Çin’de İş Bulmak İsteyenlerin Önündeki Süreç

Share Button

İş bulma aşaması genel olarak stresli ve yorucudur. Yurt dışında iş bulmaya çalışmak çok daha fazla sabır gerektirir; çünkü yabancı bir ülkede çalışmak için o ülkenin kuralları ne ise o yapılmalıdır ki bu kuralların çoğu Türkiye’den farklıdır.

Çin’in ekonomik anlamda katettiği önemli yol birçok yabancının Çin’e olan ilgisini arttırdı ve her geçen yıl Çin’de çalışan yabancıların sayısı artıyor.

Çin’de çalışmak isteyenler bu yolda öncelikle sabırlı olmayı göze almalılar. Zira bugün Çin’de çalışmaya karar verip yine bugün iş bulan birinin dahi önünde en son aşama olan oturma izninin alınmasına kadar 2-3 aylık bir süreç var demektir.

İş Bulma Aşaması

Çin’de iş bulmak için, eğer Çin’de halihazırda yaşayan bir tanıdığınız veya size önerilen bir iş yoksa,  Türkiye’de olduğu gibi kariyer sitelerinden yardım almakta yarar var. İngilizce kariyer siteleri arasında en ciddilerinden biri jobs.echinacities.com sitesi. Burada çoğu öğretmenlikle alakalı olmak üzere her gün yüzlerce yeni ilan oluyor.

Kariyer siteleri üzerinden yapılan başvurulara cevap veren firmalar cevaplarını e-mail ile gönderirler. Eğer adayın onlar için gereken özelliklerini taşığına inanırlarsa telefonda veya skype üzerinden mülakat yaparlar. Mülakatta başarılı olan adaylara da iş sözleşmesini gönderirler.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin, Güvenlik Konusunda Ne Kadar İyi?

Sözleşmenin iki taraf tarafından imzalanmasının ardından resmi prosedürler başlar.

Çalışma Vizesinin Alınması Aşaması

Çinli işveren, işe almayı planladığı kişiye çalışma vizesi(Z vizesi diye de bilinir) çıkarmak amacıyla bölgelerinde bulunan yetkili makamlara başvuruda bulunur ve o makamların izin vermesini ve vize başvurusunda kullanılacak belgeleri hazırlamasını bekler. Bu bekleme süresi bölgeden bölgeye değişse de genelde 3-5 hafta civarında beklenir. Çalışma vizesi için Çin’den gönderilmesi gereken bütün belgelere sahip olan firma belgeleri işe alınan kişinin adresine gönderir.

Belgeleri alan aday Çin temsilciliklerine başvurularını yapar. Türkiye’de benim zamanımda başvurular Çin vizesi konusunda yetkili seyahat acentaları tarafından yapılıyordu. Şimdi de aynı şekilde yapılıyor olma ihtimali yüksek. Vize başvurusunu yaptıktan sonra normalde 10 gün sonra Z vizesi veriliyor. Bu vize Çin’e sadece bir kere giriş hakkı veren ve vize alındığı tarihten itibaren 3 ay içinde Çin’e giriş yapılmasını gerektiren bir vize.

Çin’e Geldikten Sonra Yapılacaklar

Çin’e Z vizesi ile geldikten sonra eğer bir evde kalıncaksa, eve gelindikten sonra 24 saat içerisinde en yakın polis karakoluna giderek pasaportla kayıt olmak gerekiyor. Kayıt olunmadığı takdirde ileride ceza ödenmesi gerekebilir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Sadece 500 Günde Zirveye Çıkan Uygulama: Douyin

Z vizesi , o haliyle Çin’de sadece bir ay kalabilmek anlamına geliyor. O nedenle Çin’e geldikten sonra bir ay içerisinde oturma izni almak gerekiyor. Bu süreçte Çin’e yeni gelen kişi hastaneye gidip sağlık kontrolünden geçiriliyor. Hastanenin olumlu rapor vermesinin ardından çalışma iznine başvuruluyor ki bu iznin çıkması 1 hafta sürebiliyor.(Pekin, Tianjin gibi bazı şehirlerde çalışma izni aşaması kaldırıldı. Çalışma ve oturma izinleri bu şehirlerde tek bir izin olarak beraber alınıyor.) Çalışma vizesinin de alınmasının ardından bulunulan şehirdeki göçmen bürosuna gidip oturma izni başvurusu yapılıyor. Eğer teslim edilen belgelerde herhangi bir eksik yoksa veya sonradan ek olarak başka belgeler talep edilmediği takdirde 10 iş günü içinde oturma izni çıkıyor.

Oturma izni en fazla bir yıllık oluyor ve bu izni alan kişiye sınırsız sayıda Çin’e giriş ve Çin’den çıkış hakkı veriyor.

Bir yıldan daha fazla süre Çin’de çalışmayı planlayan kişiler, izinlerinin süreleri dolmadan bir sonraki yıl için tekrar başvuru yapmak zorunda. Ama bu aşama ilk seferki gibi zor değil. Çin’den ayrılmadan bu süreç kolaylıkla geçilebiliyor.

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.