“Çin’de İş Arıyorum” Diyenler İçin Bir Yazı

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’de iş bulma aşaması zaman zaman çok uzun sürebiliyor. Bu da bu aşamadaki kişilerin bezip uğraşmaktan vazgeçmesi anlamına gelebiliyor.

İş bulma aşamasında iken sabırla ve umutla hareket etmek gerekiyor. Tabii ki 7000km uzakta olan firmalara güvenmek ve onlardan sizin için bir şeyler yapmasını beklemek kolay değil, ama birilerine mutlaka güvenmek gerekiyor.

Çin’de iş bulmayı isteyenlerin öncelikle ne iş yapmayı istediklerinden emin olmaları gerekli. Bu nedenle ilgi alanları ve dil becerisini gözden geçirmekte yarar var.”İş olsun çamurdan olsun.” veya “Ne iş olsa yaparım.” benzeri düşünceler varsa bunlardan en kısa zamanda kurtulmak lazım.

Çin’de iş bulmaya yardımcı olan çok sayıda web sitesi var. Bunların arasından jobs.echinacities.com sitesi alanında en iyi ve en ciddi sitelerden biri. Bu sitede her gün çoğu öğretmenlik üstüne ilanlar olmak üzere yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Bu site haricinde linkedin de iş bulmaya yardımcı olabilir.

Bir işe başvurmadan önce o işin nerede olduğuna iyi bakmak çok önemli; çünkü Çin çok büyük bir ülke ve her bölgesi çeşitli nedenlerden dolayı herkese uygun olmayabilir. Genellikle doğu ve güneydoğu şehirlerinde maaşlar daha yüksektir; ama bu bölgelerde gider de daha fazladır.

Vize Konusunda Dikkat Edilecekler

Çin’de öğretmen olmak isteyenlerin yılmadan çabalaması gerekiyor. Çünkü ana dili İngilizce olmayan kişilerle okulların çoğu görüşmek istemiyor; görüşebilenlerin de üyük çoğunluğu çalışma vizesi çıkartamıyor. Bu nedenle çok kararlı bir şekilde farklı okul ve aracı firmalarla devamlı irtibat halinde olmak gerekiyor.

Yabancıları işe alan firmaların yabancılara Z tipi çalışma vizesi çıkarması yasal bir zorunluluk. “önce bir turist vizesi ile gel, sonra vizeni değiştirirsin” gibi söylemlerde bulunan firmalardan uzak durmakta yarar var. Z tipi vize haricindeki diğer vize tipleri ile çalışmanın illegal olduğu unutulmamalı.(bkz.Çin Vizesi Hakkında Genel Bilgiler)

Vize Aşamasındaki Süreç

Z tipi vize çıkartabilen firmalar işe aldıkları kişilerden pasaport, diploma gibi belgeleri göndermelerini isteyebilir. Bu belgelerin fotoğrafını çekip göndermek yeterlidir.Firmaların çalışma izinlerini çıkartabilmeleri için bu belgelere ihtiyacı olacaktır.

Firmalar vize almak için gerekli işlemleri yapıp vize başvurusunda kullanılacak belgeleri işe alınan yabancının adresine postalarlar. Bu süreç şehrine göre değişmekle beraber 2-3 ay sürebilir. Sürecin uzadığı durumlarda sabırlı olup zaman zaman firmaya sürecin durumu ile ilgili sorular sormakta yarar var.

Vize için Çin’den gönderilmesi gereken belgelerin hazırlanıp gönderilmesinin ardından işe alınan kişiler bulunulan bölgedeki Çin temsilciliklerinin istedikleri belgeleri tamamlayarak vize başvurunda bulunurlar. Herhangi bir problem çıkmaması durumunda Z vizesi başvuru sahiplerine verilir ve onlar da Z vizesi ile Çin’e gelirler.

Çin’de çalışmak ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.