Çin’de LC Waikiki Görmenin Getirdiği Mutluluk

Share Button

Geçtiğimiz günlerde Şanghay Başkonsolosluğu‘nun resmi WeChat hesabında yeni bir haber vardı. Haber, hepimizin yakından tanıdığı LC Waikiki‘nin Çin’de ikinci mağazasını açmasıyla ilgiliydi. Yeni mağazanın nerede olduğunu öğrenmek amacıyla habere tıkladım. O da nesi! LC Waikiki ikinci mağazasını Suzhou‘da, benim yaşadığım yerde açmış. Sanki çok yakın bir arkadaşım beni zyarete gelmiş gibi bir heyecan belirdi içimde.

LC Waikiki Sesimi Duydu

Uzun yıllardır Çin’de yaşayan biri olarak Çin’deki Türk malı ürünlerin eksikliğinden en az yüz defa yakınmışımdır. Çok nadiren birtakım Türk markalarının ürünlerini bazı marketlerde bulmak mümkün olsa da en bilinen ve en büyük markaları Çin’de görememek beni çok üzerdi. “Nerede Türk markaları? Nerede LC Waikiki? Nerede Mavi? Nerede Özsüt? Bu devirde Çin’de büyümeden Dünya devi olmak mümkün mü?” benzeri cümleler kurduğumu hatırlıyorum.

Bu konuda ilk ve en somut adımı LC Waikiki attı. Aslında Çin’deki ilk mağazalarını açtıklarında haberim olmuştu. Ama bu mağazayı neden Pekin, Şanghay gibi bilinen şehirlerde değil de, Çin’in orta bölümündeki Hubei Eyaleti’nin başkenti olan Wuhan şehrinde açtıklarını anlayamamıştım. Ama açılan bu ilk mağazanın ardından gelecek yeni mağazalar için öncü olacağının farkındaydım. Birçok Çinli arkadaşıma “Türkiye’nin en büyük giyim markalarından biri Wuhan’da ilk mağazasını açtı. Çok yakında onları yaşadığımız yerde de görebiliriz. Hem çok kaliteli ürünleri var, hem de fiyatları çok uygun.” dedim. Ne yazık ki Wuhan’a gitme şansım olmadı.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Bir Köyün Piyano Üretim Merkezine Dönüşü

LC Waikiki benim Türk markalarını görme konusundaki arzumu hissetmiş olacak ki ben onlara gidemediğim halde onlar bana geldi. Açılan ikinci şube, Çin’in doğusunda yer alan, park ve bahçeleriyle ünlü, Şanghay’a 90 kilometre mesafedeki Suzhou‘da yer alıyor.

Dev Alışveriş Merkezinin En İyi Yerinde

Yeni mağazanın açıldığı yer, yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığı Suzhou’un en büyük alışveriş merkezi. Çok kolay akılda kalabilen bir adı var. Suzhou Center(苏州中心)! Belki de gördüğüm en büyük alışveriş merkezi. O kadar büyük ki, her biri bir alışveriş merkezi kadar büyük sekiz kattan, yeraltında da birçok kavşağın bulunduğu üç katlı otoparktan oluşuyor. Alışveriş merkezinin içindeki buz pisti gerçek buz hokeyi sahası boyutlarında ve bu pist bir katın anca üçte biri büyüklüğünde.

LC Waikiki, daha önce gördüğüm birçok alışveriş merkezinde olduğu gibi, geçişlerin çok olduğu, yürüyen merdivenlerin hemen önünde, iki katlı, büyük bir mağaza açmış. Mağazayı gördüğümde yaptığım ilk iş mağazanın fotoğrafını çekmek oluyor. Sanki çok yakın bir arkadaşımı görmüşüm gibi seviniyorum. Ah LC Waikiki! Çin’de böyle bir an yaşamayı ne kadar beklediğimi bir bilsen? Bence Çin’e çok daha önce gelmen gerekirdi; ama olsun. Sen geldin ve Türk markalarına yolu açtın ya. O da güzel.

İyi Kalite, Uygun Fiyat, Çinliler’e Saygı

Mağazaya girip gördüğüm ürünlerin fiyatlarını Çin’deki diğer markaların fiyatlarıyla karşılaştırıyorum. Sanıyorum fiyatlar Türkiye’ye oranla biraz daha yüksek; ama Çin’deki diğer markalara oranla çok makul seviyelerde. Mağazadaki reyonlar arasında gezinirken bazı ürünlerin etiketinde Türkçe’yi görmek içimi okşuyor.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin Sinema Sektörünün Günümüzdeki Durumu

Pantalona ihtiyacım var. 130 yuan(yaklaşık 70 lira) olan pantalonlardan alıyorum. Çin’de bu fiyata bu kadar kaliteli pantalon bulabilmek gerçekten çok zor.

Ödeme yaparken kasadaki görevlinin yaka kartındaki ayrıntı gözüme çarpıyor. Amerikan firmalarına ait mağazaların çoğunda yaka kartlarında çalışanların genel olarak İngilizce adları yazılıdır. Hem Çince, hem İngilizce adların yazılı olduğu yaka kartlarının kullanıldığı mağazalara da rastlamak mümkün. Ama LC Waikiki’nin uygulaması Amerikan firmalarınkinden farklı. Kasiyerin yaka kartında Çince isminin yanısıra Çince ismin latin harfleriyle yazılmış hali vardı. Yani, LC Waikiki, çalışanlarını olduğu gibi kabul etmiş ve onları başka dilde bir isim kullanmamaya zorlamamıştı. Benim şahsi düşüncem, bu uygulama LC Waikiki’nin Çinliler’e ve Çin kültürüne gösterdiği saygının bir kanıtı.

Sıra Yeni Mağazalarda ve Diğer Markalarda

Çin’e yeniden hoşgeldin LC Waikiki. Yolun açık olsun.Günün birinde Çin’deki 10., 100., hatta 1000. mağazalarınla ilgili yazı yamayı da ümit ediyorum.

Aslında LC Waikiki sadece bir başlangıç. Diğer Türk markalarını da Çin’de görmek beni en az LC Waikiki kadar mutlu edecektir. Onlar ile ilgili mutluluğumu ifade eden yazılar yazmak için şimdiden sabırsızlanıyorum.

Haydi Türk firmaları. Şimdi Çin’de de işleri büyütme zamanı!

 

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.