Çin’de Kimlik Taşımaya Son Veren Uygulama Yürürlüğe Girdi

Share Button

Elektronik kimlikler her geçen gün Türkiye’de ve Dünya’da daha yaygın olarak kullanılıyor. Elektronik kimlik uygulamasını bir tık ileriye götüren Çin’de WeChat Kimliği(WeChat ID) yürürlüğe girdi ve bu kimliğin ilk sahipleri WeChat’i artık gerçek kimlik olarak kullanmaya başladı. Toplam 10 firmanın bir araya gelerek oluşturduğu sistemin Ocak ayından itibaren Çin geneline yayılacağı tahmin ediliyor.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çinli Kadınların Çin Toplumu İçindeki Yeri

WeChat kimliği, geçerliliği Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da onaylanan ve kullanım açısından kimlik kartından farkı olmayan bir elektronik kimlik çeşidi. Bu kimliğe sahip olan kişiler, kimlik kartlarını taşımadan kimlik gösterilme zorunluluğu bulunan işlerini rahatlıkla yapabilecek.

WeChat kimliği iki türlü olacak. Bunlardan birinin kullanım alanı sadece günlük ihtiyaçları karşılamaya yönelik olurken, geliştirilmiş olan tür ile işyeri açma imkanı dahi olacak. Çinliler ihtiyaçlarına göre istedikleri türü seçebilecek.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Şanghay'da Anne Sütü Bankası Açıldı

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, WeChat kimliğinin hem kullanımı kolay, hem de güvenli. Kişilerin yüz, parmak izi ve kimlik bilgilerinin tamamını barındıran bu kimliğin çok üst düzey güvenlik önlemleriyle donatılmış olması kişiler bilgilerin çalınmasını önleyecek.

Kaynak: China Daily

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.