Çin’de Çalışmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Share Button

Çin’de çalışmak mümkün. Yapmak istediğiniz iş ve yetenekleriniz her yerde olduğu gibi Çin’de de iş bulma ihtimalimize etki ediyor. (bkz.İş İlanları)

Çin’de Ne İş Yapılabilir?

A young employee working on a pile of paper works

Çin’e çalışma amaçlı gelen yabancıların çok büyük bir bölümü İngilizce öğretmenliği yapmakta. Nüfusun kalabalıklığına ve Çin hükümetinin dil alanındaki politikalarına bağlı olarak Çin’de İngilizce öğrenmeye çalışanların oranı hayli fazla.

Öğretmen arayan okulların ilk önceliği tabii ki ilk olarak ana dili İngilizce olan kişiler. Aslına bakılırsa Çin yasaları gereği anadili İngilizce olmayan kişiler İngilizce öğretmeni olamaz. Yani, yasaya göre ana dili İngilizce olmayan kişilere okullar çalışma vizesi veya oturma izni çıkaramıyor. Özellikle Pekin, Şanghay gibi şehirlerde ve gelişmişlik oranının en yüksek olduğu Jiangsu, Zhejiang, Guangdong gibi eyaletlerde bu yasalar ciddi bir şekilde uygulanıyor. (Ama bu bölgelerde tecrübeli ve iyi öğretmenleri yasal olarak işe alabilen ve çalışma vizesi işlemlerini yapabilen okullar da mevcut)

Tecrübesi çok fazla olmayan öğretmenler daha çok anaokulları tarafından tercih ediliyor. Tabii burada da İngilizce’yi çok iyi konuşabiliyor olmamız ve konuşurken çok aksanlı konuşmamamız önemli. Birçok kişi bana gönderdikleri mailde “Ben bilmem neredeki kurstan sertifika aldım; Çin’de çalışmak için yeterli mi?” diye soruyor. Cevap çok basit. Yetmez. Konuşamıyorsak yetmez. Çünkü buraya yabancı öğretmen olarak geleceksek gerçekten bir yabancı gibi akıcı bir şekilde dili konuşabiliyor olmamız lazım. En iyi kurstan bile sertifika almış olsak İngilizce’yi konuşamıyorsak Çin’de öğretmenlik yapmamız olanaksız.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Yabancı Öğrenci Kabul Edebilen Üniversiteler

Çin’de Çalışanlar Ne Kadar Kazanabilir?

Birçok kişi iş ilk olarak maaşların ne kadar olduğunu soruyor. Çalıştığım yer ve yaptığımız işe göre maaşlar değişmekte; ama genel olarak öğretmenlikten bahsedilirse Şanghay,Pekin, Jiangsu gibi gelişmiş yerlerde etüt merkezi ve anaokullarında 8000yuan(yaklaşık 3700 lira), devlet okullarında 5000yuan(yaklaşık 2300lira) civarındadır. Diğer bölgelerde bu maaşlar biraz daha düşük olabilir. Tek kişi olanlar için genel olarak kazanılan miktar yaşamaya ve bir miktar kenara koymaya yeterlidir.

Çin’de Çalışmaya Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çin’de çalışmaya başlamadan önce görüştüğümüz firmanın bize çalışma vizesi almada yardımcı olup olamayacağını sormalıyız. Eğer bize öğrenci vizesi veya turist vizesi ile gelip çalışmamızı önerirlerse onlardan uzak durmalıyız. Çünkü yasalar göz önünde bulundurulduğunda Çin’de çalışmak Türkiye’de çalışmaktan farksızdır ve çalışabilmenin kuralları yasalarla belirlenmiştir. Yabancı sayısı son yıllarda çoğaldığından Çin hükümeti de özellikle gelişmiş olan yerlerde kaçak çalışanlara karşı, onları bulmaya yönelik bir çaba içerisindedir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Araba Kullanmak İsteyenler İçin Bilgiler

Firmalarla görüşme aşamasında maaş konusunun detaylarını iyi öğrenmekte yarar var. Maaşın neleri kapsayıp neleri kapsamadığından emin olmalıyız. Birçok firma vergi hariç maaşı söyler. Alacağınız maaştan ne kadar vergi düşeceğini bilmemiz lazım.

