Çin’de İki Adet Yapay Zeka Kasabası Açılıyor

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Çin’in yapay zeka konusuna çok önem verdiği ve yapay zekanın geliştirilmesi için çok yatırım yaptığı bilinen bir gerçek. Görünen o ki, Çin yapay zeka konusunda Dünya liderliğine oynamak istiyor. (bkz. Çin’de Yapay Zeka İle İlgili Çalışmalar)

Şanghay merkezli Deep Blue Technology, yaptığı açıklamada gelecek üç ay içinde biri Şanghay’da, bir diğeri Jiangsu Eyaleti’nde olmak üzere iki adet yapay zeka kasabası açacaklarını belirtti.

Her biri 4km²’lik alana yayılacak olan yapay zeka kasabalarında günlük işlemleri kontrol eden yapay zekalı bir beyin bulunacak. Kasabaların içinde bulunan arabaların tamamı sürücüsüz arabalar olacak ve sokaklarda trafik polisi bulunmayacak. Kasabalarda ayrıca yapay zeka firmaları da yer alacak.

Kasabaların açılmasına öncülük edecek olan Deep Blue Technology, 2012 yılında kurulmuş ve dokuz farklı endüstri içşn yapay zekalı çözümler üreten, sadece 2018 cirosu 1.6 milyar dolar olan bir firma. 400 kişinin çalıştığı firmanın hedefi yıl sonuna kadar çalışan sayısını 1000’e çıkarabilmek.

Yapılan araştırma ve tahminlere göre, Çin’deki yapay zeka endüstrisi, 2030 yılına gelindiğinde 1 trilyon yuan(yaklaşık 150 milyar dolar) değerinde olacak.

Kaynak: China Daily

Booking.com

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.