Çin’de İş Kurmak İsteyen Yabancılar İçin Kolaylıklar Geliyor

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin ile iş yapmış olanlar, Çin'de belirli bir süre yaşamış olanlar Çin'de bürokrasinin ne kadar karmaşık ve ne kadar çok olduğunu bilirler. Buna rağmen Çin'in potansiyelini göz önünde bulunduran yabancı firmalar bürokratik problemleri çok da kafaya takmayarak, özellikle birkaç yıl öncesine kadar Çin'de yatırımlara aralıksız devam etti. Ama Çin'in giderek pahalılaşması, bürokrasinin de içinden çıkılmaz durumu yabancı yatırımcıların yatırımlarını yavaş yavaş çevredeki Tayland, Vietnam gibi ülkelere kaydırmaları ile sonuçlanmaya başladı. Bunun önüne geçmek isteyen Çin, bu konuda adım atmaya ve iş kurmak isteyen yabancılara verilen teşfikleri her geçen gün artırmaya başladı. (Özellikle Şanghay'da bulunan Serbest Bölge bürokrasinin ve yabancıların önündeki zorlukların en aza indirgendiği bölgelerin başında geliyor. Yeni teşfiklerin geleceğinden de hiç şüphe yok)

Yaz Davos'u

Türkiye'de çok fazla değinilmemiş olsa da geçtiğimiz hafta  Çin'in Dalian kentinde "Yaz Davos'u" olarak da adlandırılan ve yıllık olarak düzenlenen forumda konuşan Çin başbakanı Li Keqiang, konuşmasının önemli bir kısmını Çin'de iş kurmak isteyecek yabancılara ayırdı. Başbakan Li Keqiang, konuşmasında Çin'in hizmet ve üretim sektörlerini geliştirmek istediğinden, bu doğrultuda yabancıların iş kurmasında uygulanan birtakım kısıtlamaların azaltılacağından, yabancı firmaların Çinli firmalarla aynı muameleyi göreceğinden bahsetti. Başbakanın konuşmasının satırbaşları şu şekilde:

  • Çin, uluslarası rekabet düzeyi olan işlerin kurulması ve geliştirilmesi konusunda aktif rol oynayacaktır.
  • Yabancıların daha kolay bir şekilde firma açabilmelerini sağlayabilmek amacıyla, işyeri başvurularının yapılacağı yerler Çinli firmalarınki ile aynı olacaktır.
  • İster Çinli, ister yabancı tüm firmalar, Çin hükümetinin "Made In China 2025" hedefleri doğrultusunda aynı düzeyde teşfik politikasından yararlanacak ve firmaların teknolojik anlamda inovasyon çalışmaları aynı düzeyde desteklenecektir.
  • Çok uluslu şirketler, bölge genel müdürlüklerini Çin'de açmaları konusunda teşfik edilecek, bu tip firmalara özellikle Çin'in orta, batı ve kuzeydoğu bölgelerine yatırım yapmaları tavsiye edilecektir.
  • Çin'in ekonomik anlamda açık politikası, düzenli büyümesi devam edecek ve Çin, yatırım için en uygun ülke olmaya devam edecektir. Önümüzdeki beş yıl içinde Çin 8 trilyon dolarlık ithalat yapacaktır.
  • Serbest ticaret, adil ticarettir. Serbest ticaret geliştirilecek ve her firma, hiçbir farklılık olmaksızın eşit muameleye tabi tutulacaktır. Firmaların birbirlerinin avantajlarından yararlanarak Kazan-Kazan şeklinde çalışmaları sağlanacaktır.
  • Çin, istikrarlı ekonominin sonucu olarak, önümüzdeki beş yıl için ekonomik hedeflerini tamamen tutturabilecek düzeydedir.
  • Çin ekonomisinin yıllık büyüme hedefi 6.5'tir. Buna ek olarak yıllık enflasyon %3 olarak sabit tutulacaktır.
  • Kısa vadede ekonomik dalgalanmalar mutlaka olacaktır, ama uzun vadede istikrar devam edecektir.
  • Son üç yılda Çin'de, %70'i aktif olarak çalışan, günlük ortalama 14.000 adet yeni firma açıldı. Geçtiğimiz Mayıs ayında bu rakam günlük 18.000 adete kadar çıktı.

Her ne kadar birçok kişi iş bulmanın daha doğru olduğunu düşünse de, Çin'de iş kurmayı da gündeme almakta yarar var. Zira ilginç bir şekilde iş kuranlara sağlanan kolaylıklar artarken, iş bulmak isteyenlerin karşılaştıkları zorluklar azalmak bir yana dursun, daha da artıyor.

Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.