Çin’de Kuşları Korumak İçin Ses Bariyeri Yapıldı

Aliexpress TR
Share Button

Çin’in on yıllardır çok hızlı bir şekilde ekonomik anlamda gelişmesi ister istemez doğaya ve doğal yaşama olumsuz etki yaptı. Özellikle şehirlerin gürültüsü ve hava kirliliği farketmesek de kuşları çok ciddi etkiledi. Çin’in gelişmiş birçok şehrinde çok az sayıda kuş var ne yazık ki.

Nüfus yoğunluğun en yoğun olduğu, güneydeki Guangdong Eyaleti’nde yer alan bir demiryolu hattında bölgedeki kuşların hızlı trenlerin gürültüsünden minimum düzeyde etkilenmesini sağlayabilmek amacıyla tünel gibi görünen, metalden yapılmış, 2036 metre uzunluğunda ses bariyeri inşa edildi. Yetkililerin verdiği bilgilere göre, ses bariyerinin yapılmasının nedeni, hızlı trenlerin geçtiği bu bölgeye sadece 800 metre mesafede 30.000’den fazla kuşun barındığı bir kuş cennetindeki kuşların seslerden korkmamasını sağlamak. Başka açıklamaya göre normalde 76.5 desibel olan tren gürültüsü ses bariyeriyle 50 desibelin altına iniyor ki bu günlük konuşma gürültüsüyle aynı düzeyde.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Evcil Hayvan İle Uçağa Binme Dönemi

İlk defa bir hızlı tren hattı için kullanılan, tamamen kapalı tarz ses bariyeri 180 milyon yuana(yaklaşık 104 milyon lira) maloldu.

Kaynak: China Daily

 

 

Tatil.com
Share Button

Joybuy.com INT Bizi Sosyal Medyada Takip Edin:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çin Alışveriş Siteleri Fırsatları

aliexpress.com

gearbest.com

GearBest.com INT

 

Tüm fırsatları görmek için BURAYA tıklayınız.

Çin alışveriş siteleri sayfasına gitmek için BURAYA tıklayınız.

Araç çubuğuna atla