Çin Fener Festivali Hakkında Genel Bilgiler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Fener Festivali Hakkında Bilgi

Fener Festivali, geleneksel Çin takvimindeki onlarca festivalden biri.Çin yeni yılı kadar önemli bir festival olmasa da binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşmayı başarmış bir festival. (bkz.Geleneksel ve Modern Çin Bayramları)

Çin fenerleri-yandex.net

Fener Festivali, Çin yılının 15. gününde, başka bir deyişle Çin yılının ilk dolunayının göründüğü gün kutlanıyor. Bu festivalde de tıpkı diğer festivallerde olduğu gibi ailecek büyüklerin evine gidip beraber akşam yemeği yemek önemli. Ama bu festival resmi bir tatil olmadığı için aile büyüklerinden uzaklarda yaşayanlar memleketlerine dönemiyor ve festivali bulundukları şehirde eşleri ve çocuklarıyla bu festivali kutluyor.

Fener Festivali, Çin Yeni Yılı kutlamalarının yapıldığı son gün. Bu festivalde de özellikle akşam yemeği esnasında havai fişekler patlatılıyor ve yeni yılla ilgili yeni umutlar dile getiriliyor.

Çin Fenerleri

Çin fenerleri-yandex.net

Bu festival için birçok yerlerde festivale özel, birçok kişinin de sadece Çin ile alakalı filmlerde gördüğü ortadan şişik yuvarlak fenerler ışıklandırılıyor. Sadece bu festival için hazırlanmış özel bölgelerdeki ışık şenliği görülmeye değer. Zaten bu festivalin en bilinen geleneklerinde birisi de bu fenerlere bakmak.

Bu fenerlerin hikayesi milattan öncesine dayanıyor. MÖ 206 ve MS 220 yılları arasında Çin’de hakimiyet kurmuş olan Han Hanedanlığı sırasında Budizm Çin’de yayılır. O zamanın imparatorlarından biri Budist keşişlerin Buda’nın ölü bedeninin yakılma törenin izlediğini duyar.O da Buda için dua etme amacıyla yeni yılın on beşinci gününde fenerler yakmaya karar verir. Bu nedenle imparatorluk sarayında ve tapınaklarda fenerler ve lambalar yakılmasının emrini verir. Bu imparatorun başlattığı gelenek o zamandan günümüze ulaşır. Günümüzde bu festivali kutlayan Çinliler’in çoğu festivalin nereden çıkmış olduğunu bilmez; ama sadece geleneksel kutlanış biçimine bakarak festivali kutlar. Sadece bu festival için yakılan fenerlerin eşsiz güzelliğini görmek amacıyla birçok yabancı da bu festival döneminde Çin’e gelir.

Pirinç Mantısı

Pirinç mantısı-yandex.net

Fener Festivali’nin olmazsa olmazlarından biri, yuanxiao olarak da bilinen pirinç mantısı yemektir. Yuanxiao kelimesi, “ilk gece” anlamına gelir ve Çin Yeni Yılı’nın ilk dolunayını temsil eder. Yuanxiao bir top gibi tam yuvarlak şekildedir ve normal Çin mantısının yarısı büyüklüktedir. (Çin mantısının büyüklüğü hemen hemen avuç içi kadardır.) Yapımında yapışkan pirinç, gül yaprakları, susam, fasulye ezmesi, hünnap ezmesi, ceviz, kuru meyveler, şeker ve yemeklik yağ kullanılır. Hepsinin karıştırılıp pirinç kısmı dışarıda kalacak şekilde top haline getirilmesinin ardından ya kaynar suda haşlayarak, kavurarak veya buharda pişirilir.

Ejderha Dansı

Ejderha dansı-yandex.net

Çin ile ilgili videolar izlerken iki kişinin bir ejderha kostümü giyerek, birinin eşderhanın başını, ötekinin de kuyruğunu oluşturarak yaptığı dansı görmüşsünüzdür. İşte bu dans bu festivale ait bir dans. Bu dans esnasında kenarda bulunan bir grup da çeşitli davullara vurarak dansın ritmini tutar.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.