Çin’de iş bulmak isteyenler jobs.echinacities.com sitesine göz atabilirler. Bu site bu konuda çok ciddi ve her gün yüzlerce yeni iş ilanı bu siteye ekleniyor.

Herkese hayırlı işler dilerim. (bkz. İş İlanları)

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Çin’de Çalışmak İçin Bilinmesi Gerekenler” için 41 yorum

 1. Selam iş bulmak için tesol gerekli mi sizce…yoksa onsuz da iş bulabilir miyiz sizce?

  1. Merhaba,

   TESOL, TEFL gibi sertifikalar iş bulmanızda yardımcı olabilir. En azından bazı okullar öğretmen seçimlerinde bu sertifikalardan birine sahip olanlara öncelik verir; ama yasal açıdan bakarsak çalışma vizesi alabilmek için böyle sertifikalar zorunlu değil.

 2. Merhaba,
  Aldigimiz teklife gore 12.500 yuan net maas veriliyor Nanjing’de. Extra olarak 1+1 ev ve 1 defaya mahsus 7000 yuan ucak bileti odenegi veriliyor. 1.5 yasindaki oglumuzla beraber 3 kisilk bir aile olarak çin’de yasamayi dusunuyoruz. Sizce mantikli mi? En onemlisi de su an baska turkiye degil baska bir ulkedeyiz. Ikamet vizemiz bu ulke icin var. Çin icin calisma vizesine burdan basvurabilir miyiz? Tesekkurler.

  1. Merhaba.

   Nanjing pahalı bir şehir. Yani birçok konuda İstanbul’dan daha pahalı olduğu söylenebilir. Ama size bir ev ve uçak bileti verecek olmaları çok güzel bir artı. Eğer çok lüks olmayan, normal bir yaşam sürmekten hoşlanıyorsanız bu para size yetecektir. Ben sizin yerinizde olsam bu şartları kabul ederim.

   Ama Çin’de uzun süre kalmayı planlıyorsanız oğlunuz Çinli olmadığı için devlet okullarına gidemeyecektir. Bu nedenle de oğlunuzu yabancıların gittiği özel okula göndermeniz gerekecektir. Bu da size yıllık olarak 100.000 yuan gibi ek bir masraf çıkartabilir.

   Bir de ev konusunda firmanız ile ayrıntıları daha detaylı görüşmenizi öneririm. Çünkü verecekleri ev bir aileye uygun olmayabilir. Standardı beklediğinizden daha düşük olabilir. Mümkünse onlardan evle ilgili size birkaç fotoğraf göndermelerini de talep edebilirsiniz.

   Her ülkede Çin temsilcilikleri farklı çalışıyor. Eğer Kore’deyseniz şu an, Kore’de yaşayan ve oturma izni olan yabancılar Çin vizesi için başvurabiliyor diye biliyorum ben. Ama diğer ülkeleri bilemiyorum. Bulunduğunuz yerdeki Çin konsolosluğu veya büyükelçiliğine telefon açarsanız size daha sağlıklı bilgiler vereceklerdir.

   Kolay gelsin.

