Çin’de En Çok Satan 5 Telefon Markası(2016-3.çeyrek)

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin, kalabalık nüfusu nedeniyle telefon üreticilerinin iştahını kabartan bir yer. Her yıl bir milyarı aşkın telefon satılan Çin’de üreticiler pastadan daha büyük pay almaya çalışıyorlar.

“Sizce Çin’de en çok hangi firmanın telefonu en çok satılmıştır?” diye sorsak cevapların çoğunun bir-iki firmada yoğunlaşacağını tahmin etmek güç değil; ama sonuçlar tahminlerden çok daha farklı olabilir.

İşte ChinaDaily sitesine göre 2016’nın üçüncü çeyreğinde Çin’de en çok satış yapmış olan 5 telefon markası:

5) Apple

Apple logo-yandex.net

Dünya’da birçok ülkede listenin başında olan Apple, Çin’de liderlikten uzak görünüyor. Apple telefonları, Çin’de gelişmişlik ve gelir düzeyinin yüksek olduğu doğu bölgesindeki şehirlerde sıkça tercih ediliyor olsa da de batı ve iç bölgelerine gittikçe satışları azalıyor. En son çıkan iPhone 7’nin yaklaşık 7.000yuana(yaklaşık 3.500lira) alıcı bulmaya çalışıyor olması da Apple’ın satışlarının azlığına yansıyor. 2016’nın üçüncü çeyreğinde 8.2 milyon adet telefon satmasına rağmen Apple’ın pazar payı sadece %7.1.

AliExpress.com Ürünü – iPhone ekran koruyucu

4) Xiaomi

Xiaomi Logo-yandex.net

İki-üç yıl önce Çin telefon piyasasının en başında bulunan Xiaomi, son zamanlarda tahtı devretmek zorunda kalmış olsa da, yine de kendisine ilk beşte yer bulmuş durumda. Türkiye’de birçok kişi tarafından tanınmayan ve henüz Türkiye’de satışlara başlamamış olan Xiaomi, genel olarak uygun fiyatlı ve fiyatına oranla kaliteli telefonlar üretiyor; ama son zamanlarda kısmen daha pahalı telefon üretimine de başladı. Firmanın en son telefonlarından biri olan ve internetten satılmaya başlamasından 50 saniye sonra tükenen Xiaomi Mix modelinin Çin’deki satış fiyatı 3999yuan(yaklaşık 2000 lira). 2016’nın 3. çeyreğinde 10 milyon adet telefon satmış olan Xiaomi’nin telefon satışlarındaki payı %8.

AliExpress.com Ürünü- Xiaomi Redmi ekran koruyucu

3) Huawei

Huawei logo-yandex.net

Son zamanlarda yaptığı atılımlarla adından Türkiye’de de sıkça söz ettiren Huawei, eskiden daha uygun fiyatlı olmaya çalışıyordu; ama artık pahalı sayılabilecek kaliteli telefonlarla büyümeye çalışıyor. Başarılı da oluyor. Çin’de, Türkiye’ye oranla çok daha fazla telefon modeli ile piyasada olan Huawei’in şimdilik en prestijli ve en pahalı telefonu Huawei Mate 9. 3899 yuanlık (yaklaşık 1900 lira) satış fiyatı olan normal versiyonlarına ek olarak Porsche özel dizaynlı Mate 9 8999yuana(yaklaşık 4500lira) alıcılarını bekliyor. %15.7’lik bir pazar payına sahip olan Huawei’in 2016’nın üçüncü çeyreğindeki toplam satışı 18 milyon telefon.

AliExpress.com Ürünü- Huawei ekran koruyucu

2) Vivo

Vivo logo-yandex.net

Vivo adı çoğumuz için çok yabancı. Çoğumuz böyle bir markanın adını dahi duymamıştır. Ama Vivo, Çinliler tarafından çok bilinen bir marka. Daha önceleri tıpkı diğer Çin markaları gibi çok ucuz olarak piyasada tutunmaya çalışan Vivo da son zamanlarda en ucuz olmaya çalışmaktan kendini kurtarmış durumda. Sunduğu kaliteye ek olarak telefon satıcılarına diğer firmalara oranla daha fazla komisyon ödeme stratejisi uygulamak Vivo’yu en üst sıralara çıkarmış durumda. 2016’nın en yeni modellerinin başında X9 Plus modeli bulunuyor ve bu model 3498yuana(yaklaşık 1750 lira) satılıyor. 2016’nın üçüncü çeyreğinde Çin’de 19 milyonu aşkın bir satış rakamına ulaşmış olan Vivo’nun bu başarısı telefon pazarının %16.7’sini Vivo’ya getirmiş durumda.

1) Oppo

Oppo logo-yandex.net

Tıpkı Vivo gibi, Oppo da Türkiye’de hiç bilinen bir marka değil. Çin’de özellikle yeni geliştirdiği şarj teknolojisi ile kendini ön plana çıkaran Oppo, “5 dakika şarj ile 2 saat konuşma” sloganıyla büyüyor. Kısa zamanda çok hızlı şarj olabilen telefonlara kaliteyi ve Vivo gibi yüksek satış komisyonlarını ekleyen Oppo, zirveye yerleşmiş durumda. 2016’nın en iyi telefonları arasında gösterilen Oppo R9s telefonuunn da üretici olan Oppo %17.5’lik pazar payını toplamda 20 milyondan fazla telefon satma becerisini göstererek elde etti.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.