İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de Gittikçe Popülerleşen Cihaz: Taşınabilir WiFi Modem

Bu Yazıyı Paylaşın:

Devir internet devri. Artık insanlar internetin devamlı olarak ellerinin altında olmasını istiyor, özellikle de yurt dışına seyahate gidenler. Çin’de de son zamanlarda yurt dışına çıkan 100 milyonu aşkın Çinli arasında bir cihaz gittikçe popüler olmaya başladı: Taşınabilir Wifi modem.

Türkiye’de bazı kişiler tarafından kullanılan cihaz, Çin’de şu an havaalanlarında da temin edilmeye başlandı. Bu da demek oluyor ki yurt dışına çıkarkan gittiği yerde internet bağlantısının olmamasından korkan Çinliler havaalanlarındayken taşınabilir wifi cihazı kiralayabilmektedirler. Dileyenler havaalanına gitmeden önce çeşitli elektronik mağazalardan da bu ürünü satın alabilmektedirler.

Taşınabilir Wifi Modem Nasıl Çalışır?

Taşınabilir wifi avuç büyüklüğünde olan hafif bir cihaz. Bu nedenle her yere kolaylıkla taşınabilir.

Bu cihazın amacı özellikle yurt dışı gezilerinde internet bağlantısının olmadığı yerlerde kablosuz internet sinyali vererek cihazın çevresindeki birkaç kişinin kablosun internetten yararlanmasını sağlamak. Bunu yaparken tabii ki bir SIM kart ihtiyacı duyuyor. SIM kart kişinin ülkesinden ayrılmadan önce GSM operatöründen aldığı ve yurtdışında da kullanabilen bir SIM kart veya gidilen ülkede alacağı bir SIM kart olabilir. Gidilen ülkedeki SIM kartı kullanabilmek için taşınabilir wifi modeminin kilidinin olmaması gerekir. Cihazı alırken veya kiralarken kilidinin olup olmadığını sormakta yarar var. Kilidi olan cihazla sadece kilidin misade ettiği SIM kartlarıyla çalışır.

İyi bir cihaz kullanan kişiler bulundukları yerle de bağlantılı olarak 4G+ bağlantısıyla 300mbps’ye indirme hızına sahip olabilirler veya daha sıradan bir cihazla daha normal hızlara ulaşabilirler.

Çin’de iken bu cihazı kiralama ücreti gerçekten çok ucuz. Japonya ve Güney Kore’ye  yapılacak seyahatler için günlük 1.5 dolar, Avrupa ülkelerine yapılacak seyahatler için de günlük yaklaşık 4.5 dolar ödenmesi gerekiyor. Çin’de bu hizmeti sadece sosyal medya kullanımı için alanlar çok yüksek miktarlarda internet ücreti ödememektedirler.

Yurt dışına çıktığı andan itibaren fotoğraf çekmek ve çektiği fotoğrafları veya izlenimlerini sevdikleri vey takipçileriyle paylaşmak isteyen kişilere bu taşınabilir wifi modem çok yardımcı olabilir. Çin’de yurt dışında wifi ihtiyacı hisseden kullanıcıların %60’ından fazlasını bayanlar oluşturuyor.

 

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.