   1. Cevap icin cok tesekkur ederiz. Gayet aciklayici oldu bizim icin. Asgari sartlarda yasamak bizim icin sorun degil gibi gorunuyor. Zahmet olmazsa bir soru daha sormak istiyoruz. Yazilarinizda cevabini genel olarak bulmak mumkun fakat çin halkindan ziyade resmi makamlarin türkleri pek sevmedigine dair dedikodulara rastliyoruz. Ozellikle su anki turkiyenin siyasi inis cikislari ve komsulari ile iliskileri, AB vs Şangay beşlisi kiyaslamalari derken kafamiz oldukca karisti. Endise etmeye pek gerek yok degil mi? Çin sınirlari icerisinde Pasaportlarimiza el konulmasindan tutun, sirf turk oldugumuz icin tutuklanacagimiza, yurt disina cikis yasagi konulacagina kadar ve daha pek cok vahim senaryolarla gozumuzu korkuttular acikcasi. Bir bilen ve bizzat orada yasayan biri olarak bunlara inanmamaiz gerektigini sizden duymayi cok istiyoruz 🙂 cook tesekkurler.

    1. Böyle şeyler ben de görüyorum; okuyorum; ama 7 yıldır burada bahsettiklerinizin hiçbirini yaşamadım. Başıma tek gelen geçen sene çalışma ve oturma izinlerini yenilerken izinleri teslim etmeden önce beni bir kez daha görmek istemeleri.Duyduğuma göre bütün Türkler’de aynı durum olmuş. Ama hiçbir şey olmadı. Bir kere de Çin’den çıkarken pasaportta 2-3 dakika fazla bekledim. Hepsi bu. Burada yasal olarak çalıştıktan sonra hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, korkmayın. Ben sokakta yürürken bana bir kere bile pasaport sormadılar. Geldikten sonra mümkünse Xinjiang bölgesine gitmeyin. Oralara giderseniz farklı uygulaalar olabilir. Ama doğu bölgelerinde öyle ciddi bir sıkıntı görmedim ben. İnternette problemlerini yazanların neden problemle karşılaştıklarını tam olarak bilemeyiz. O nedenle içiniz rahat olsun. İnsanlarla konuşurken mümkün olduğunca politik konulara girmeyin. Zaten Çinliler’in neredeyse hiçbiri sizinle politika konuşmayacaktır.

     1. Tekrar cok tesekkurler. Karar vermemizde etkili oldu cevaplariniz. Hayatinizda başarilar diliyoruz. Belki de karsilasiriz orada 🙂 selamlar.

     2. Rica ederim. Sİze de başarılar diliyorum. Ben de Jiangsu eyaletinde yaşıyorum. Geldiğinizde görüşme şansımız olabilir.

 3. merhaba ben Türkiyede ingilizce öğretmeniği okuyorum ve mezun olduktan sonra Çinde yaşamak istiyorum. ilk sorum orda iş bulma olasılığım nedir?Sonuç olarak anadili ingilizce olmayan bir ülkenin vatandaşıyım ve orada iş bulamadan bir hayata başlamam olanaksız. bu konu hakkında yazmissiniz ama biraz daha detay iyi olur diye düşündüm. Diğer sorum da hava kirlilği konusu. Çinde yaşayan bir arkadaşım bazı günler maske kullandıklarını söyledi.bu konuda beni biraz endişelendirdi. şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. saygılarımla..

  1. Merhaba. Ana dilimiz İnglizce olsaydı iş bulmak için ihtiyacımız olan süre sadece birkaç günle sınırlı olurdu. Ama bizim için işler biraz daha zor. Çünkü okulların çoğu bizim gibi ana dili İngilizce olmayan kişilere çalışma vizesi dahi çıkartamıyor. Bu nedenle başvuru yapan kişilerle görüşmeyi dahi tercih etmiyorlar.

   İş bulmak için jobs.echinacities.com sitesine bir göz atmanızı öneririm. Bu sitede her gün çoğu öğretmenlikle alakalı olmak üzere yüzlerce iş ilanı var. Bu ilanlara yılmadan başvurular yaparsanız sizi işe alabilecek olanlardan geri dönüşler alabilirsiniz. Genelde bir iş bulmak için birkaç ay sabretmeniz gerekebilir.

