Çin’de İken Yapılmaması Gereken Şeyler Nelerdir?

Posted by

Her ülkenin kendine göre kuralları var. Bu da ülkeden ülkeye neyin yapılıp neyin de yapılmaması gerektiğinin değişmesine neden oluyor. Dünya’nın en kalabalık ülkesi olan Çin’de de daha rahat bir yaşam için uzak durulması gereken bazı şeyler var. İşte onlardan bazıları:

Politika ve Siyaset Konuşmak

Çin’de yapılmaması gerekenlerin başında politika ve siyaset konuşmak geliyor. Türkiye’de büyük çoğunluğumuz siyaset konuşmaya bayılırız. Hatta herbirimizin ülkenin geleceği ile ilgili bir fikri vardır. Bundan 50 yıl önce de bu durum böyleydi. Şimdi de böyle. Büyük ihtimalle bundan sonra da böyle olacak. Ama Çin’de insanlar kolay kolay siyaset konuşmazlar. Hiçbir zaman “ne olacak bu ülkenin hali?” diye de sormazlar. Çin hükümetini eleştiren cümleler kurmaktan kaçınırlar. O nedenle siz de Çin’e geldiğinizde günlük hayatlarınızdan, futboldan, müzikten, geziden bahsedin; ama politik konulara girmeyin. Çinliler siyasetin politikacıların işi olduğunu düşünür. Siz de öyle düşünün ve kendi hayatınıza bakın.

Kanunlara Aykırı İşler Yapmak

Birçoğumuz Çin’i küçümseriz ve sanki Çin’de kanun olmadığına ve kanunlara uyulmaması durumunda hiçbir şey olmayacağına inanırız. Oysa ki işin aslı düşündüğümüzden çok farklı. Çin’de kanunlar bazı yerlerde esnetilmiş gibi görünse de bazı kanunlar çok ciddi bir şekilde uygulanabiliyor.

Mesela Çin’e gelen yabancıların birçoğunun yaptığı en kanunsuz şey farklı vize türü ile Çin’e gelip iş bulmak. Evet, farkedilmediği takdirde bir sorun yok; ama bu durumun ortaya çıkması çok zor değil. Özellikle Şangay, Pekin gibi büyük ve bilinen şehirlerde polisler daha dikkatli ve farklı vize türüyle kaçak olarak çalışan kişileri ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Bu kişileri yakaladıklarında da ciddi para cezası kesip kişiyi sınır dışı ediyorlar ve uzun bir süre o kişinin geri dönmesini engelliyorlar. Eğer Çin’de çalışmayı düşünüyorsanız kesinlikle öğrenci, turist vb. vizelerle çalışmaya çalışmayın. Size çalışma vizesi çıkartan firmalarda çalışın. Biraz araştırma yaparsanız bu tip firmaları Çin’e gelmeden dahi bulabilirsiniz.

Çin’de mümkün olduğunca kanunlara aykırı işler yapmaktan kaçınmak lazım.

Kavga Etmek

Doğu kültürünün etkisiyle Çinliler genel olarak bize oranla çok sakin insanlardır. Sokakta kolay kolay iki Çinli’nin kavga ettiğini göremezsiniz. Hatta birbiriyle yüksek sesle tartışan iki Çinli görmeniz dahi çok zor. Bu nedenle siz de, sinirli bir kişiliğiniz olsa bile, Çin’de diğer insanlarla tartışmaktan ve onlarla kavga etmekten uzak durmalısınız. Başkalarına kaba kuvvet kullanmak sizin aleyhinize olacaktır.

Öncelikle kavga ettiğiniz kişinin kim olduğunu ve kimleri tanıdığını bilemezsiniz. Bunun haricinde de karıştığınız kavga polise bildirilir ve kavga karakolda sonlanırsa yabancı olduğunuz için sizin hatalı olduğunuza karar verilmesi ihtimali yüksektir.

Sadece kavga etmek sınırdışı edilmenizi sağlayabilir.

Çin’de bazı şeyleri yapamasanız da otelde kalmanızda sakınca yok. Kalacağınız otel BURADA!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.