Çin’de Bir Üniversitede Okumak İçin Yapılması Gerekenler

Posted by

Neden Çin?

Çin‘in baş döndürücü bir hızda kalkınmakta olması ve Çin’in hızla süper güç olma yolunda ilerlemesine paralel olarak birçok kişi için Çin’de okumak daha cazip bir hal aldı. Çin üniversitelerinin her geçen yıl daha üst sıralara tırmanması, halihazırda birkaç Çin üniversitesinin en iyi 100 üniversite arasında olması da Çin’in cazibesini daha da arttırdı.Türkiye’den Çine eğitim amaçlı gelen öğrencilerin sayısında her yıl artış gözleniyor.

Çin’e gelen Türk öğrencilerin Çin’i tercih etmelerinin nedenlerinden bir diğeri Türkiye’deki üniversite giriş sınavından istedikleri puanı alamamış olmaları ve gelişmiş ülkelere oranla kısmen daha az para harcayarak üniversite eğitimi almak istemeleri.

Bir başka önemli neden ise öğrencilerin Çince öğrenme arzuları. Çince öğrenmek için en uygun yerin Çin olduğu bir gerçek.

Her ne sebeple olursa olsun Çin’de okumak birçok kişi için çok keyifli ve öğretici bir deneyim olabilir.

Çin’de Ne Okunabilir?

Çin’deki üniversitelerde iki türlü eğitim alınabilir. Bunlardan biri Çin’de bir üniversitede dört yıllık lisans eğitimi veya lisans üstü eğitim almak. Bu tarz eğitimler öğrenim görülen üniversiteye göre %100 İngilizce veya Çince olabiliyor. (Birçok üniversitede çoğu öğrenciye uygun bölümler bulunuyor.) İngilizce programlar Çince olanlara oranla daha pahalı oluyor. İngilizce programlara yerleşebilmek için yeterli miktar TOEFL puanı, Çince programlara yerleşebilmek için ise yerli miktarda HSK puanı almak gerekiyor.


Lingualeo Many GEOs

Çin’de alınabilecek bir diğer eğitim de Çin üniversitelerinde Çince dil eğitimi. Bu eğitimlerin süresi genel olarak 6 ay veya 1 yıl civarlarında oluyor. Eğitim dili Çince olan bölümlerden birine yerleşmek isteyen; ama HSK puanı yeterli olmayan öğrenciler de genel olarak 1 yıl Çince dil eğitimi almayı tercih ediyor.

Çin’de Okumak İçin Üniversiteler Nasıl Bulunur?

Çin’de okumak için en kolay yol Çin’deki birtakım üniversitelerle anlaşmalı olan eğitim danışmanlığı firmalarından biriyle görüşmektir. Bu firmaların anlaşmalı olduğu üniversitelerin çoğu Pekin, Şanghay gibi büyük şehirlerde yer almaktadır.

Aracı firmalar, öğrencilerin bütçelerine ve okumak istedikleri bölümlere göre onlara birtakım seçenekler sunarlar. Öğrencilerin seçimlerini yapıp ücretlerini ödemelerinin ardından her şeyi yaparlar ve onların Çin’deki eğitimlerine başlamalarını sağlarlar.

Bu yol Çin’de okumak için en kolay yol olsa da bu yolun biraz pahalı olduğunu söylemekte yarar var. Danışmanlık firmaları yaptıkları yardımın karşılığını almak isteyeceklerdir ki bu çok normal.

Maddi nedenlerden dolayı yüksek ücret ödemeye gücü yetmeyen öğrenciler de Çin’de eğitimlerine devam edebilirler. Danışman firmalara gitmeden okullarla direk iletişime geçerek bireysel başvuru yapmak ve kabul almak mümkün. Yapılması gereken üniversitelein sayfalarını incelemek ve üniversitelerle e-mail yoluyla iletişime geçmek. Herhangi bir danışmanlık firmasıyla anlaşması olmayan birçok üniversite maillere cevap verecektir. Bu yolu seçenlerin sabırla görüşmelerini sürdürmelerinde yarar var. Zira doğru üniversiteyi bulmak ve karar vermek birkaç ay sürebilir.

