Çin’de Hayata Uyum Sağlamak Kolay Mı?

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’de hayata uyum sağlamak birçok kişi için zor gibi görünebilir; ama uyum sağlayıp sağlayamamak tamamen kişinin kendi elinde olan bir durum.

Uyum Sağlamak İçin En Önemli Nokta

Çin’de hayata uyum sağlamak için en önemli nokta Çin’in Türkiye olmadığını kabul etmek. Birçok kişinin uyum problemi yaşamalarının önemli nedeni Çin’e geldiklerinde de Türkiye’yi ve Türkiye’deki yaşayış biçimini aramalarıdır. Böyle bir arayış içine girenlerin çabaları ne yazık ki sonuçsuz kalmaktadır.

Coğrafya olarak Türkiye’ye bu kadar uzak olan bir ülkenin kültürel anlamda Türkiye ile aynı olması da zaten beklenemezdi. Kültürlerin farklı olmasının nedeni ne Çinliler’in çok kültürsüz olması, ne de Türkler’in çok kültürlü olması. Bir kültürün diğerinden üstün olduğu da kesinlikle söylenemez. Sadece kültürlerin farklı olduğu söylenebilir.

Bazı Farklılıklar

Mesela temizlik konusunda Türkiye insanı biraz daha hassastır. Özellikle toplu kullanılan yerlerde temizlik konusu Türkler için daha önemlidir. Ama Çinliler bu konuda daha gevşektir ve bu konuya çok fazla özen göstermeyebilmektedirler.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin Takvimi, Miladi ve Hicri Takvimlerden Ne Kadar Farklıdır?

Süper marketler de Türkiye’dekilerden biraz farklıdır. Mesela Türkiye’deki marketlerde dolap dolap peynir reyonları görülürken Çin’deki marketlerde anca krem peyniri veya dilimlenmiş peynirler görülmektedir. Gerçek peynir almak isteyenlerin daha özel marketlere gitmeleri gerekmektedir.

Başaka bir örnek olarak Çinliler sahip oldukları ile ilgili övünmekten ve neye ne kadar para harcadıklarını anlatmaktan hoşlanırlar. Böyle bir davranış Türkiye’de kibar bir davranış olarak kabul edilmez; ama Çin’de çok normaldir. Kimse bu kişilere karşı olur olmaz imalarda bulunmaz.

Bazı Benzerlikler

Farklılıkların yanında uzakdoğu kültürünün Türkiye ile çok benzer yanları da var.

Örnek olarak Çin’de aile yapısı çok önemlidir. Özellikle büyük bayramlarda herkes memleketine gider ve bayramları diğer aile bireyleri ile ile geçirir. Bu durum Türkiye’de de, her ne kadar son zamanlarda bayramlar tatil yerine gitmek yönünde eğilim göstermeye başladıysa da, böyledir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Fener Festivali

Çinliler dışarıda yemek yedikleri arkadaşlarına yemek ısmarlamaktan çok keyif alırlar. Hatta bazen parayı ödemek için küçük kavgalar bile yaparlar. Bir restoranda bir yabancının elini hesabı ödemek için cebine götürmesine izin vermezler. Türkiye’de de bu durum aynen böyledir.

Bakış Açısının Uyum Sağlamaya Etkisi

Bakış açısına göre Türkiye ile Çin sayıda çok fazla sayıda kültürel benzerlik ve farklılıklar bulunabilir. Uyum sağlamak isteyen kişiler insanları önce insan olarak kabul etmeli, farklılıklara takılmamalıdırlar. Devamlı olarak farklılıklardan yakınan ve her şeyin Türkiye’den daha geride olduğunu düşünen kişiler için Çin’de yaşamak kabusa dönüşebilir. Ama Çin’i Çin olarak, Türkiye’yi de Türkiye olarak kabul eden kişiler iki ülkede yaşamaktan çok keyif alabilir.

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.