olabilecek hastalıkların tedavisi için serum odaları vardır. Hastaneye gelen kişilerin birçoğu bu serum odalarına gönderilir ve hastalara bu odalarda serum bağlanır. Genel olarak bu serumlar ateşin düşürülmesini veya kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayabilmektedir.

Bazı çok görülen küçük hastalıklarda doktora görünürken muayene odası açık bırakılabiliyor ve bir hasta muayene edilirken sıradaki diğer hastalar da konuşulanları duyabiliyor veya muayeneyi izleyebiliyor. Türkiye’den farklı olan bu durum bazı hastaların rahatsız olmasına neden olabilir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Alışveriş Çılgınlığı Günü-11 Kasım

Çin’in özellikle gelişmiş büyük şehirlerinde çok üst düzey özel hastaneleri bulmak mümkün. Ama bu hastanelerin fiyatlarının çok yüksek olduğunu söylemekte yarar var. Örnek olarak Şanghay’in en iyi hastanelerinden biri olan Parkway Health‘de sadece muayene ücreti 1300 yuan civarı(yaklaşık 650 lira) ve bu fiyatın üstüne testler ve ilaçlar eklenince doktora her gidişte en az 3000yuan(1450lira) ödemek durumunda kalınabiliyor. Maddi açıdan problemi olmayanlar Dünya standartlarında hizmeti bu hastanelerden alabilirler.

Her alanda ilerleyen Çin, hastaneler ve sağlık konusunda da çok önemli atılımlar yapıyor; ama özellikle devlet hastanelerinin yoğunluğu ve sağlık sigortasının kapsamı konularında yapacakları daha çok şey var. İleride muhtemelen bu konularla ilgili yeni çözümler üreteceklerdir.

    Çin’deki hastaneler ile ilgili sitemizdeki yazıların bazıları:

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.