Çin’de İnternet İle İlgili İnanılmaz Bilgiler

Posted by

Çin’i hiç tanımayanlar Çin’de internet kullanımı konusunda çok önyargılarla hareket ediyor. Öyle ki bu kişilerin arasında Çin‘de internet kullanmanın mümkün olmadığını düşünenler bile var.

Dünya’daki websitelerinin neredeyse %30’unun Çin’de engellendiği doğru; ama bu durumun Çin’deki internet kullanıcılarını olumsuz etkilediği söylenemez. Bunun temel nedeni erişim engeli bulunan sitelerin çok büyük bir çoğunluğunu yabancı sitelerin oluşturması. Çinliler genel olarak bu sitelere hiç ilgi göstermiyorlar. Bu da bu sitelerin eksikliklerini hissetmemelerini sağlıyor.

Çin’in en büyük İngilizce gazetelerinden olan China Daily‘de Çin’deki internet kullanımı ile ilgili birtakım bilgilere yer verildi. İşte verilen bilgilerden öne çıkanlar:

Çin’de internet kullanımı giderek yaygınlaşırken Çin’deki internet kullanıcısı sayısı 2017 yılının haziran ayında 751 milyona ulaştı. Çin nüfusunun 1 milyar 400 milyon olduğunu varsayarsak Çin’in şimdilik %51’inin internete erişim imkanı var. Bu oran gelişmiş ülkelerin ortalamalarından hala daha çok geride.

İnternet kullanan Çinliler Dünya’daki internet kullanıcılarının %21’ini oluşturuyor.

İnternet kullanıcılarının %56’sını erkeklerin oluşturduğu Çin’de, her bir kullanıcı haftada ortalama 18 saatini internet kullanımına ayırıyor.

İnternet kullanıcılarının yaşına bakıldığında Çin’de, tüm Dünya’da olduğu gibi her yıl daha da gençleşen bir kullanıcı profili olduğu görülüyor.

İnternet kullanıcılarının %53’ünü 20 ile 40 yaş arası yetişkin kullanıcılar oluşturuyor.

Çin Endüstri ve İnformasyon Teknolojileri Başkanlığı(MIIT)‘nın verdiği bilgilere göre Çin genelinde 950 milyon 4G internet kullanıcısı bulunuyor. (Bu sayının toplam internet kullanıcı sayısından fazla olmasının nedeni bir kişinin birden fazla telefon için abone olabiliyor olması) Mobil internet kullanımı geçtiğimiz Eylül ayında kullanıcı başına ortalama 2GB olurken bu sayı geçen yılın aynı dönemine oranla %140 daha fazla. (bkz.china.org.cn)

Çin’de internet oyunları sektörünün büyüklüğü 14 milyar dolar civarlarında. İnternette oyun oynayanların %73’ünü erkeklerin oluşturduğu Çin’de, genel olarak Çin yapımı oyunlar tercih ediliyor. Başka ülkelerde tasarlanmış, hele hele Çince versiyonu olmayan oyunları oynayanların sayısı yok denecek kadar az.

Dünya genelindeki websitelerinin üçte biri Çin’de engelli olsa da Çin içinde kayıtlı web sitelerinin sayısı 2017 yılında 5.06 milyona ulaşmış durumda. Çin’de internet sitesi açmayı düşünenler için bunun imkansız olmamakla birlikte diğer ülkelere oranla çok daha zor olduğunu söylemekte yarar var. Çin’de açılacak web sitelerinin ICP numarası alması ve bunu sitenin altına yerleştirmesi şart.

Kullanıcılara nakitsiz yaşam özgürlüğü veren mobil ödeme seçeneği, özellikle doğu bölgelerinde Dünya’daki birçok gelişmiş ülkeden daha fazla kullanılıyor. Mobil ödemenin öncülüğünü WeChat Pay ve Alipay yapıyor. Şu anda Çin’de hiç nakit taşımadan yaşamak mümkün. Araştırmalara göre bazı bölgelerde hiç nakit taşımadan yaşayanların oranı %20’lere  ulaşmış durumda.

Çin’de en çok indirilen mobil uygulamaların başını WeChat çekiyor.WeChat’i 2000’li yılların başlarında çok popüler olan, şu anda genç kullanıcılar ve öğrenciler arasında popülerliğini devam ettiren QQ mesajlaşma programının uygulaması izliyor. Üçüncü sıradaki uygulama ise İnternet devi Alibaba Group’a ait olan, Çin’in en büyük e-ticaret sitesi Taobao bulunuyor. (bkz. Çin’de En Çok Kullanılan Mobil Uygulamalar)

Çin’deki İnternet kullanıcılarının %23’ünün 3001 yuan ile 5000 yuan arasında (1800-2900 lira arası) aylık geliri bulunuyor. %16’sı 2001 ile 3000 yuan arası (1200-1800 lira ) gelir elde ederken, %11’inin geliri 5001 ile 8000 yuan arasında(2900-4750 lira arası) değişiyor.

