İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de En Popüler Spor Dalları Hakkında Bilgi

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’de en popüler spor dalları genel olarak batı ülkelerindekilerden daga farklı Sporun hemen her alanında kendini devamlı olarak geliştirmeye çalışan Çin, şu an olimpiyatlarda madalya sıralamasında A.B.D’yi birçok alanda geçmeyi başarmış durumda. Çin’de en popüler spor dallarından bazıları:

Masa Tenisi

Çin deyince akla gelen ilk spor dallarından biri. Günümüzde hala her yaştan çok fazla sayıda Çinli masa tenisi oynamaya devam ediyor.

Çin takımı olimpiyat oyunlarını deyim yerindeyse domine ediyor. Masa tenisinin olimpiyatlara dahil edildiği 1988 yılından bu yana masa tenisi alanında dağıtılan 28 altın madalyanın 20’sini Çin takımı kazanmayı başardı.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Malı Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Badminton

bing.com

Türkiye’de neredeyse hiç popüler olmayan badminton, Çin’in en iyi olduğu spor dallarından bir diğeri. Öyle ki badminton alanında da Dünya’da Çin takımı açık ara önde. İlki 1977’de düzenlenen Dünya Badminton Şampiyonası’nda Çin takımı şu ana kadar 53 altın madalya kazandı. Çin’i 18 altın madalya kazanma başarısı gösteren Endonezya takip ediyor.

Badminton, günlük hayatta her yaştan Çinli’nin her yerde yapabildiği sporlardan biri. Günün her anı birilerini badminton oynarken görmek mümkün.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Ekonomisi Hakkında Genel Bilgiler

Basketbol

Hiç kuşku yok ki Çin’de özellikle erkeklerin en çok oynadığı ve en çok seyrettiği spor dalı basketbol. Özellikle Çinli basketbol yıldızı Yao Ming’in 2002’de NBA’e gitmesinin ardından basketbol Çin’deki popülerliğini çok arttırdı. İlginç bir şekilde Amerikan Basketbol Ligi(NBA)’ni takip eden Çinlilerin sayısı Çin Basketbol Ligi takipçilerinden fazla sayıda.

Çin basketbol takımı Asya haricinde henüz çok önemli başarılara imza atamamış olsa da ilerleyen dönemlerde kendilerine yükseklerde yer bulabilirler.

Futbol

Çin’de popülerliğini en hızlı bir şekilde arttıran spor dalı futbol. Başta Dünya Kupası olmak üzere Avrupa Şampiyonlar Ligi, Asya Şampiyonlar Ligi ve Çin Süper Ligi(CSL)’ne her geçen yıl daha faza fazla sayıda kişi ilgi gösteriyor. (bkz.Çin Süper Ligi İle İlgili Genel Bilgiler)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Takvimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin milli takımı, Türkiye’nin üçüncü olduğu 2002 Dünya Kupası haricinde hiçbir Dünya Kupası’na katılamamış olsa da, kulüpler bazında  Çin’in Guangzhou Evergrande takımı birkaç kez Asya Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmayı başardı.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.