  2. Hava kirliliği gerçekten de Çin için önemli bir sorun. Özellikle Pekin ve çevresindeki kuzey illerinde. Şangay bu konuda biraz daha iyi olsa da yine de Türkiye’deki gibi mavi bir gökyüzü görebildiğiniz günlerin sayısı ayda birkaç günü geçmemekte. Kirliliğin çok fazla olduğu günlerde Pekin’de maske ile gezen daha çok kişi oluyor. Şangay’da bu sayı genel olarak çok düşük.

 4. Hocam iyi günler bende çinde master yaparken bir yanda da çalışmak istiyorum böyle bir imkan var mi?

  1. Merhaba,

   Çin yasaları öğrenci vizesiyle gelip öğrencilik yapanların çalışmasına müsaade etmiyor maalesef. Eğer master yaparken çalışırsanız illegal bir şey yapmış olursunuz. Eğer öğrenci vizesi ile çalıştığınız ortaya çıkarsa para cezasına çarptırılabilir ve sınır dışı edilebilirsiniz.

 5. Ozgur bey merhaba ;
  Öncelikle herkes adına çok teşekkür ederim . Türkiye’den birçok insana yardımcı oluyorsunuz . Ben bir sene Çinde yaşadım. Jinan üniversitesinde bir sene okudum sertifika şuan var .
  Benim turkiyede bir dil okulundan sertifikam var ayrica Lisede yenizelandadan bir tane dil kursundan sertifika aldım, lisenin bir senesini orada okudum. İngilizcem iyi durumda ve cince de çatpat yani hala çalışıyorum burada.

  Orada iş bulmam için bu sertifikalar yeterli mi yoksa illa bir okuldan mezun olmam mi lazım?

  Maaşlar ortalama ne kadar ve dil okulları ev veriyor mu çalışanlara çünkü malum orada kiralar yüksek?

  Birde şimdi oradan nasıl iş bulacağım oraya gelip tek tek okullara mi başvursam herhalde bir kaç ay içinde bulurum . Birde bulamazsam sıkıntı olur yani . Cevaplar için şimdiden çok ama çok teşekkür ederim kardeşim. 谢谢您。再见哈哈

 6. Ozgur bey merhaba benim ingilizcem kendi ihtiyaclarimi giderebilecek kadar orta seviye de cince ogrenmek gelistirmek istiyorum bunu da en iyi cinde yapabilecegimi biliyorum fakat nasil calisip dil gelistirebilirim bilmiyorum. Asil meslegim ascilik izgara yemekleri uzerine ordaki Turk restaurantlar da is imkanim olabilir mi ve Maas yeterli olabilir mi? Simdiden tesekkurler.

  1. Merhaba.

   Dediğiniz gibi Çince’yi geliştirmek için en iyi yer Çin. Çünkü bazen yerel halkın günlük hayatta konuştukları derslerde öğrenilenlerden farklı olabiliyor.

   Türk restoranlarda mutlaka birtakım iş imkanları olabilir; ama bence sadece Türk restoranlarına odaklanmamakta yarar var çünkü Çin’de yaşayan Türk sayısı Almanya gibi değil. Bu nedenle de Türk restoranları gerçekten çok az sayıda. 25 milyon kişinin yaşadığı Şanghay’da bile zannediyorum ki anca 5-6 tane Türk restoranı vardır. Ama yine de bu az sayıdaki restoran da zaman zaman aşçıya ihtiyaç duyuyor olabilir. Eğer Google’da Çin’deki Türk restoranları ile ilgili bir araştırma yaparsanız restoranların iletişim numaraları ile ilgili bilgi bulabileceğinizi tahmin ediyorum. Bence şansınızı deneyin ve o bulduğunuz telefonları arayarak şansınızı deneyin.

   Maaşın yeterli olup olmayacağını söylemek için çalışılacak yere bakmak lazım. O nedenle görüşeceğiniz restoran ve işletmelerin konumunu bana bildirebilirseniz size daha sağlıklı bir cevap verebilirim.

