İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de Kullanılan En Popüler 6 Mobil Uygulama

Bu Yazıyı Paylaşın:

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla Dünya’nın her yerinde olduğu gibi Çin’de de mobil uygulama kullanımı çok artmış durumda. Çin’de kullanılan uygulamaların bazıları sadece Çinli kullanıcılar için olsa da popüler uygulamalar arasında Dünya’daki herkese uygun olanlar da mevcut. İşte 2016 itibariyle Çin’deki en popüler ve Türkiye’deki kullanıcılara da hitap edebilecek 6 mobil uygulama.

WeChat

Tartışmasız şu anda Çin’deki en popüler uygulama. Kısa süreli geçmişine rağmen 800 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan WeChat Çin’de akıllı telefonu olan hemen hemen herkes tarafından kullanılıyor. WeChat’i bu kadar başarılı kılan birçok anlık mesajlaşma programlarının özelliklerinin neredeyse tamamını tek bir uygulamada barındırıyor olması. Buna ek olarak “cüzdanım” özelliği sayesinde Çin içinde birçok yerde alışverişlerde ödeme yapmada, tren-uçak bileti alımında, taksi çağırmada ve telefona para yüklemede kullanılabiliyor olması da başka artıları.

WeChat’i Türkiye’de Türkçe olarak kullanmak da mümkün.

QQ

WeChat’ten önce Tencent firmasının öğretmiş olduğu bir diğer anlık mesajlaşma programı. WeChat ortaya çıkmadan önce çok popüler olsa da popülerliğini biraz yitirmiş görünüyor. Yine de ilginç bir şekilde özellikle ortaokul ve lise öğrencileri tarafından yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor.

QQ’nun İngilizce versiyonu var; ama kullanıcılarına sunduğu özellikle çok sınırlı.

Taobao

Çin’in en büyük online alışveriş sitesinin uygulaması. Türkiye’ye satış yapmadıkları için Türkiye’de doğal olarak kullanılmıyor. Türkiye’de Çin’den direk olarak ürün satın almak isteyenler www.aliexpress.com sitesini kullanabilir veya aliexpress uygulamasını indirebilirler. Aliexpress ve taobao uygulama ve web sitelerinin sahibi olan Alibaba Group aynı zamanda Türkiye’deki ithalatçıların hepsinin yakından tanıdığı alibaba.com sitesinin de sahibi.

UC Browser

İnternette gezinmeyi sağlayan browser uygulamaları arasında Çin’deki en büyük uygulamalardan biri. Türkiye’de Chrome, Mozilla gibi uygulamalara oranla çok daha az kullanıcısı olan uygulama yeni bir browser denemek isteyenlere için iyi bir alternatif olabilir.

Tencent Video

Adından da anlaşılacağı gibi video paylaşım ve izleme uygulaması. WeChat ve QQ’nun üreticisi Tencent firması tarafından hazırlanan uygulama tamamen Çince olduğu için anlaşılması biraz zor. Ama özellikle Çin ile ilgili videolar izlemek isteyenler bu uygulamayı kullanabilir. Arama kutusuna aranan kelimenin İngilizce yazılması bir takım sonuçlar verecektir.

Tencent Video, şu an en çok kullanılan video uygulaması olsa da önceleri youku Çin’de daha çok tercih ediliyordu.

360 Mobile Security

Qihoo firması tarafından geliştirilen uygulama birçok kişi için yeterli olabilecek düzeyde antivirüs, gereksizler bilgilerin temizlenmesi, indirilen programların güvenlik taraması gibi konularda hizmet veriyor. Türkiye’de bu tarz çok çeşitli uygulama mevcut. Dileyenler bu uygulamayı da deneyebilirler.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.