Çin’de İnternet Kullanımı İle İlgili Rakamlar

Share Button

İnternet kullanımı ve internetin günlük hayata etkisi her ülkede olduğu gibi Çin’de de artıyor. Şu sıralar Çin’in Wuzhen antik kanal şehrinde düzenlenmekte olan Dünya 4. İnternet Konferansı nedeniyle Çin’in en büyük İngilizce gazetelerinden olan China Daily‘de Çin’deki internet kullanımıyla ilgili birtakım bilgilere yer verildi. İşte verilen bilgilerden öne çıkanlar:

  • Her geçen yıl düzenli olarak artan internet kullanıcısı sayısı 2017 yılının haziran ayında 751 milyona ulaştı. Çin nüfusunun 1 milyar 400 milyon olduğunu varsayarsak Çin’in şimdilik %51’inin internete erişim imkanı var. Bu oran gelişmiş ülkelerin ortalamalarından hala daha çok geride.
  • Telefon, tablet gibi mobil cihazlarla internete bağlanan kullanıcıların sayısı 724 milyona ulaşmış durumda. Bu sayı abone sayısını gösteriyor. Bir kişinin birden fazla hat için abone olabilmesi bu sayının bu kadar büyük çıkmasında etkili olduğunu söylemek mümkün.
  • Çin’deki İnternet kullanıcıları haftada ortalama 26.5 saat, bir başka deyişle günde ortalama 3.8 saat internet kullanarak geçiriyor. Bu rakamın yükselmesinde en büyük etkiyi internette oyun oynayanlar ve işi için devamlı olarak internete bağlı olmak zorunda olan kullanıcılar yapıyor.
  • İnternet kullanıcılarının %53’ünü 20 ile 40 yaş arası yetişkin kullanıcılar oluşturuyor.
  • Dünya genelindeki websitelerinin üçte biri Çin’de engelli olsa da Çin içinde kayıtlı web sitelerinin sayısı 2017 yılında 5.06 milyona ulaşmış durumda. Çin’de internet sitesi açmayı düşünenler için bunun imkansız olmamakla birlikte diğer ülkelere oranla çok daha zor olduğunu söylemekte yarar var. Çin’de açılacak web sitelerinin ICP numarası alması ve bunu sitenin altına yerleştirmesi şart.
  • Çin’de en çok indirilen mobil uygulamaların başını WeChat çekiyor. (bkz.Sayılarla Çin’in En Popüler Uygulaması WeChat) WeChat’i 2000’li yılların başlarında çok popüler olan, şu anda genç kullanıcılar ve öğrenciler arasında popülerliğini devam ettiren QQ mesajlaşma programının uygulaması izliyor. Üçüncü sıradaki uygulama ise İnternet devi Alibaba Group’a ait olan, Çin’in en büyük e-ticaret sitesi Taobao bulunuyor. (bkz. Çin’de Kullanılan En Popüler 6 Mobil Uygulama)
  • Çin’deki İnternet kullanıcılarının %23’ünün 3001 yuan ile 5000 yuan arasında (1800-2900 lira arası) aylık geliri bulunuyor. %16’sı 2001 ile 3000 yuan arası (1200-1800 lira ) gelir elde ederken, %11’inin geliri 5001 ile 8000 yuan arasında(2900-4750 lira arası) değişiyor.
Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Dünya'nın Deniz Seviyesinden En Yüksek Tüneli Açıldı

Kaynak: China Daily

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.