   Çin’de iş bulmak ile ilgili olarak jobs.echinacities.com sitesi çok ciddi bir site. Dİlerseniz buraya bakabilirsiniz. Bu sitede önceleri her ne kadar Türk restoranlarında olmasa, çeşitli aşçılık ilanları gördüğümü hatırlıyorum.

   Kolay gelsin.

 7. Merhaba Özgür bey , yeni mezun makina muhendisiyim firsat olursa çine gitmek istiyorum askerligi tamamlamadan alanimla ilgili bir öneriniz var midir ?

  1. Merhaba.

   Makina mühendisi olarak iş bulma ihtimaliniz birçok mühendislik dalına oranla daha yüksek olabilir çünkü bildiğiniz gibi Çin şu anda Dünya’nın fabrikası konumunda. Özellikle doğu bölgelerinde yüzlerce fabrikanın bulunduğu bölgeler var. Burada çalışabilmek için Çin’de üretim yapan Türk firmaları ile Türkiye’de iken de görüşebilirsiniz. Veya hem Türkiye’de hem Türkiye’de fabrikası olan başta Alman firmaları olmak üzere bu tarz firmalara bakabilirsiniz. Tabi burada çalışmak için en önemli şartlardan biri ileri düzeyde bir İngilizce olacaktır. İngilizceniz yeterince iyiyse iş bulmanız çok kolaylaşır.

   Kolay gelsin.

 8. Özgür Bey merhaba,
  S1 vizesinin Z vizeye cevrilebilmesi mümkün mu? Bilginiz var mı? Aile sebebiyle çin’de yaşiyorum, iş buldum fakat vize konusunda tereddutlerim var. Bilginiz varsa uardimcinokursaniz sevinirim. Tesekkurler.

  1. Selma Hanım merhaba. Sizi yanlış yönlendirmek istemem; ama bildiğim kadarıyla S1 vizesi Z vizesine Çin’den ayrılmadan çevrilemiyor. Size işveren firmanın Z vizesi işlemlerini yapabiliyor olması gerekir. Onlar Z vizesi için gerekli izinleri ve belgeleri aldıktan sonra Türkiye’ye gidip oradaki Çin konsolosluğunda Z vizesi için başvurmanız gerekiyor. Durum genel olarak böyle olsa da eyaletlerin kuralları nadiren de olsa farklılık gösterebiliyor. Bulunduğunuz bölgedeki yetkili kurumlara danışabilirsiniz bununla ilgili olarak.

   Eğer iş bulduğunuz yer Z vizesi çıkartmadan sizi çalıştırmaya çalışırsa size tavsiyem orada çalışmamanızdır. S1 vizesi size çalışma hakkı tanımadığı için çalışmanız illegal olacaktır. Özellikle büyük şehirlerde bu konuda kontroller hem çok ciddileşti, hem de çok sıklaştı.

   Teşekkürler.

   1. Özgür Bey tekrar merhaba. Cevabınız için teşekkür ederim, geç oldu biraz kusura bakmayın.
    İş yerim vize konusunda ümitli, şansimi denemeyi düşünüyorum. Olmazsa da duruma göre değerlendirme yapacağız ama vizesiz çalişma secenekler arasinda yok 🙂 uyarınız icin de ayrica tesekkur ederim. Her hangi bir gelisme olursa sizi de bilgilendiririm, belki okuyuculara yardimi dokunur. Iyi calismalar.