Kaynak: China Daily

Çin’de İnternette Sadece 1 Dakika İçinde Olanlar

Çin’de de internet kullanımı, özellikle doğu bölgelerinde çok yaygın. Dünya’nın en kalabalık ülkesi olan Çin’de internet istatistikleri birçok kişinin tahmin bile edemeyeceği kadar büyük rakamlar içeriyor. Sadece bir dakikada olanlar dahi baş döndürücü boyutlarda. İşte China Internet Watch sitesindeki bir yazıya göre sadece 1 dakika içinde Çin’de internette olanlardan bazıları:

Online Alışveriş ve Sipariş

Çin’in en büyük alışveriş sitesi olan Taobao‘da bir dakika içinde 13.888 sayfa gösterimi oluyor. Bu da her saniye 230’dan fazla sayfanın gösterilmesi anlamına geliyor.

Dijital ödeme sistemi Alipay kullanarak bir dakika içinde yapılan toplam harcama miktarı 15.397.092 yuan. Yani dolar cinsinden bakarsak yaklaşık 2.3 milyon dolardan fazla ödeme Alipay kullanılarak sadece bir dakika içinde yapılıyor.

Online olarak yemek siparişi verilmesini sağlayan ve bu siparişleri üye restoranlara ileten ele.me bir dakika içinde 3.472 yeni sipariş alıyor.

Seyahat, uçak bileti, otel rezervasyonları konusunda Çin’in en büyüklerinden biri olan Qunar sitesi kullanarak bir dakika içinde otel rezervasyonu yapanların sayısı 166.

Taksi çağırma uygulaması olan Didi kullanarak 55.936 taksi şöförü arabasına müşteri almak için sadece 1 dakikaya ihtiyaç duyuyor.

Sosyal Medya

İnternet kullanımı istatistiklerinin tavan yapmasında en önemli etken sosyal medya. Çin’deki en eski mesajlaşma programlarından biri olan QQ, son zamanlarda tahtını WeChat’e kaptırmış olsa da hala daha bir dakika içinde 11 milyondan fazla mesajın gönderilmesine aracılık ediyor.

Çin’in Twitter’ı olarak da adlandırabileceğimiz Weibo, 1 dakika içinde 1.650.463 kullanıcısına onların arama sonuçlarını göstermekle meşgul oluyor.

Çin’de son zamanların en popüler uygulaması olan ve mesajlaşmadan, para transferine neredeyse her alanda kullanılan WeChat üstünde bir dakikada yayınlanan yeni makale sayısı 486.

Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu kullanarak 1 dakika içinde 4.166.667 arama yapılıyor.

Çin’de Artan Genç İnternet Kullanıcıları

Çin’in güneyinde bulunan Guangzhou’un 23 Eylül’de ev sahipliğini yaptığı Çocuklar İçin İnternet Güvenliği Forumu’nda (Guangdong Internet Security for Children) Çinli çocuk ve gençlerin internet kullanımı ile ilgili yapılmış olan bir araştırmanın sonuçlarına yer verildi.

Araştırmaya göre yaşları 3 ile 6 arasında değişen okul öncesi çocukların %23’ü günde en az 30 dakikayı internet kullanımına ayırıyor.

7 yaşındaki çocukların %60 kendi başlarına en az bir oyun, video veya şarkı indirmiş, %8.5’i kendi başlarına internetten birşeyler satın almış, %15’i en az bir fotoğraf paylaşımında bulunmuş durumda.

Yine 7 yaşındaki çocukların %10’unun, 12 yaşındaki çocukların ise en az %70’inin Çin’in en büyük anlık mesajlaşma uygulamaları olan WeChat veya QQ’dan birini kullandığı araştırma ile ortaya çıkarılmış.

Araştırmada ortaya çıkan bir başka ilginç nokta ise özellikle 2000 yılından sonra doğan çocukların birçoğunun 14 yaşından sonra internette yapabildiklerinin ebeveynlerinden daha fazla hale geliyor olması. Bu da demek oluyor ki çocuklar internetteki gelişmelere ebeveynlerinden daha hızlı adapte oluyorlar.

