Çin’de İlginç Bir Bayram: Mezar Temizleme Günü

Bu Yazıyı Paylaşın:

İsim olarak bakıldığında çoğumuza garip gelse de Çinliler, Bahar Ekinoksu’ndan sonraki 15. günü (bu da her yıl 4 veya 5 Nisan’a denk geliyor) Mezar Temizleme Günü olarak geçirirler. İngilizce karşılığı “Tomb Sweeping Day” veya “Qingming Festival” olan ve 2500 yıllık geçmişi olan bu günün asıl amacı ölmüş yakınları hatırlamak ve onlar için bir şeyler yapmak.

Günün En Önemli Geleneği: Mezar Ziyareti Yapmak

Mezar Temizleme Günü’nde birçok Çinli mezarlıklara gider. Mezarlıklar o kadar kalabalık olur ki, trafik nedeniyle hem gidişte hem de dönüşte fazladan en az birer saat harcamak gerekebilir. Bu günün Çin genelinde resmi tatil olması da kalabalığın miktarının artmasına neden olduğu söylenebilir.

Mezarlıklara giden kişiler ilk olarak mezarı temizlemek ile işe başlar. Mezar, yabani otlardan temizlendikten sonra mezarın üstüne biraz daha yeni toprak atılır. Bu atılan toprak ölüye duyulan saygının bir parçasıdır. Toprak ekleme işleminin ardından mezara söğüt dalları dikilir. Bunun nedeni birçok kişinin söğüt dallarının kötü ruhların kovalanmasına yardımcı olduğuna inanmasıdır.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Yapay Zeka İle İlgili Çalışmalar

Söğüt dallarına ek olarak mezarın başında tütsüler yakılır ve mezarın başına muz, elma gibi meyveler ve ölmüş kişinin yemekten hoşlandığı bir iki çeşit yemek bırakılır. Bunlarla beraber mezarın başında ölen kişi adına bir miktar sahte para yakılır. Bunun da nedeni ölen kişinin gittiği yerde o paraya ihtiyaç duyabileceği inancıdır.


Mini Smile Tempered Glass Full Screen Film for Samsung S6 Edge
Sadece 13.73 TL. Kargo BEDAVA!!!

En sonunda da çatapat veya havai fişekler patlatılır. Çatapat ve havai fişeklerle ilgili olarak birkaç kişinin bana çıkan yüksek sesten dolayı hayaletlerin korkup kaçtığını söylediğini hatırlıyorum.

Mezar Temizleme Günü’ne Ait Diğer Gelenekler

Bahar Gezisi Yapmak

Mezar ziyaretlerinin ardından birçok Çinli özellikle bu günde baharı hissetmek, açılan çiçekleri görmek, öten kuşları duymak, kısaca doğanın güzelliklerinin farkına varabilmek amacıyla park veya ormanlık alanlara giderler. Bu gelenek Tang Hanedanlığı (618-907) zamanında başlamıştır ve o zamandan günümüze kadar ulaşmıştır.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Sağlıklı Yaşam İçin Uygun Bazı Alışkanlıklar

Uçurtma Uçurmak

Genç-yaşlı herkesin hoşuna giden uçurtmalar bu güne özel olarak sadece gündüz vakti değil, akşam da uçurulmaya devam eder. Bazı kişiler akşam uçurdukları uçurtmaların ucuna küçük fenerler koyarlar ve bu fenerler akşamın karanlığında çok güzel görünür. Uçurulan uçurtmalar özgürlüğü temsil eder ve uçurtma uçurmanın şans getireceğine ve hastalıkların azaltacağına inanılır.

 

 

 

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.