 9. Özgür Bey merhabalar,
  Çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Ben çok akıcı ingilizce konuşabiliyorum. Teorik bilgim de üst seviyede. Ayrıca profesyonel sanatçıyım ve hayatımı sanattan kazanıyorum. Ancak Odtü’yü 4. sınıfta bırakmış olmamdan dolayı elimde Bachelor’s Degree dengi bir eğitim yok. Sadece MEB onaylı, eğitim vermemi sağlayan, tam zamanlı sertifika düzeyinde belgem var. Eğer işveren kabul ederse -ki kabul edecek gibi görünüyorlar- yasal olarak Z tipi vize almama engel var mıdır? Yani kısaca Bachelor’s Degree dengi bir diploma olmadan Z tipi vize alınabilir mi?
  Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  1. Merhaba Efe Bey.
   Benim bildiğim kadarıyla Z tipi çalışma vizesi alabilmeniz için üniversite diploması+2 yıl tecrübe gerekiyor.(Genel olarak kural bu olsa da yapılacak iş ve çalışılacak eyalete göre uygulamalar değişebilir) Eğer profesyonel olarak sanatınızı icra etmeye devam edecekseniz sizi “üstün yetenekli” olarak niteleyebilirler ve size Z çalışma vizesini verebilirler. Eğer sanatınız haricindeki başka bir alanda çalışmayı planlıyorsanız vize almanız çok zor olabilir.

   Sizi işe almayı düşünen firma ile de bu konuyu görüşmenizi öneririm. Size gerçekten Z vizesi çıkarabilecek olan firmanın vizenizi alabilmeniz için gerekli izinleri alması ve belgeleri Türkiye’deki adresinize göndermesi gerekir ki bunların hepsini yapmak hemen hemen 2 ay sürer. Eğer size başka bir vize ile gelmenizi, sonra vizenizi Z vizesine çevirebileceklerini söylerlerse böyle bir işbirliğinden uzak durmanızı öneririm. Z vizesi haricinde başka bir vize ile çalışmak yasal olmayacağı için bu yola başvurmamak en doğrusu.

   Kolay gelsin.

   1. Hemen cevap verdiğiniz çok teşekkür ederim Özgür Bey.

    İstanbul başkonsolosluğuyla yaptığım görüşmede Z tipi vize başvurusu için benden diploma talep etmediklerini ve böyle bir şey duymadıklarını söylediler. Benim Çin’de iletişim halinde olduğum yerlerden biri kesin gerektiğini söyledi. Hem bu görüşmeler sonucu, hem de sizin söyledikleriniz doğrultusunda benim vardığım sonuç şöyle: Türkiye’den Z tipine başvururken istenilen belgeler arasında diploma yok. Ancak Çin’de sizi resmen işe alabilmeleri için, Çin Çalışma Bakanlığı (veya ilgili başka devlet organları) işyerinden böyle bir talepte bulunuyor. Dolayısıyla siz diplomanızı Çin’deki yetkililere ibraz etmezseniz sizi resmen işe alamıyorlar. Eğer işe resmen alınıp Çin hükümeti tarafından onaylı belgeleri de buradaki konsolosluğa teslim etmezseniz Z tipi vize alamıyorsunuz. Ancak hasbelkader Çin’de resmen işe başlayabilirseniz (pek mümkün görünmüyor da varsayım yapalım) Türkiye’deki konsoloslukta sorun yaşamanız için bir sebep yok. Çalışma vizenizi aldıktan sonra da, Çin’deki herhangi bir denetimde ibraz edeceğiniz belge vizeniz olduğundan, yine bir sorun çıkması için sebep yok gibi görünüyor.

    Sonradan konu hakkında araştırma yapacak arkadaşlar için biraz açıklayıcı yazmaya çalıştım ama kendim de doğru mu anlamışım emin değilim; isterseniz siz de bir teyit edin.

    Benim amacım Çin’de iyi bir ücrete İngilizce öğretmenliği yaparken freelance olarak da sanatımı icra etmekti. Bu tabloda, bu pek mümkün görünmüyor maalesef. Eğer alternatif önerileriniz olursa ve paylaşmak isterseniz çok memnun olurum.

    Zaman ayırıp bu kadar insana yardımcı olduğunuz çok teşekkürler.

    Saygılarımla.