Araştırmaya müdahil olan çocukların büyük bir kısmı internette vakit geçirmelerinin nedeninin yalnızlık olduğunu söylemiş. Yani aile içinden kendileriyle oyunlar oynayacak kimseyi bulamayan çocuklar çareyi internette vakit geçirmekte, çeşitli oyunlar oynamakta ve internette birşeyler izlemekte buluyor.

Kaynak: china.org.cnBooking.com

Çin’deki Yemek Siparişi Sitelerinin Türkiye’dekilerden Farkı

Çin’de özellikle büyükşehir sokaklarının genel olarak kırmızı, daha az sayıda sarı, en az sayıda mavi giyinen binlerce elektrikli bisiklet kullanıcısı tarafından istila edildiğine tanık olabilirsiniz. Korkacak bir şey yok. Onlar sadece yemek siparişi sitelerinin dağıtım elemanları. Kırmızı giyimli olanlar Çin’in Google’ı konumundaki Baidu‘nun açtığı Baidu Waimai sitesinin, sarılar Meituan Waimai sitesinin, maviler de Çince’de “Acıktın mı?” anlamına gelen ele.me sitesinin yemek dağıtıcıları.

Çin’deki sipariş siteleri mantık olarak Türkiye’dekilere benzese de işleyiş olarak Türkiye’deki benzer sitelerden çok farklı. İşte o farklardan bazıları:

Yemek Dağıtım Elemanları

En büyük fark. Türkiye’deki sitelerde yemek dağıtımı siteye üye olan restoranlar tarafından yapılıyor. Siteler sadece siparişlerin restoranlara bildirilmesi ile uğraşıyor. Ama Çin’deki yemek dağıtım elemanları yemek sipariş sitelerinin kendi çalışanları.

Bir yemek sitesinde işe başlayan dağıtım elemanı genelde 3000-4000 yuan(yaklaşık 445-590 dolar) bir maaş alıyor. Daha sonra da dağıtım performansına göre maaşa birtakım bonuslar ekleniyor. Günde 8-9 saat çalışan bir dağıtım elemanı yaklaşık 5000- 6000yuan(743-890dolar) civarında para kazanabiliyor. Daha fazla çalışarak 9000 yuan(1330 dolar) kazanan dağıtıcılar dahi mevcut.

İlk bakışta bu dağıtım elemanlarına bu kadar para vermek bir site için yükmüş gibi görünse de aslında bu siteler bu paraları ceplerinden neredeyse hiç para çıkarmadan veriyor. Zira internetten sipariş veren kullanıcılar siparişlerini verirken dağıtım ücretini de ödenecek tutara eklemek zorunda.

Yemek dağıtım elemanlarının web sitelerinin çalışanları olması nedeniyle restoranlar dağıtım elemanı alma ihtiyacı hissetmiyor. Bu durum özellikle çok küçük restoranlar için mutluluk verici.

Öte yandan bu dağıtıcıların web sitesi çalışanları olması Türkiye’de bazı restoranların uyguladığı belli bir süre içinde siparişin ulaşmaması durumunda yemeğin bedava olması gibi promosyanların Çin’de uygulanamaması anlamına geliyor. Zira restoranlar, siparişi almak üzere restoranlarına gelen kişilerin adlarını dahi bilmiyor.

Dağıtım Elemanlarına Siparişlerin Ulaşması

Dağıtım elemanlarına siparişi siteler, kurmuş oldukları sistemle otomatik olarak ulaştırıyor. Bir restorandan yemek siparişi geldiğinde site o an restoran yakınlarında olan dağıtım elemanlarını belirliyor. Elemaların önceki sipariş dağıtım performansına da bakarak bir elemanı restorandan siparişi almak üzere görevlendiriyor. Görevlendirilen dağıtım elemanına restoran bilgileri ve sipariş numarası gönderiliyor. Restorana giden eleman da sadece sipariş numarasını söyleyerek siparişi alıyor ve müşteriye teslim ediyor.

Müşterilerin Bilgilendirilmesi

Bir sipariş alındıktan sonra dağıtım elemanlarının ve siparişlerin teslim edileceği adreslere göre siteler tahmini dağıtım süresini belirliyor ve ilk olarak müşterilerin telefonlarına bununla ilgili bir bilgi gönderiyor. Ardından dağıtım elemanı restorana gidip siparişi teslim aldıktan sonra, müşterilere bununla ilgili ayrı bir mesaj gönderiliyor. Mesajın gönderilmediği durumlarda müşteriler siparişlerinin durumunu internetten kontrol edebiliyor.

