Çin’de Çalışmak İstiyorum Diyenler İçin Bir Yazı

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin, her geçen gün daha çok yabancının ilgisini çeken ve her geçen gün daha çok yabancının çalışmak için geldiği bir ülke. Çin’de çalışan yabancılar genel olarak çalıştıkları firmalarda Çinliler’e oranla daha yüksek maaşlar alsa da, Çin’de çalışmak zaman zaman tahmin edilenden çok daha fazla çalışmak anlamına gelebilir.(bkz.Çin’de Çalışmak İle Türkiye’de Çalışmak Arasındaki Farklar) Bazı iş kolları gerçekten insan üstü çalışmak zorunda iken bazıları kısmen daha rahat bir iş hayatı sürüyor.

En Çok İş Beyaz Yaka Çalışanların

chinadaily.com.cn

Gelişen endüstri ve müşterilerden gelen talep fazlalığı beyaz yaka çalışanların, bir başka deyişle ofis çalışanlarının çok yoğun çalışmasına neden oluyor. Devletin yasal olarak belirlediği çalışma süresi günlük sekiz saat olsa da yapılan bir araştırmaya göre, Çin’deki beyaz yakalı çalışanların %90’dan fazlası sekiz saatten fazla çalışmak zorunda kalıyor. Yine aynı araştırmaya göre bu çalışanların %62.3’ü 10 saatten fazla, %20’si ise 12 saatten fazla çalışıyor. Genel olarak yabancı ortaklı firmalarda çalışanlar bu ekstra çalışmalarının karşılığını maddi olarak alsa da, bazı firmada çalışan kişiler bedavaya ekstra çalışıyor. Kısacası, beyaz yakalı çalışanlar için ekstra çalışmak çok olağan bir durum.

Doktorluk Çok Önemli, Ama Çok Yoğun

Birçok ülkede olduğu gibi Çin’de de doktor olmak çok yoğun olmak anlamına geliyor. Zira Çin’deki doktorların %52.72’si haftada ortalama 40-60 saat çalışıyor. Yüzde 32.69’u 60 saat çalışırken, %39.98’i senelik iznini dahi kullanamıyor.

Yoğun çalışma saatlerine ek olarak değişen çalışma saatlerinde çalışmak zorunda kalmak da cabası.

Öğretmenler Kısmen Daha Rahat

Çin’de çalışan yabancılar arasında en rahat olanların başında öğretmenler geliyor. Özellikle devlet okullarında İngilizce öğretmenliği yapan yabancılar günde 2 veya 3 derse giriyor. Etüt merkezlerinde çalışanların çok daha fazla dersi olsa da öğretmenler kolay kolay sözleşmede belirtilen saatlerden daha fazla çalışmak zorunda bırakılmıyor.

Önce İş, Sonra Tatil

Çin’de işin tatillerden önce geldiği kesin. En basitinden resmi bir tatil nedeniyle çalışma günlerinden birinde çalışan tatil yaptıysa bu günün telafisini bir haftasonu çalışarak yapması gerekiyor. Firmalar bu ekstra çalışma gününü genel olarak tatilden sonraki ilk hafta sonu olarak belirliyor. Resmi bir tatilin ertesindeki haftasonu, normalde çok kalabalık olan alışveriş merkezleri, parklar ve benzeri yerlere giderseniz bu yerlerin normalden ne kadar boş olduğunu görebilirsiniz.

Bayanlar da Erkekler Kadar Yoğun

Çin’de bayanların iş gücüne katılım oranı çok yüksek. Şu anda Çin’de çalışan kişilerin %63’ünü bayanlar oluşturuyor. Çalışma saatleri düzenlenirken yapılan iş ne kadar ağır olursa olsun bu saatler cinsiyete bakılmaksızı yapılıyor. Bayanların çalışma konusunda erkeklerden tek farkı doğum zamanı. Zira doğum nedeniyle izin alan bir bayan dört ay boyunca işyerinden izin alabiliyor.

Yıllık İzin Parça Parça Kullanılıyor

Firmaların birçoğu çalışanlarının yıllık izinlerini tek parça halinde uzun bir şekilde kullanmasına izin vermiyor. Çalışılan firmaya ve pozisyona göre yıllık 5, 10 veya 15 gün izni olan çalışanların birçoğu bu izinlerini 1’er veya 2’şerli günlere ayırarak geçiriyor. Yıllık iznini uzun bir tatil olarak kullanabilenler tabii ki var, ama bu kişilerin oranı kısmen daha düşük seviyede.

Birçok kişi için Çin’de çalışmak, iş temposunun fazla ve tatillerin daha az olması nedeniyle çok zor zormuş gibi görünebilir. Ama bir gerçek var ki, 1980’de kapılarını Dünya’ya açan ve çok ciddi fakirlikten gelip Dünya’nın ikinci büyük ekonomisi olmayı başararan Çin, bunu çok çalışarak başardı.

 

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.