    1. Efe Bey merhaba.
     Detaylı mesajınız için teşekkürler. Yazdıklarınız bundan sonra burayı okuyacak olanlara çok yardımcı olacaktır. Bahsettikleriniz doğru. Her şey birbiri ile bağlantılı. Bir aşamada gereken belgeler bir sonraki aşamada gerekli olmayabiliyor.

     İngilizce öğretmenliği konusunda uygulamalar gittikçe ciddileşti. Ana dili İngilizce olan 7 ülke haricindeki hiçbir ülke vatandaşı İngilizce öğretmeni olarak çalışamıyor. Öyle ki anadili İngilizce olup da bir başka çalışma vizesi bir başka firma tarafından çıkarılan kişilerin part time olarak dahi bir başka okulda çalışmasına izin verilmiyor. Farkedilmesi durumunda hem okula, hem de çalışana ceza kesiliyor.

     Bazı okullar nadiren de olsa işe alınacak kişiyi sanki başka bir pozisyona alıyormuş gibi gösterip işe yasal olarak alabiliyor. Ama bunun için de üniversite diploması mutlaka gerekli.

     Eğer her ne olursa olsun Çin’e gelmeye karar verdiyseniz öğrenci olarak da gelebilirsiniz. Bu şekilde gelmeniz durumunda bir okulda çalışamanız yasal olmaz; ama özel dersler vererek geçiminizi sağlayabilirsiniz.

     Kolay gelsin.

 10. Merhabalar.
  Bir orkestradan kabul aldım 9 ay çalışmak üzere ve davet mektubumu göndermek için benden bir takım belgeler istediler. Referans mektubu, cv gibi. Çinceye çevrilmiş ve noter onaylı olarak. Buraya kadar bi sorun yok fakan benden Physical Examination Record for Foreigner isimli bir belge daha istediler. İl Sağlık Müdürlüğü ve Çin Büyükelçiliği de dahil olmak üzere vize büroları ve birçok hastaneyle yaptığım telefon görüşmeleri sonucunda bu belgeyi imzalayacak bir kurum bulamadım! Çoğu kendi heyet raporları dışında bir belge imzalamıyor, hiçbirinin de bu belgeden haberi yok. Büyükelçilikten en azından bu belgeye aşina bir hastane ismi soruyorum, bırakın çözüm bulmayı, bizi ilgilendirmiyor diyip çıkıyorlar. Dahası, en sonunda bu belgenin kendileri tarafından da onaylanmış olması gerektiği. Ankara’dayım bu arada. Dün bir heyet raporu aldım fakat kurum bunu Çin Hükümeti’nin kabul etmeyeceğini söyleyerek reddediyor. Sorunumu nasıl çözebilirim, bunu imzalayan bir hastane var mıdır? Eğer yoksa bir devlet hastanesine bu belgeyi nasıl tanıtabilirim? Asla bu konuda hiçbir bilgiye ulaşamıyorum lütfen yardım edin. Teşekkürler.

  1. Elif Hanım merhaba.
   Teşekkür ederim mesajınız için. Öncelikle işiniz hayırlı olsun.
   Ben çalışma vizesi ile ilgili belge toplama işini çok uzun süre önce yaptığım için şu an değişmiş olabilecek kuralları çok bilemiyorum. Ama benim zamanımda ne yaptığımı size anlatayım. İki tane sağlık raporu almam gerekmişti. Biri vize öncesinde, öteki vize alıp Çin’e geldikten sonra. Vize almak için almam gereken heyet raporunu sadece tam teşekküllü devlet hastaneleri verebiliyordu. Özel hastanelerden alınan raporları kabul etmiyorlardı. (Bazı hastanelerin sadece bu tip rapor hazırlayan bölümleri var.)
   Physical Examination Record for Foreigners yanlış hatırlamıyorsam Çin’e geldikten sonra çalışacağınız yerin yakınlarında bulunan yetkili hastaneden alınacak olan rapor. Resmi olarak çalışmaya devam edebilmeniz için bu rapor gerekecek. Bu raporun boş haliyle çıktısını alsanız bile Türkiye’de kimsenin imzalamaya yanaşmaması normal. Çünkü hastaneler anca kendi belgelerini imzalayabilirler.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Kolay gelsin.

