Çin’de Kuşları Korumak İçin Ses Bariyeri Yapıldı

Share Button

Çin’in on yıllardır çok hızlı bir şekilde ekonomik anlamda gelişmesi ister istemez doğaya ve doğal yaşama olumsuz etki yaptı. Özellikle şehirlerin gürültüsü ve hava kirliliği farketmesek de kuşları çok ciddi etkiledi. Çin’in gelişmiş birçok şehrinde çok az sayıda kuş var ne yazık ki.

Nüfus yoğunluğun en yoğun olduğu, güneydeki Guangdong Eyaleti’nde yer alan bir demiryolu hattında bölgedeki kuşların hızlı trenlerin gürültüsünden minimum düzeyde etkilenmesini sağlayabilmek amacıyla tünel gibi görünen, metalden yapılmış, 2036 metre uzunluğunda ses bariyeri inşa edildi. Yetkililerin verdiği bilgilere göre, ses bariyerinin yapılmasının nedeni, hızlı trenlerin geçtiği bu bölgeye sadece 800 metre mesafede 30.000’den fazla kuşun barındığı bir kuş cennetindeki kuşların seslerden korkmamasını sağlamak. Başka açıklamaya göre normalde 76.5 desibel olan tren gürültüsü ses bariyeriyle 50 desibelin altına iniyor ki bu günlük konuşma gürültüsüyle aynı düzeyde.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de İş Kurmak İsteyen Yabancılar İçin Kolaylıklar Geliyor

İlk defa bir hızlı tren hattı için kullanılan, tamamen kapalı tarz ses bariyeri 180 milyon yuana(yaklaşık 104 milyon lira) maloldu.

Kaynak: China Daily

 

 

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.