Çin’de Çalışmak İle Türkiye’de Çalışmak Arasındaki 5 Fark

Bu Yazıyı Paylaşın:


Aliexpress TR

Çin’de çalışmak, Çin’in popülerliği ve gelişmişliği arttıkça daha çok kişiye cazip görünüyor. (bkz. İş İlanları) Her yıl bir önceki  yıla oranla daha fazla sayıda kişi Çin’de çalışmak için çeşitli araştırmalar yapıyor. Çin’de çalışmak güzel olsa da Çin’de çalışmanın Türkiye’de çalışmakla arasında birtakım farklılıklar olduğunu kabul etmeliyiz. İşte onlardan bazıları:

Çalışma ve Tatil Günleri

Türkiye’de firmaların çok büyük bir kısmı çalışanlarının Pazartesi’den Cuma’ya kadar çalışmasını ister. Çin’de de durum böyle. Ama bayram günlerri geldiğinde fark oluşuyor. Türkiye’de hafta içine bayram denk gelirse herkes o gün tatilini yapar ve takip eden resmi iş gününde herkes işine döner. Hele bir de Kurban veya Ramazan Bayramları’ndan biri hafta içine gelirse tatil genelde uzatılır ve bir sonraki haftanın Pazartesi gününe kadar tatil ilan edilir. Çin’de bayram nedeniyle hafta içi tatil olursa firmalar ve okullar bayramı takip eden hafta sonu o çalışılmayan gün veya günlerin eksiğini tamamlamak için açılır. Böylece zaman zaman Cumartesi ve Pazar günleri de iş günü olur.

Çalışma Saatleri

Türkiye’de birçok devlet firması sabat 8’den akşam 5’e kadar, birçok özel firma da sabah 9’dan akşam 6’ya kadar çalışır. Devlet dairelerinin çalışma saatleri Çin’dekine benzer olsa da özel sektöre firmalarında sabah 9’da işe başlayanların sayısı son derece az. Çok büyük bir kısım 8’de veya 7:30’da işe başlar ve ona göre daha erken paydos eder. Birçok firmada öğlende Türkiye’deki gibi bir saatlik mola bulunur. Ama bu mola Çin’de genelde saat 12’den önce başlar.


GearBest TR

Anlaşmada Belirtilen Maaş

Türkiye’de bir firmada çalışmaya başlamadan imzalanan sözleşmenin maaş kısmında belirtilen miktar kişinin cebine gireceği net miktarı belirtir. Ama Çin’deki sözleşmede belirtilen miktar kişinin brüt maaşıdır. Yani Çin’de görülen miktarın üstünden sigorta pirimleri ve vergiler düşülür ve sonrasında kalan kısım çalışana verilir. Eğer Çin’de çalışmayı istiyorsanız maaş konusunda ne kadarlık kesintiler olacağını sormanızda yarar var.

Maaş Miktarı

Yapılan işe bağlı olarak bazı işlerde maaşlar Türkiye’de yüksek, bazılarında ise Çin’de yüksektir. Ama aradaki fark öyle dağlar kadar değildir.

Çin’de çalışmayı düşünenler için işin güzel tarafı, eğer bir yabancı olarak Çin’de çalışmaya başlayabilirseniz yaptığınız konunun uzmanı gibi olacağınızdan diğer Çinliler’den birkaç kat daha fazla maaş alabilirsiniz. Öyle ki bu miktar Türkiye’de kazanabileceğinizden de birkaç kat daha fazla olabilir. Mesela Çin’de çalışan Almanlar Almanya standartlarına göre maaşlarını alırlar ve Çin’de harcarlar. Çin Almanya’dan daha ucuz bir ülke olduğu için de kazandıkları paranın alım gücü Çin’de daha fazladır.

Kılık-Kıyafet

Türkiye’de, özellikle plazalarda ve iş merkezlerinde, büyük firmalarda çalışan kişilerin büyük çoğunluğu takım elbise ve şık kıyafetlerle işe gitmek durumundadır. Ama Çin’de bu yerlerde çalışanlar arasında dahi takım elbise ile işe gidenlerin oranı Türkiye’ye oranla çok düşüktür. Genel olarak insanlar Çin’de daha serbest kıyafetle çalışırlar.

Çin’de çalışmak isteyenler tabii ki şu noktaya da dikkat etmeliler. Çin bir Türkiye değil. Çin’de çalışmanın memleket hasretini arttırabileceği kesin. O nedenle Çin’de çalışmaya karar vermeden önce bu noktaya çok dikkat etmek gerekir. (bkz. İş İlanları)

      Çin ile Türkiye arasındaki farklar ile ilgili diğer yazılar:


e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
NordVPN WW

Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.