Çin’de Kış Mevsimi Nasıl Geçer?

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin, büyük bir ülke. Türkiye’den yaklaşık olarak 13 kat daha büyük olan Çin’de farklı bölgelerde iklimler çok farklılık gösterebilir. Özellikle kış ayları farklılıkların tavan yaptığı ayların başlarında geliyor. Yabancıların en yoğun olarak yaşadığı bazı bölgelerde kışın nasıl geçtiğine bakalım:

Şangay ve Çevresi

Şangay ve çevresinde bulunan şehirlerde yıl boyunca nemli bir iklim hakimdir. Bu bölgelerde kış ayları genel olarak karsız geçer. Yıl boyunca bir veya iki kere kar görmek bölge insanını altın bulmuş gibi sevindirebilir. Sıcaklığın çok nadir olarak sıfır derecenin altına düştüğü bu bölgelerde aşırı nemden dolayı soğuk havayı iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Şangay’da kar çok nadiren görülür-news.cgtn.com

Bu bölgelerde çok lüks evler haricinde hemen hiçbir evde ısıtma sistemi yoktur. Herkes klima veya elektrikli ısıtıcılarla evini ısıtmaktadır.

İzmir ve çevresinde yaşamaya alışkın olan kişiler bu bölgenin iklimine daha kolay uyum sağlayabilirler.

Pekin ve Çevresi

Pekin’de karlı bir gün-yandex.net

Başkent Pekin, Çin’in Şangay’dan sonra en kalabalık ikinci şehri. Nüfus olarak İstanbul’a çok benzeyen Pekin’de kış ayları da İstanbul’la benzerlik gösteriyor.

Kışın yılda birkaç kez kar yağabilir ve sıcaklık Şangay çevresine oranla 3-5 derece daha düşüktür. Nem oranı kısmen daha az olsa da İç Anadolu bölgesi gibi kuru bir hava olmadığını da söylemekte yarar var.

Pekin ve çevresindeki evlerin hepsinde merkezi ısıtmalı kaloriferler vardır. Bu da evlerin kış boyunca yeterince sıcak olmasını sağlar.

Merkezi ısıtma kömür yakılarak sağlanır. Bu da bu bölgelerdeki hava kirliliğini çok arttırır. Son zamanlarda hava kirliliğini iyileştirme konusunda çalışmalar yapılıyor olsa da gözle görülebilir sonuçlar için hala daha çok yol alınması gerektiği bir gerçek.

Guangzhou ve Çevresi

Ticaretle uğraşanların yakından tanıdığı Guangzhou, Çin’in en güneyinde yer alır. Nemli yarı tropikal iklimin görüldüğü bu bölge sıcak kış geçirmek isteyenler için uygun olabilir. Kış aylarından ortalama sıcaklık genelde 15 ile 20 derece arasındadır.

2016 yılı kışı Guangzhou için büyük bir sürpriz oldu; çünkü 2016 Ocak ayında Guangzhou’da 87 yıl sonra ilk kez kar görüldü.

Harbin ve Çevresi

Harbin Buz Festivali her sene düzenleniyor-yandex.net

Harbin adı birçoğumuz için yabancı olabilir. Harbin, Çin’in kuzeydoğusunun en büyük şehri ve Heilongjiang eyaletinin başkentidir. Çin’de en düşük sıcaklıklar bu bölgelerde görülebilir. Öyle ki kış ayları geldiğinde bu bölgelerde termometreler kolay kolay sıfırın üstündeki dereceleri göstermez. -10, -20 ve hatta -30 gibi birçoğumuza şaka gibi gelebilecek dereceleri buralarda görmek mümkün. Ama sıcaklığın bu kadar düşük olmasına rağmen havanın kuru olması bu bölgeleri yaşanmaz olmaktan çıkartıyor.

Bu bölgede de evlerin tamamı merkezi olarak ısıtılmaktadır.(bkz.Çin’de Kullanılan Isıtma Sistemleri)

Eski Zamanlar ve Kış Döneminin Dini Boyutu

Geleneksel takvime göre kışın gelişi günümüzde sadece sembolik bir gelenek olarak anılsa da, eski zamanlarda kışın gelişine hazırlanan hanedanlık imparatorları duş alır ve et yemeyi bırakırlardı. Ardından da yerleşim yerlerine bazı kişileri görevlendirip onların oralarda kışı karşılamaya yönelik programlar düzenlemelerini sağlardı.

Çin’deki 56 etnik grup arasından Mulan grubuna dahil olanlar için kışın gelişi ayrı bir önem arz ediyor. Mulan Çinlileri Yifan Festivali  denilen bayramlarını kışın geldiği günlerde bir ila üç gün arasında kutlarlar. Bu bayramın ritüelleri arasında tanrıları davet, onlar için bazı şeylerden feragat etmek, dini şarkılar söylemek ve içinde tavuk kanı olan şarap içmek gelir.

Kış Dönemine Özgü Bazı Yiyecekler

çin mantısı-yandex.net

Birçok Çin bayramında olduğu gibi kış döneminin gelişi de birçok Çinli tarafından Çin mantısı yenilerek kutlanıyor. (Çin mantısı Türkiye’de bilinen mantıdan 2-3 kat daha büyük ve içinde et veya sebze olan bir çeşit mantı. Bu mantı Çin çubukları kullanılarak soya sosu veya sirke ile beraber yeniyor.)

Çin mantısının kış dönemi için ayrı bir önemi var. Öyle ki bir efsaneye göre Çin mantısı Doğu Han Hanedanlığı (MÖ25-220) sırasında ortaya çıkmıştır. Efsanede anlatıldığı kadarıyla hanedanlığın Tıbbi Azizi olarak bilinen Zhang Zhongjing salgın hastalığa yakalanan kişileri iyileştirmek amacıyla kışın başlangıcı esnasında kuzu etini acı biber ve birtakım bitkilerle karıştırır ve bunları kulak şeklinde hazırladığı hamurun içine koyar ve hastalara o şekilde verir. Hastaların iyileşmesini sağlayan bu yemek günümüzde Çin mantısı(dumplings) adını alır.

Çin’in güneyindeki bazı bölgeler kışın gelişini fazla yemek yiyerek kutluyor. Kendilerini kışa hazırlamaya çalışan bölge halkı, yüksek kalori içeren hayvansal ürünleri melekotu, kurtbağrı , Çin şakayıkı ve yüksükotu bitkileri ile karıştırarak tüketiyorlar.

Kuzey bölgelerde yaşayan bazı Çinliler ise yılın aynı döneminde wogua olarak da bilinen Çin balkabağı tüketiyor. Kış için balkabağı yemek isteyenler yaz aylarında balkabaklarını satın alıp onları bu döneme kadar evlerinde muhafaza ediyorlar.

Doğu bölgelerinde ise bazı kişiler tuanzi adı verilen ve pirinçten yapılan bir çeşit yemeği tüketmeyi tercih ediyor. İçinde tatlı fasulye ezmesi, turp ve domuz yağı içeren bu yiyeceği kırsal bölgelerde yaşayanlar evlerinde hazırlamayı tercih ediyorlar.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.