Çin’de birçok üniversitede burs vermektedir. Çin’de en çok öğrenciye burs veren enstitülerin başında Confucius Institute  gelmektedir. Türkiye’de de şubesi olan Confucius Institute’un burs verme şartlarına bakmak ve şartları sağlamak burs alma şansını arttırabilir.

Confucius Institute haricinde özellikle büyük üniversiteler veya büyük şehirlerde yerel hükümetler de burs verebilmektedir.

Çin Üniversitelerinin Dünya Sıralamasındaki Yeri

Times Higher Education tarafından Dünya’nın en iyi üniversitelerini içeren bir liste yayınlandı. Toplamda 77 ülkeden 1000 üniversitenin bulunduğu listenin Çin için sevindirici düzeyde olduğu söylenebilir. Zira listenin ilk 30 üniversitenin iki tanesi Çin’de.

Listenin 27. sırasında Pekin’deki Peking University bulunuyor. İlk 30 içine girmeyi başarmış ikinci üniversite ise yine Pekin’deki Tsinghua University. Tsinghua University kendisine listenin 30. sırasında yer bulmuş durumda.

En büyük gelişimlerden birini gösteren ve Şanghay’da bulunan Fudan University 116.,Hefei şehrindeki University of Science and Technology of China ise 132. sırada bulunuyor.Toplamda 7 üniversitesi ilk 200’ün içinde olan Çin’in ilk 200’deki diğer üniversiteleri sırasıyla Nanjing University, Zhejiang University ve Shanghai Jiaotong University.

En iyi üniversiteler listesinin 1. sırasında University of Oxford, 2. sırasında Cambridge University, 3. sırasında ise The California Institute of Technology ve Stanford University bulunuyor.

Çin Üniversite Ücretleri

Eğitim ücretleri konusunda Çin üniversitelerinin batı ülkelerine oranla daha uygun düzeyde olduğu söylenebilir. Mesela Çin’in en iyi ve en pahalı üniversitelerinden olan Shanghai Jiaotong University‘de yıllık eğitim ücreti 25.000 yuandır(yaklaşık 3500dolar). Daha küçük ve daha sıradan şehirlere gittikçe bu fiyat normal olarak azalır.

Çin’de Yaşam Ucuz Mu?

Öğrencilerin çoğu daha normal ve az maliyetli bir hayat yaşamayı tercih eder. Türkiye’nin en pahalı şehri olan İstanbul ile Çin’in en pahalı şehri olan Şangay‘i karşılaştırırsak, öğrencinin en temel ihtiyaçları olan yemek, ev kirası, giyecek alışverişi gibi konularda Şangay’in İstanbul’dan çok daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Şehir için ulaşım konusunda ise İstanbul daha uygun fiyatlıdır.

Çin’de Sosyal Hayat

Çok sosyal kişilikli ve derslerden arta kalan zamanlarda sosyal aktivitelere zaman ayıran, en azından kafelere gidip birşeyler içmekten hoşlanan kişiler için sosyal hayat Türkiye’de, özellikle İstanbul’da, daha renkli olabilir. Zira İstanbul’da, genel olarak öğrencilere hitap eden yüzlerce kafe vardırve bu kafelerin fiyatları kısmen daha uygundur. Kafe kültürü Çin için yeni bir kavram olsa da Şanghay’in birçok yerinde Starbucks Coffee benzeri kafeler bulmak mümkün. Ama bu kafelerde devamlı zaman geçirmek öğrenci bütçesini sarsabilir. Zira Starbucks’da bir kahve içmenin maliyeti 35yuan(yaklaşık 5 dolar) civarında.

Birçok öğrencinin severek gittiği sinemalar da Çin’de genel olarak Türkiye’den pahalı. Çin’de bir sinema bileti ortalama 40-50 yuan(5.6-7 dolar) düzeylerinde.

Çin’de Sosyal Medya Yasak Mı?

Çin’de sosyal medya kullanımı özellikle gençler arasında çok yaygın; ama Çin’de facebook, twitter, whatsapp gibi uygulamalara erişim engellenmiş olduğu için Çinli gençler özellikle Wechat kullanarak birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Çin’de okumak isteyen Türk öğrencilerin ya facebook hesabını kullanmaması, veya VPN kullanarak facebook’u yavaş kullanmayı göze alması gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.