İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de Hayata Uyum Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Doğup büyünülen yerden ayrılıp başka bir yerde yerleşmeye çalışmak birçok kişi için çok zor bir şey. Öyle ki çoğu kişi aynı ülke içinde bile başka şehirde yaşayamayacağına inanır. Başka bir ülkede, hele hele binlerce kilometre uzakta bulunan Çin gibi bir ülkedeki hayata uyum sağlamak bu kişiler için neredeyse imkansız denecek kadar zordur. Çin ile ilgili kulaktan dolma yanlış bilgilerle donatılmış olmak Çin’in yaşanılmaz bir yer olduğunu düşündürebilir; ama aslında Çin, birçok kişinin düşündüğünün aksine birçok açıdan yaşmaya değer bir yer. Belki de bu yüzden her yıl daha çok kişi Çin’de yaşamayı tercih ediyor.

Çin’de yaşamak ile ilgili sitemizde bulunan yazılardan bazıları:
Şanghay’da Tai Chi yapan insanlar – bing.net

Farklılıklara Hazır Olmak

Çin’de hayata uyum sağlamak için ilk olarak yapılması gereken farklılıklara hazırlanmak. Sonuçta Çin ile Türkiye, aile ve arkadaş ilişkileri ele alındığında benzerlikleri bulunan; ama genel olarak birbirlerinden çok farklı olan iki ülke. O nedenle birçok kişinin yaptığı gibi Çin’de iken Türkiye’deki yaşantıyı, Türkiye’de iken Çin’deki yaşantıyı aramak yapılacak en büyük yanlışlardan biri. Çin’i Çin olarak kabul edip o şekilde benimsemek ve kültürel farklılıklardan ve geleneklerden kaynaklanan farklılıkları sorgulayıp farklılıkları olduğu gibi kabul etmek çok önemli. Coğrafya olarak Türkiye’ye bu kadar uzak olan bir ülkenin Türkiye ile her konuda aynı olması da zaten beklenemezdi.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de İş Bulmak İsteyenlere Tavsiyeler
Çin ile Türkiye arasındaki benzerlik ve farklılıklar ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:
online.thatsmags.com

Çinliler’i Tanımaya Çalışmak

Çin’de günlük yaşamın bir parçası olmak için Çinliler’i tanımaya çalışmakta yarar var. Nedendir bilinmez; ama Çin’e gelen kişilerin çok büyük bir kısmı Çinliler’e küçümseyen gözlerle bakar. Çin’i hiç tanımayan kişilerin büyük çoğunluğu da hala Çin’in insanların günlük 1 dolara çalıştığı çok fakir bir ülke olduğunu düşünür. Her ülkede olduğu gibi Çin’de de fakir insanların olduğu doğru; ama Çin’de 100 milyonun üstünde yıllık geliri 20.000 doların üstünde olan kişi bulunduğu da bir gerçek.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Sadece Çinli İnsanlara Özgü Bazı Davranışlar
Çin ekonomisi ve pahalılık ile ilgili sitemizde bulunan benzer yazılar:

Çinliler’i tanıdıkça Çin’de yaşamanın kolaylaştığını söylemek yanlış olmaz. Zira Çinliler arkadaşlık ilişkilerine çok önem verirler ve arkadaşlarıyla çeşitli şeyler paylaşmaktan çok hoşlanırlar. Arkadaş olarak benimsedikleri kişiler nereden olursa olsun, o kişilere ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışırlar.

Ticaret ile uğraşan ve Çin’den ithalat yapan kişilerin çoğunun Çin ile ilgili kötü bir anısı vardır. Bunun birkaç nedeni olabilir. Bunlardan birincisi kötü niyetli kişilere denk gelmeleridir ki her ülkede olduğu gibi Çin’de de kötü niyetli kişiler vardır. Ama oran olarak bakıldığında iyi insanların sayısı her ülkede her aman için daha fazladır.

Ticarette Çinliler ile problem yaşamanın bir diğer ve en önemli nedeni ise iki ülke insanının tamamen farklı düşünce yapısına sahip olmasıdır. İki taraf da kendine göre haklı olduğunu düşünerek karşı tarafı suçlar ve ortaya istenmeyen durumlar çıkar. Çinliler’i gerek günlük hayatlarında, gerekse iş hayatlarında tanımaya çalışmak Çin’e uyum sağlamak için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Türkiye'de Olup Da Çin'de Olmayan 4 Temel Gıda
Çinliler ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Çinliler’i yakından tanımanın en önemli yollarından biri Çinliler ile onların konuştuğu dili konuşmak. Bir başka deyişle, Çinliler ile Çince konuşabiliyor olmak Çin’deki yaşamın önemli ölçüde kolaylaşmasını sağlayabilir.

Çince ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

İstedikten sonra her yerde yaşama uyum sağlamak mümkün. Çin’de birkaç seneliğine de olsa öğrenci veya çalışan olarak yaşamaya çalışmak herkesin çok farklı bir hayat tecrübesi edinmesine yardımcı olabilir.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.