İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de En Çok Satılan Telefonlar (2017-Nisan)

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’deki akıllı telefon piyasası deyim yerindeyse baş döndürücü bir hızda büyüyor ve gelişiyor. Markete kaliteli Çinli telefon üreticilerinin de güçlü bir şekilde girmiş olması klasikleşmiş markaların aksine Çinli telefon üreticilerinin “en çok satılan telefonlar” listesinin tepesinde olmasını sağlamış görünüyor.(bkz.Çin’de En Çok Satılan Telefon Markaları-2018) Çin’deki istatistikler, Çin’in büyüklüğünden dolayı birçoğumuzun anlayamayacağı düzeyde büyük sayılar içeriyor. Birçok Çin sitesinde 2017 yılının Nisan ayında Çin telefon piyasasındaki gelişmeler ile ilgili detaylı bir analiz yer alıyor. Bu analize göre sadece Nisan ayında Çin’de satılan telefon adedi 3.179.000. Korkunç, değil mi? Bu rakam geçen yılın Nisan ayındaki değerden %4.45 daha fazla. 2017 yılının Mart ayındaki değerden ise sadece %0.6 daha fazla. Satışların %80.37’sinin mağazalar tarafından yapıldığı Çin’de satışlardan elde edilen toplam gelir 545 milyon yuan, yani yaklaşık olarak 79 milyon dolar.

Listenin En Tepesinde Çinli Markalar Var

Analizde en çok satılan 20 modelin yer aldığı bir tabloya yer verilmiş. Bu tabloya göre zirvedeki 20 telefon modelinin 17’sini Çinli markalar oluşturuyor. Listenin ilk üç sırası da yine Çinli firmalara ait.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de App Store Üstünden En Çok İndirilen 5 Uygulama (2018-1.Çeyrek)

Huawei

Listenin en tepesinde çoğumuzun tahmin edeceği üzere Huawei var. Son zamanlarda çok büyük atılım yapan ve sunduğu kaliteye ek olarak müşterilerine çok çeşitli seçenekler sunan Huawei son bir senedir listenin zirvesini kimseye kaptırmadı. En çok satan telefon modeli bir Huawei telefonu olmasa da, ilk 20 telefon modeli içinden 7 tanesi Huawei’e ait. Buna göre en çok satılan Huawei modeli, aynı zamanda Çin’de de en çok satılan ikinci telefon olan model Huawei P10. 3788yuan(yaklaşık 1890lira) gibi, bir Çin telefonu için yüksek sayılabilecek bir fiyatla satılmasına rağmen Çinliler tarafından çok tercih ediliyor. .

En çok satılan ikinci Huawei telefon, Çin’de en çok satılan üçüncü telefon olan Huawei Mate 9. Mate 9 da ucuz sayılmaz. Hatta P10’dan bile daha pahalı. Üçüncü sırada sadece Çince adıyla satılan Maimang 5 modeli var. Maimang kendisine 8. sıradan yer bulmuş. En çok satılan 20 telefon modeli listesine giren diğer Huawei modelleri bunlar:  Changxiang 6S(10.), Nova 2(12.),Nova(14.) ve P10 Plus(20.)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de En Çok Satılan Telefon Markaları-2018

Vivo

Türkiye’deki telefon kullanıcıları tarafından her ne kadar çok tanınmıyor olsa da, bir başka Çin markası olan Vivo yavaş ve emin adımlarla listenin tepesine tırmandı ve geçen seneki üçüncü sıradaki konumunu biraz daha geliştirerek ikinci sıraya yükseldi. Mağazalara verdiği yüksek miktardaki komisyonlar da vivonun satışlarını artmasında önemli bir etken.

Çin’de 2017’nin Nisan ayında en çok satan telefon modeli Vivo markasına ait. 4GB RAM ve 16MP kamerasıyla ve 2598yuan(1299lira) fiyatıyla Vivo X9, Nisan ayında Çin’de en çok satılan telefonlar listesinin başında yer alıyor.

Listeye 5 adet telefonla girmeye başarmış olan Vivo’nun listedeki diğer telefon modelleri şöyle: Y67(5.), Y66(6.), X9 Plus(15.), Y55(16.)

OPPO

Türkiye’de az bilinen bir başka marka olan OPPO, Vivo ile benzer satış stretijleri izleyerek en çok satan markalar sıralamasında üçüncü sırada kendine yer bulmuş durumda. En çok satılan 20 telefon listesine de 5 telefonla girmeyi başlayan OPPO’nun amiral gemisi şık tasarıma sahip ve “beş dakika şarj et, iki saat konuş” sloganıyla ve 2599yuan(1299lira) gibi bir fiyata satılan OPPO R9S modeli. R9S, Nisan ayında Çin’de en çok tercih edilen dördüncü telefon.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  11 Kasım: Çin'in Alışveriş Bayramı

OPPO’nun listeye sokmayı başardığı diğer modelleri: A59S(7.), A57(9.), A37(13.) ve R9S Plus(18.)

Apple

Hemen hemen her ülkede en çok satan marka olmayı başaran Amerikan devi Apple, Çin’de kendisine ancak dördüncü sıradan yer bulabiliyor. Bunun en önemli nedeni Apple telefonlarının yüksek maliyeti ve kullanıcıların seçimlerinin çok kısıtlı olması. Çin’in gelir düzeyi en yüksek olan doğu bölgelerinde Apple’ın satışları kısmen daha yüksek olsa da bu bölgelerde yaşayan insanlar da tercihlerini değiştirmeye başladı. İlerleyen zamanlarda Çin’de Apple’ı listenin daha aşağılarında görebiliriz.

iPhone 7 plus, Nisan ayında Çin’de en çok kişi taradından satın alınan 11. telefon olurken, iPhone 7, listenin 17. sırasını oluşturuyor.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.