Çin’de İnsansız Giyim Mağazası Açıldı

Bu Yazıyı Paylaşın:

Teknolojinin başdöndürücü bir şekilde gelişmesi alışkanlıkları değiştirdiği gibi firmaların satış yöntemlerini de değiştiriyor. Firmalar artık maliyetlerini düşürebilmek için personel ihtiyacını minimuma indirgeyecek teknolojilerden yararlanıyor. Bunun son örneği Çin’in doğusunda bulunan Jiangsu Eyaleti’nin önemli şehirlerinden Wuxi’de karşımıza çıkıyor.İngilizce adıyla Hodo olarak bilinen, Hongdou Group‘a air bir giyim firması, Çin’deki ilk insansız giyim mağazasını Wuxi’de açarak giyim sektöründe radikal bir değişikliğe gitti.

Yeni ve modern bir satış yöntemi’ni hayata geçiren Hodo’nun mağazasında uyguladığı sistem şöyle çalışıyor. Hiçbir tezgahtarın bulunmadığı mağazaya gelen müşteriler ilk olarak diğer mağazalardan farksız bir mağaza görüyorlar. Beğendikleri ürünleri self servis kasalara getiriyorlar. Burada sistem alınacak ürünü tanıyor ve müşterlerin karşısına bir kare kod çıkarıyor. Müşteriler de akıllı telefonlarını kullanıp bu kare kodu tarayarak WeChat, Alipay veya firmanın kendi uygulamasını kullanarak ödeme yapıyorlar.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'e Gelmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Hırsızlık olaylarına karşı da güvenliğin üst düzeyde olduğu mağazada kasiyer bölümüne elinde bir ürünle gelen müşterilerin ödemelerini yapıp ödemenin sistem tarafından onaylanmasına kadar otomatik kapıdan çıkmalarına izin verilmiyor. Ödeme yapıldıktan sonra kapı açılıyor ve böylelikle müşteriler dışarıya çıkabiliyorlar.

Küçük Bir Yorum ve Soru:

Sistemin çok güzel ve moedrn olduğu, sisteme kuran firmaya ekonomik anlamda çok katkıda bulunabileceği bir gerçek; kare kodu okutabilmek için neden müşterilerin kasiyere ürünleri getirmesi gerektiği fikri benim aklıma pek yatmadı. Zira her ürünün üstüne kare kodlar eklenebilir ve müşteri direk olarak bu kodları tarayıp ödemeleri gerçekleştirebilir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Her Şehirde Yapılabilecek Bazı Sosyal Aktiviteler

Öte yandan güvenlik için kapının kilitlenmesi ilginç. Sistemin birşeyler satın alan müşteriler ile hiçbir şey almadan mağazadan ayrılmak isteyen müşterileri nasıl ayıracağı konusunda çok bir bilgi yok. En iyisi Wuxi’ye gidip görmek.

Sizin bu konudaki fikriniz nedir?

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.