Çin’de İş Bulmak İsteyenlere Tavsiyeler

Posted by

Çin, gelişen ekonomisi, Dünya ticaretindeki rolü ve potansiyeli ile iş bulmak isteyenlerin gündemlerine aldığı bir ülke haline geldi. Çok değil, birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’ye uzak bir ülkede çalışmak isteyenlerin bir Amerikan rüyası vardı. Bu kişilere göre Amerika yakın, Çin ise çok uzaktı. Amerikan rüyası ile yaşayanların sayısı hala daha sayıca fazla olsa da Çin rüyası görmeye başlamış olanların ve Çin’in aslında o kadar da uzak olmadığını farketmiş olanların sayısı azımsanmayacak kadar artmış durumda.

Oyunu Kurallarına Göre Oynamak

Çin’de iş bulmak ile ilgili olarak öncelikle aklımızda bulundurmamız gereken Çin’in kendi kuralları olan bir ülke olduğu. Birçok kişi, nedense, Çin’i ve Çin yasalarını çok küçümseyerek Çin’de her istediklerini kolaylıkla yapabileceğine inanıyor. Bu düşünce Çin’in kapılarını Dünya’ya açtığı 1980li yıllarda doğru olabilirdi; ama günümüzde bu düşünce artık geçerli değil. İş bulma aşamasından çalışma ve oturma izinlerini alana kadar geçen sürede Çin kuralları ve yasalarını sorgulamayıp kurallar neyse aynısını uygulamak gerekiyor. Kurallara uymamak veya kendimize göre değiştirmeye çalışmak zaman kaybettirebileceği gibi, işlemlerin olumsuz sonuçlanmasına da neden olabilir.

Eğitim Düzeyi

Çin’de iş bulmayı kolaylaştırabilmek için en önemli kıstaslardan biri üniversite mezunu olmak. Üniversite mezunu kişilerin bir işe kabul edilebilme ihtimali ortaokul, lise mezunlarına oranla daha fazla. Öyle ki bazı bölgelerdeki yerel hükümetlerin hangi iş yapacak yaparsa yapsın üniversite mezunu olmayan yabancılara çalışma vizesi vermediğini duydum.

Öte yandan işlerin çoğunda ileri düzey İngilizce seviyesi gerekiyor. Burada ileri düzey İngilizce’den kasıt herhangi bir İngilizce dil okulunundan alınan sertifika veya çeşitli sınavlardan alınan puanlar değil. Konuşulanları rahat rahat anlayabilen ve bir o kadar rahatlıkta konuşabilen kişiler İngilizce’yi gerçekten biliyor olarak kabul ediliyor. O nedenle Çin’de çalışmak isteyenler İngilizce düzeylerinin iyi olduklarından emin olmalılar. İngilizce düzeyinin en azından özellikle Almanya veya Avrupa’nın diğer bölgelerinden gelenler kadar iyi olması gerekir. Yabancıları işe alabilen firmaların çoğu için Çince seviyesi o kadar önemli değil. Ama iş başvurusu yaparken Çince biliyor olmanın firmaların kararlarını olumlu etkileyeceği kesin. Öte yandan Çince bilmek Çin’de yapılabilecek iş yelpazesini de genişletir.

İş Mülakatları Teknikleri eğitimi almak için BURAYA tıklayınız…

İş Arama Süreci

Çin’de ya bir Türk firmasında, ya da bir başka ülkenin firmasında çalışılabilir. Öğretmenlik harici işleri için ilk olarak Türkiye’deki kariyer.net, yenibiris.com gibi kariyer sitelerine bakmakta yarar var. Bu sitelerde Çin ile ilgili çok sayıda iş ilanı olmasa da zaman zaman uygun ilanlara denk gelinebilir.

Çin’de öğretmenlik yapmak isteyen, her ne kadar öğretmenlik her geçen gün bizim gibi ana dili İngilizce olmayanlar için zorlaşıyor olsa da, veya başka ülkelere ait firmalarda çalışmaya sıcak bakanlar Çin ile ilgili kariyer sitelerine bakabilirler. Bunlardan en büyüklerinden biri jobs.echinacities.com sitesi. Bu sitede çoğu öğretmenlik ilanı olmak üzere her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Uygun olanlara başvuru yapılabilir.

Görüşülen firmaların çalışma vizesi çıkarıp çıkaramayacağını firmaya sormakta yarar var. Birçok firma önce turist vizesi ile gelinmesini tavsiye eder ki mümkünse böyle bir yola girilmemeli. Çünkü çalışma vizesi haricindeki bir vize ile Çin’de çalışmak illegaldir. İllegal yollarla çalışmak istemiyorsunuzdur umarım. Z vizesi haricindeki bir vize ile çalışmak kendinizi güvensiz hissetmenize ve korku içinde çalışmanıza neden olacaktır. Özellikle büyük şehirlerde farklı vize tipi ile kaçak çalışanlara karşı yerel hükümetlerin tutumu her geçen gün daha da sertleşiyor. İş aramaya başlamanın bir hafta içinde garanti iş bulmak anlamına gelmediğini kabul etmek gerekir.

Türkiye’ye 6000km uzakta bir yerde iş bulmak, aynı şekilde firmalar için 6000km uzaktaki birini işe almak kolay bir şey değil. Bazen iş bulmak için aylarca çabalamak gerekebilir. Sizi işi almaya kabul eden firma öncelikle size bir sözleşme gönderir ve sizden bu sözleşmeyi imzalayıp onlara göndermenizi ister. Sözleşmedeki maddelerde anlaşılmayan konuları ve detayları firmalarla çekinmeden konuşmakta yarar var. Sözleşmedeki bazı maddeler Çinliler’in ve Türkler’in düşünce yapılarındaki farklılıklardan dolayı size garip geliyor olabilir. Sözleşmenin iki taraf tarafından kabul edilip imzalanmasının ardından işveren firma yasal formaliteleri başlatır ve bu formalitelerin tamamlanıp gerekli izinlerin alınması 2-3 ay sürebilir. Bu süreç içinde sabırla beklemek ve ister istemez görüşülen firmaya güvenmek gerekiyor.

Aracı firmalara dikkat!

Bazı aracı firmalar Çin’de iş arayan kişilere Z çalışma vizesini belli ücret karşılığında çıkarabileceklerini söylerler. Bu noktada çok dikkatli olmak gerekiyor. Bu şekilde çalışmanın farklı vize çeşitleriyle çalışmaya oranla daha güvenli olduğu doğru; ama vizenizde ve daha sonra alacağınız oturma izninizde belirtilen şehirden başka bir şehirde çalışma hakkınızın olmadığını unutmamanız gerekiyor. (Farklı şehirlerde şubeleri olan firmalar için bu kural biraz daha esnek; ama başka bir şehirde başka bir firmada çalışmak yasal değil.) Çin’de iş bulmak isteyen herkese bu yolda başarılar…

Çin’de iş bulabilirseniz ilk günlerinizde otelde kalma ihtimaliniz yüksek. Çin’deki otelinizi BURAYA tıklayarak belirleyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.