Çin’de Evlilik Formaliteleri ve Gelenekler

Share Button

Çin, kapılarını Dünya ile ilişkilerinin artmasına bağlı olarak Çinliler’in yabancılarla olan evlilikleri de artmış durumda. İşin ilginci bir yabancı ile evlenen Çinliler’in gördüğüm kadarıyla %95’ini bayanlar oluşturuyor. Geleneksel düşünceyi kanıksamış ve bu konuda değişikliğe sıcak bakmayan bazı Çinli aileler çocuklarının yabancılarla evlenmesine karşı çıksa da toplumun büyük kesimi için yabancılarla evlenmek problem olmaktan çıkmış durumda.

Evlenmeden Önceki Gelenekler

Aslına bakılırsa sadece bu konuyla ilgili bir kitap yazılabilir. Zira Çin gibi büyük ve geleneksel doğu kültürünün etkilerinin devamlı olarak hissedildiği bir ülkede her bölgenin kendine özgü gelenekleri mevcut. Bu yazı için çoğu yerde geçerli olan geleneklerin çoğuna değinmekte yarar var.

Ev Alma Konusu

Çinli bayanlar evlenmeden önce kafalarına en çok “ev sahibi olma” konusunu takıyor. Evlenmeden önce ev sahibi olma şartını koşmayan bayanların oranı gerçekten çok düşük. Çinliler’e göre ev her şey demek ve ev sahibi olmak bir bakıma güvende olmak ve güvende hissetmek demektir. Evlenmeden önce erkeğin ev alma gücünün olmadığı durumlarda kızların çoğu, eşlerinin evlerinde eşlerinin anne babasıyla beraber oturmayı istemeye istemeye de olsa kabul ediyor.

Devamlı Oturulacak Yer

Çinli bayanların çoğu ailelerinin yakınlarında bir yerde oturmayı tercih eder. Buna da gerekçe olarak da ailelerinin onlara ihtiyaçları olduğunda en kısa zamanda onlara yardımcı olabileceklerini söylerler. Türkiye’de de benzer bir gelenek vardır; ama herkesin bildiği “doğduğun yer mi, yoksa doyduğun yer mi?” sorusuna verilen cevap hayatın nerede devam etmesi gerektiği konusunda daha belirleyici olabilir. Hele bir de gidilecek yerde iyi bir iş, üstüne bir de sahip olunan bir ev bayanların eşleriyle birlikte başka bölgeye yerleşme düşüncesini benimsemelerini kolaylaştırabilir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'in Metro Ağı En Uzun Olan Metropol Şehirleri

Evlenme Yaşı

Çinli kızların çoğu 30 yaşından önce evlenmek için yoğun çaba sarfeder. Batı ülkelerindeki “önce kariyer, sonra aile” anlayışı Çin’de şimdilik o derece etkili görünmüyor. Çinliler’in çoğu için herşeyden önce aile gelir.

Öte yandan Çinli kızlar genel olarak kendilerinden daha genç erkeklerle evlenmemeyi tercih ederler.

Ailelerin Onayı

Çinli gençler evlenmeden önce evlenecekleri kişilerin müstakbel eşlerini onaylamalarını ister. Ailelerinin onaylamadığı kişilerle evlenmekten kaçınmaya çalışırlar. Doğu geleneklerine göre evlilik sadece iki kişi arasında değil, iki aile arasındadır.

Buna bağlı olarak evlenmek isteyen kişilerden birinin anne babası boşanmışsa bu durum öbür tarafın anne babasının bu evliliği onaylamaması için  yeterli bir sebep olabilir. Çin’de boşanmak genel olarak hoş karşılanmaz ve bazı aileler boşanan ailelerin çocuklarının da boşanmaya meyilli olduğunu düşünerek çocuklarının böyle ailelerin çocukları ile evlenmesine karşı çıkar.

Resmi Formaliteler

Evlenmek istediğiniz biri var ve bu yolda gereken resmi adımları atmaya hazırsanız önünüzde iki seçenek var. Bunlardan birincisi Türkiye’deki resmi işlemleri takip etmek ki bu konuda çevrenizdeki kişiler ve resmi makamlara giderek gerekenleri yapabilirsiniz. Eğer evlilik işlemleri için Türkiye’deki resmi kurumlara veya Çin’deki Türkiye temsilciliklerine gitme durumunuz yoksa bulunduğunuz bölgedeki yetkili Çin makamlarına giderek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Yaşayan Yabancıların Çin İle İlgili Düşünceleri

Çin’de evlilik cüzdanına sahip olmak Türkiye’deki gibi nikah salonlarında olmuyor. Başvuruya gittiğiniz bölgede gerekli kağıtları imzalıyorsunuz, sonra sizin ve eşinizin birlikte fotoğrafınızı çekiyorlar ve evlilik cüzdanınızı gelip teslim alacağınız günü size söylüyorlar. Siz de o belirtilen günde aynı adrese gidiyor ve biri size biri de eşinize ait olmak üzere iki adet evlilik cüzdanını teslim alıyorsunuz. Bu kadar basit! Çince anlamayan biriyseniz siz neler olup bittiğini anlayana kadar evlilik işlemleriniz tamamlanabilir ve bir anda resmi evli biri haline gelebilirsiniz.

Çin makamlarında resmi olarak evlenmiş olmak Türkiye’de de evliliğinizin tanınması anlamına gelmiyor. Yani sadece Çin evlilik cüzdanını göstererek eşinizin Türkiye seyahatleri için eş vizesi çıkaramıyorsunuz. Bunun için Pekin’de bulunan elçiliğe veya Şanghay veya Guangzhou şehirlerinden birinde bulunan konsolosluklara giderek evlilik tescilinizi yapmanız gerekiyor. Pasaport, evlilik cüzdanı gibi temin edilmesi kolay birtakım belgelerle bu temsilciklerden birine giderek işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Dilerseniz uluslarası evlilik cüzdanı için de başvuru yapabilirsiniz.

Evlilik tescili başvurunuzu yaptıktan sonra tescil işlemlerinin tamamlanması için normal şartlarda 1-2 ay beklemeniz gerekiyor. İşlemleriniz tamamlanıp başvurunuz onaylandıktan sonra Türkiye’de de resmi olarak evli hale gelebilir ve bu sayede eşinize eş vizesi çıkartabilirsiniz.

Evlenme hayalleri olan ve evlenmek isteyen herkesi şimdiden tebrik ediyor, evliliklerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.