Yemek Ücretinin Ödenmesi

Türkiye’de yemek sipariş siteleri genel olarak kullanıcılarından ücret almıyor. Bu nedenle birçok kişi, kredi kartı bilgilerini siteyle paylaşmadan siparişlerini verebiliyor. Verilen siparişlerin ücretleri dağıtıcıya nakit veya kredi kartıyla veriliyor.

Çin’de bu durum tamamen farklı. Çin’de sitelerden yemek siparişi veren kişiler önce yemek ücretini sitelere ödüyor. Sonra siparişi alıyor. Yemek kapıya ulaştığında para alışverişi kesinlikle olmuyor. Ücretlerin büyük bölümü Çin’in para ödeme konusunda en büyük uygulamaları olan Alipay veya WeChat Pay aracılığıyla ödeniyor. Bu ödeme yöntemleri hem çok güvenli, hem de çok pratik.

Çin’de Kargo Teslim Aşamasında Pratik Çözüm

İnternet kullanımı ve internetten yapılan alışverişler arttıkça, kargo teslim aşaması daha karmaşık bir hale büründü. Alıcıların şikayetlerinin başında kargonun tahmin edilenden daha geç teslim edilmesi geliyor. Bu şikayetlere karşılık olarak kargo firmaları iş yoğunluğunun ve alıcıların adreslerinde bulunamamasının neden olduğu zaman kaybının kargo teslimatının geciktirebildiğini iddia edebilir. Bu iddialarında haklı da olabilirler.

Çin’de bu konuda iki tarafı da memnun edebilecek bir yenilik bir süredir kullanımda ve her geçen gün daha da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Çözümün adı: Kargo Teslim Kutuları

Kargo Teslim Kutularının Artısı

Kargo teslim kutusu

Çin, 20-30’ar katlı onlarca apartmandan oluşan sitelerin çok olduğu bir ülke. Bazı sitelerde insan nüfusu 30.000 veya daha fazla olabiliyor. Bu sitelere kargo teslimatı yapan kargocular her alıcı için her bloğa ve her kata tek tek çıkıp kargoları sadece sahiplerine teslm etmeye kalksa herhalde günde sadece bir siteye dağıtım yaparak günü bitirebilirler.

Şangay’den başlayarak birçok ilde şu an çok insanın yaşadığı yerlerde böyle büyük sitelerin bahçelerinde kargoların geçici deposu da denilebilecek kutular yerleştirildi. Teknolojiyi sonuna kadar kullanan bu kutular kargocuları tek tek bütün katlara çıkıp boş evlerde vakit kaybetmekten ve müşterileri evlerinde olmadıkları zamanlarda kargolarının geri dönmesinden kurtardı.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Sistemin çalışması son derece pratik. Kargosu olan kişiye kargosunu getiren satıcı bu kargoyu kargoların konacağı kutuların olduğu yere getiriyor. Burada bir ekran ve tuş takımına sahip bölümde alıcının telefon numarasını ve kargonun büyüklüğünü tuşluyor. Ardından belirtilen kargo büyüklüğüne uygun olan kutulardan bir tanesi otomatik olarak açılıyor. Kargocu bu açılan kutuya kargoyu koyup kutuyu kapatıyor. Böylece kargocunun işi bitmiş oluyor.

Kargocu işini bitirip kutuyu kapatmasından sonra alıcının cep telefonun bir kısa mesaj gönderiliyor. Bu mesajda alıcıya gelen kargonun dağıtım şirketi, kargo takip numarası, kargonun hangi sitenin kargo teslim kutularında olduğu bilgisi ve kargoyu teslim alabilmek için gerekli şifre yazıyor. Kargosunu almak isteyen alıcı bu kutuların olduğu yere gidiyor. Orada telefon numarasını ve telefonuna gönderilen şifreyi giriyor. Şifrenin girilmesinin ardından kargonun bulunduğu kutu açılıyor ve alıcı kargosunu teslim almış oluyor.

İlk başta bu durum biraz karışık gelse de sonrasında hem kargo şirketleri hem de alıcılar bu duruma alışıyor. Gün içinde dağıtılan kargo miktarını ciddi olarak arttıran bu sistemden Çin’de şu an için iki taraf da memnun görünüyor.

Çin’de Kayıp Çocukların Bulunmasına Yardımcı Uygulama

China.org.cn sitesinde verilen bir habere  göre internet devi Alibaba Group, Asayiş Daire Başkanlığı ve AMAP yetkilerinin ortak çalışması sonucunda, Çin’in en popüler navigasyon uygulamalarından biri olan AMAP uygulaması, kayıp çocukların bulunmasına yardımcı olabilecek şekilde güncellendi.

