Çin’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Bu Yazıyı Paylaşın:

1 Ekim Çin için çok önemli bir gün. Bugünkü adıyla Çin Halk Cumhuriyeti, Mao Zedong tarafından 1 Ekim 1949’da kuruldu.(bkz. Çin Cumhuriyet Bayramı-1 Ekim)

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının merkezi başkent Pekin’deki ünlü Tiananmen Meydanı. Bayrağın göndere çekilme seremonisini izlemek isteyen 100 binden fazla kişi, sabahın ilk saatlerinde Tiananmen Meydanı’nda toplandı.

Askerler tarafından meydana getirilen bayrak, Çin Ulusal Marşı’nın söylendiği zamanda göndere çekildi. Bayrağın gönderin en üst noktasına ulaşmasının ardından tam 10.000 adet barış güvercini serbest bırakıldı. (Çin’de ulusal marşın söylenmesi konusunda yeni çıkan bir yasaya göre, Çin Ulusal Marşı sadece devletin resmi törenlerinde ve büyük kutlamalarda söylenecek.)

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de İlginç Bir Bayram: Mezar Temizleme Günü

Gönderin biraz gerisine ise bu bayrama için özel olarak hazırlanmış olan, içinde çeşitli çiçeklerin, hurmaların, narların, elmaların, şakayıkların ve Çin güllerinin olduğu, 17 metre yükseklikte dev bir sepet konuldu. Bu sepet başarılı ve gelişen ülke anlamına geliyor.

 

Pekin’de Tiananmen haricindeki bölgelerde bu bayram için hazırlandı. Pekin ve çevresinde bulunan fabrikalar daha temiz bir gökyüzü için bu bayram süresince kapatılırken, Pekin’in farklı bölgelerine 150 farklı türden toplam 1.6 milyon çiçek dikildi. Bu çiçeklerin 100.000 tanesi şehrin en çok turist çeken bölgelerinden olan Çin Seddi ve çevresine dikildi. Ayrıca bölgenin daha çok turist ağırlayabilmesi için giriş kapıları normal açılış saatinden birkaç saat daha önce açıldı.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Sanal Gerçeklik (VR) Lunaparkı Açıldı

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.