Çin’de Hidrojenle Çalışan Tramvay Hizmete Girdi

Bu Yazıyı Paylaşın:

Petrol rezervlerinin her geçen gün azalması ve benzin ile çalışan araçların çevreye verdiği zararlı olması gibi nedenlerden dolayı Dünya alternatif enerji kaynaklarına yönelmeye başladı. Çin’in kuzeyindeki Hebei Eyaleti’nin önemli şehirlerinden olan Tangshan’de hayata geçirilen proje alternatif enerji kaynakları konusuna yeni bir bölüm daha ekleyebilecek düzeyde.

China Railway Rolling Corporation(CRRC) tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz günlerde hizmete giren tramvay gücünü hidrojen yakıtından alıyor. Bu bağlamda Dünya’nın hidrojenle çalışan ilk ticari tramvayı ünvanını kazanan tramvay, havaya hiçbir kirletici vermemesi nedeniyle dikkat çekiyor.  15 dakikalık bir zamanda hidrojenle tamamen doldurulabilen tramvay saatte 70 kilometre hıza ulaşabiliyor ve dolu bir depoyla en fazla 40 kilometre yol alabiliyor.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de İnsansız Kargo Teslim Araçları Göreve Başladı

Öte yandan diğer tramvay ve metro araçlarının aksine kapıları çok alçak seviyede olan tramvay, bu sayede yolculara daha rahat inip binme imkanı tanıyor. Tramvayın yerden yüksekliği sadece 35cm.

Kaynak: China Daily

 

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Otomatik Pilotlu Tır 2019'da Yollarda Olacak
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.