AMAP uygulamasının yeni sürümüne Çin genelindeki 3300 adet DNA toplama noktası eklendi. Böylece çocuğu kayıp olan aileler bu uygulamayı kullanarak kendilerine en yakın olan DNA toplama merkezini rahatlıkla bulabiliyor. Çoğu polis merkezlerinde bulunan DNA toplama noktalarına giden aileler, çocuklarına ait DNA örneklerini bu noktalara veriyor ve verdikleri bu örnekler anında Çin genelindeki DNA veritabanına ekleniyor. Bu sayede Çin’in herhangi bir bölgesinde bulunan çocukların DNA’ları  sistemdeki DNA örnekleriyle karşılaştırılıyor. Uyum sağlayan DNA’lar tespit edildiğinde çocuklar ailelerine teslim ediliyor.

Asayiş Daire Başkanlığı’nın verdiği bilgilere göre, 2016 yılında geliştirilen sistem sayesinde 4700 adet kayıp çocuk ailesine kavuştu.

Çin’in İlk İnternet Mahkemesi 1 Yaşını Doldurdu

800 milyon internet kullanıcısının bulunduğu Çin’de geçtiğimiz yılın(2017) 18 Ağustos günü sadece internet suçları ile ilgilenen internet mahkemeleri kuruldu.

Çin’de ilk olarak Zhejiang Eyaleti’nin başkenti olan, Çin’in e-ticaret merkezi olarak da adlandırılan, başta Alibaba olmak üzere birçok e-ticaret sitesine ev sahipliği yapan Hangzhou şehrinde açılan internet mahkemelerinde bir yıl içinde 11.000’den fazla davaya bakıldı.Bazı davaların internet üstünden görüldüğü , 9.600 davanın sonuçlandığı internet mahkemesi sayesinde davaların karar bağlanma süresinin yarı yarıya azaldığı tespit edildi.

İnternet mahkemesinin görev alanına e-ticaret sitelerinde bulunan sözleşmeler ile ilgili anlaşmazlıklar, internet üzerinden alınıp verilen borçlar ve krediler, telif hakları, alan adları ile ilgili problemler, internet üstünden başkalarına yapılan hakaretler ve illegal diğer faaliyetler giriyor.

Çin Yüksek Mahkemesi’nden yapılan açıklamaya göre, Hangzhou’da başlayan İnternet mahkemesi uygulaması, ilerleyen dönemlerde Pekin ve Guangzhou’da da hayata geçirilecek.

Kaynak: China Daily

Çin’de Yetişkin İçerikli Sitelere Karşı Yapay Zeka İle Mücadele

Yetişkin içerikli siteler Çin’de tamamen yasak. Porno içerikli site açmak veya paylaşımlarda bulunmak da Çin yasalarına aykırı. Buna rağmen internetteki yetişkin içerik giderek artıyor.

Yetişkin içeriklerin paylaşılmasından kaynaklanan suçlarla mücadel etmekle görevli olan ekip 2018 yılının Ocak ile Temmuz ayı arasında kalan dönemde 27 milyon porno içerikli video ve fotoğrafı sildi. 62000 adet internet sitesi ve mobil uyguIama da erişime kapatıldı.

Yetişkin içerik paylaşım problemini kökünden çözmek isteyen Çin hükümeti, bunun için internet firmaları ile bir araya geldi ve porno ile yapay zeka kullanarak savaşılmasına karar verildi. Gelliştirilecek yapay zeka teknolojisi ile çok daha kısa zamanda çok daha fazla yetişkin içeriğin tespit edilmesi sağlanacak.

Tuputech firmasının sahibi Li Mianqiang’ın verdiği bilgiye göre yapay zeka teknolojisi sayesinde günde en az bir milyar adet fotoğrafın analizi yapılabilecek. Bu da porno ile mücadele ekibini her içeriği tek tek kontrol etme zorunluluğundan kurtaracak. Ayrıca yapay zeka kullanarak yetişkin içerikle %90 daha ucuza mücadele edilecek.

Yapay zekanın yetişkin içerikle mücadelede kullanılması ister istemez binlerce kişinin işini kaybetmesine neden olacak. Öyle ki bir günde 400 milyon fotoğrafın incelenmesi için 40.000 kişi gerekirken, aynı miktarda fotoğrafı yapay zeka ile incelemek için sadece 20 kişi yeterli olacak.

Kaynak: China Daily

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.