Çin Demiryolu Taşımacılığının İnanılmaz Boyutları

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin, nüfus bakımından Dünya’nın en kalabalık, alan bakımından da Dünya’nın Rusya ve Kanada’dan sonra üçüncü büyük ülkesi. Bu kadar büyük ve kalabalık bir ülkede sayıların büyük olması da normal karşılanabilir; ama bazı alanlarda bu sayılar anormal derecede büyük. Demiryolu taşımacılığı, inanılmaz derecede büyük sayıların olduğu sektörlerin başında geliyor.

İşte çoğumuza göre hala 1 dolara insanların çalıştığı, fakir(!?) Çin’deki demiryolu taşımacılığının durumu: (bkz.Çin’de Zenginlik Düzeyinin Boyutları ve Pahalılık)

Demiryolu Ağının Büyüklüğü

Çin demiryolu ağı-yandex.net

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Mao Zedong tarafından kurulduğu 1949’da Çin’deki toplam demiryolu hattı 21.800 km uzunluğundaydı. Türkiye ile kıyaslandığında bu rakam bile çok büyük görünüyor olabilir. Zira Çin, Türkiye’den alan olarak 13 kat daha büyük.

Özellikle 2009 yılından itibaren Çin hükümetinin demiryollarını geliştirmek için yapığı harcamaların sonucu olarak Çin’deki demiryollarının toplam uzunluğu 2015 yılında 121.000 kilometreye ulaşmış durumda. Bu 121.000 kilometrelik ağın 22.000 kilometresini hızlı tren ağı oluşturuyor. 16.000 kilometrelik hızlı tren hattı da şu an yapım aşamasında.

Çin hükümeti, 2014 yılında demiryollarının geliştirilmesi için 130 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Bu sayede sadece 2015 yılında var olan ağa 9000 kilometrelik yeni demiryolları eklendi. Çin, 2050 yılına gelindiğinde 274.000 kilometre uzunluğunda demiryolu ağına sahip olmayı hedefliyor.

Hızlı Tren Hatlarının Durumu

Çin’deki hızlı tren park yeri-yandex.net

Özellikle doğu bölgelerinde hızlı tren kullanımı oldukça yaygın. Hatta o kadar yaygın ki yoğunluğun fazla olduğu şehirler için mevcut olan ve saatte 200 kilometre civarı hızı bulunan hızlı trenlere ek olarak saatteki hızı 300kilometreyi aşan trenlerin kullandığı yeni hatlar inşa edilmiş durumda. Örnek olarak, Çin’in en büyük iki şehri olan Pekin ve Şangay arası yolculuk önceleri hızlı trenlerle 8 saat sürerken , şu an bu süre daha hızlı trenlerle 5 saate kadar inmiş durumda. (Şangay-Pekin arası yaklaşık 1000km). Yavaş trenler zamanında bu iki şehir arası mesafe 13 saat sürüyordu.

Dünya’nın en uzun hızlı tren hattı da şu an Çin’de bulunuyor. 2446 kilometre uzunluğundaki bu hat en kuzeydeki Harbin’i orta Çin’deki Wuhan şehrine bağlıyor.

Tren İstasyonları

Çin’in neredeyse her şehrinde tren istasyonu var. Hatta büyük şehirlerde tren istasyonu sayısı birden fazla. Hızlı trenlerin artmasıyla eski tren istasyonların ihtiyacı karşılayamaz hale geldiğinden artık büyük şehirlerde dışarıdan bakıldığında havaalanı gibi görünen hızlı tren istasyonları kullanılıyor.

Örnek olarak, Şangay’a gelip buradan diğer şehirlere gitmek isteyenlerin kullandığı Hongqiao Tren İstasyonu toplamda 1.3 milyon metreküp bir alanı kullanıyor. Aynı anda 10.000 yolcuya hizmet verebilen istasyonun bir günde hizmet verdiği toplam yolcu sayısı 210.000 yolcu.

Hongqiao Tren İstasyonu’nun için-yandex.net

Tüneller

Çin’in özellikle büyük şehirleri genel olarak düz bir alana yayılmış olsa da Çin’de dağlar özellikle güney ve güneybatı bölgelerinde önemli bir yer kaplıyor. Bu da trenler için tünel açılmasını zorunlu kılıyor. Şu anda Çin’de 6000’den fazla demiryolu tüneli bulunmakta ve bunların 180’den fazlası 3 kilometreden daha uzun tüneller. Çin’in en uzun tüneli olan Taihangshan Tüneli, Shijiazhuang-Taiyuan hattı için açılmış olup toplamda 27.848 metre uzunluğa sahip.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.