İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de Sağlık Hizmeti Nasıldır?

Bu Yazıyı Paylaşın:

Sağlık hizmetleri hiçbir insanın ihtiyaç duymak istemediği; ama ihtiyaç halinde de en iyisini almak istediği hizmetlerin başında geliyor. Bir ülkenin vatandaşlarının tamamına iyi bir sağlık hizmeti vermesi çok önemli olsa da, bir milyar üçyüz milyar insanın yaşadığı bir ülkede bunun başarılabilmesi çok da mümkün görünmüyor.

     Çin’de sağlıklı olmak ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

Sağlık Sigortasının Kapsamı

Çin’de sağlık sigortası ve kapsamı Türkiye’dekinden neredeyse tamamen farklı. Örneğin Türkiye’de bir evde bir kişinin çalışıyor olması bütün aile bireyelerinin devlet hastanelerinde sağlık hizmeti almasını sağlayabiliyorken, Çin’de her bireyin sigortası sadece kendisini kapsıyor. Buna küçük yaştaki çocuklar da dahil. O nedenle birçok aile çocukları küçük yaştayken onlara özel sağlık sigortası yaptırıyor.

Çin’de çalışan bir kişiye banka kartına benzeyen bir sigorta kartı veriliyor ve bu karta her ay çalışılan firma tarafından devletin belirlediği sigorta miktarı ekleniyor. Hastaneye giden kişi de bu kartı kullanarak kartın içindeki miktar kadar olan bir hizmete para ödemiyor. Ama hastalık daha ileri derecede ise kişinin aradaki farkı ödemesi gerekiyor. Türkiye’deki gibi hastalığın dereceğine ve büyüklüğüne bakılmaksızın devletin karşıladığı tarzda bir sigorta sistemi Çin’de mevcut değil.

Eğer hastanın sağlık durumu ciddi ve pahalı bir tedavi gerektiriyorsa, ilk olarak hasta tedavi ücretini kendi cebinden ödüyor. Ardından hastanenin aldığı faturayı sigortadan yapılan tedavi çeşidine göre %90 dolaylarında olan kısmını geri alıyor.

Daha kapsamlı sigorta isteyen kişiler özel sağlık sigortalarından kendilerine uygun olanı tercih edebiliyorlar. Tabi özel sigortalar da aynı şekilde tedavi masraflarının önce hasta tarafından karşılanmasının ardından hastalara ödeme yapıyor. Özel sigortalara ödenen sigorta ücretlerinin farklılıklarına göre alınan hizmet türünde değişiklikler görülebilir. Çin’de özel sigorta hizmeti veren firmaların başında Ping An Insurance ve China Pacific Insurance(CPIC) geliyor. Bu iki firma aynı zamanda Çin’in de en değerli markaları arasıdna yer alıyor. (bkz. En Değerli 10 Çin Markası)

Hastanelerde Sağlık Hizmeti Almak

Devlet hastanelerinde muayene ücreti hiç sigortası olmayanlar için dahi çok ucuz. Yaklaşık olarak 10-20 yuana(1.5-3USD) doktora görünebilmek mümkün. Ama nüfusun fazlalığının bir sonucu olarak devlet hastanelerindeki kalabalıklığa hazır olmak gerekiyor. Bazı yataklı tedavi gerektiren durumlarda bazı hastanelerde yoğunluk nedeniyle boş yatak olmadığı da bir gerçek.

Çin hastanelerinde yüksek ateş, grip gibi her gün olabilecek hastalıkların tedavisi için serum odaları vardır. Hastaneye gelen kişilerin birçoğu bu serum odalarına gönderilir ve hastalara bu odalarda serum bağlanır. Genel olarak bu serumlar ateşin düşürülmesini veya kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayabilmektedir.

Bazı çok görülen küçük hastalıklarda doktora görünürken muayene odası açık bırakılabiliyor ve bir hasta muayene edilirken sıradaki diğer hastalar da konuşulanları duyabiliyor veya muayeneyi izleyebiliyor. Özellikle Çinli olmayan hastaların muayenelerinde insanların ilgisi artıyor.

Çin kültürü ile alakalı sitemizde bulunan bazı yazılar:

Çin’in özellikle gelişmiş büyük şehirlerinde çok üst düzey özel hastaneleri bulmak mümkün. Ama bu hastanelerin fiyatlarının çok yüksek olduğunu söylemekte yarar var. Örnek olarak Şanghay’in en iyi hastanelerinden biri olan Parkway Health‘de sadece muayene ücreti 1300 yuan civarı(194USD) ve bu fiyatın üstüne testler ve ilaçlar eklenince doktora her gidişte en az 3000yuan(445USD) ödemek durumunda kalınabiliyor. Maddi açıdan problemi olmayanlar veya uluslarası kapsamlı sağlık sigortası olanlar Dünya standartlarındaki bu hastanelerden sağlık hizmeti alabilirler.

Her alanda ilerleyen Çin, hastaneler ve sağlık konusunda da çok önemli atılımlar yapıyor; ama özellikle devlet hastanelerinin yoğunluğu ve sağlık sigortasının kapsamı konularında yapacakları daha çok şey var.

    Çin’deki hastaneler ile ilgili sitemizdeki yazıların bazıları:

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.