 11. İyi günler,
  Ben İngilizce Öğretmenliği bölümünü bitirdim ve 2 yılı da aşkın tecrübem var. Shenyang’daki bir okulla anlaştık. Onlar da bana önce öğrenci vizesi çıkartalım dediler, kabul etmiştim ama sonra aslında çalışma vizesi de çıkartabiliriz diye görünüyor dedi. Diplomamın ve adli sicil kaydımın Konsoloslukta onaylanması gerekiyormuş ve daha sonra davetiyeyi resmi olarak yollayabileceklerini belirttiler. Sizce bu şekilde çalışma iznini alabilir miyim? Ve sağlık raporu konusu kafamı karıştırdı. Aile hekimimden sağlık raporu aldım ama AIDS testi gibi testlere gerek var mı? Daha önce aldığım başka ülkelerin vizesinde gerek yoktu. Kasım’a kadar da özel sağlık sigortam var.. Yeterli olur mu sizce?

  1. Merhaba.

   Teşekkür ederim mesajınız için.
   Size çalışma vizesi çıkarabileceklerini söylüyorlarsa büyük ihtimalle sizi başka bir pozisyona, eğitim danışmanı, işe alıyormuş gibi göstereceklerdir. Ana dilimiz İngilizce olmadığı için böyle yapmak durumundalar. Diplomanın kopyasını alıp bulundukları bölgedeki notere onaylatmak da isteyebilirler. Bu işe alım sürecinin formalitelerinden biri. Adli sicil kaydı da aynı şekilde. Eskiden böyle bir zorunluluk yoktu; ama artık çalışma vizesi çıkartabilmek için adli sicil kaydına ihtiyaç duyuyorlar. Konsolosluktan bahsettikleri Türkiye’deki Çin Konsolosluğu olsa gerek. Zira şu aşamada Çin’deki Türkiye konsoloslukları size yardımcı olamayabilir.

   Aile hekiminden aldığınız sağlık raporunu kesinlikle kabul etmezler. Hatta özel hastanelerden alınan raporları dahi kabul etmiyorlar bildiğim kadarıyla. Kastettikleri tam teşekküllü devlet hastanesinden alacağınız heyet raporu. Bildiğim kadarıyla 6 aydan daha kısa süreli seyahatlerde buna gerek duymuyorlar; ama uzun süre kalmayı gerektiren durumlarda böyle bir rapor zorunluluk. Çin’e geldikten sonra bir sağlık raporu da Çin’deki hastanelerden almanız gerekecek.

   Kolay gelsin.

 12. Merhaba. Bir iki sorum var cevaplarsaniz cok memnun olurum.

  1- Okul oncesi ogretmenligi lisans mezunuyum. Tefl ingilizce ogretmenligi sertifikasi da alarak cine is basvurusu yapmayi planliyorum. Ana dilimiz ingilizce olmadigindan baska bir pozisyonda calisiyor gosteriyorlar yazmissiniz. Lisansim okul oncesi oldugu icin baska bir pozisyonda, yani okul oncesi ogretmeni olarak calisiyor gostermelerinde bir sakinca yok diye anliyorum. Bu sekilde hic bir kanunu cignemeden Z vize ile calisabiliyorum degil mi?

  2- Bazi is ilanlarinda ana dili ingilizce olmayanlar icin yuksek lisans da istediklerini gordum. Bu isverenin sahsi istegi mi yoksa yuksek lisans Z vize icin ayrica bi kolaylik sagliyor mu?

  3-Bir isverenle konustugumda, uygur meselesindeki politikamiz yuzunden sadece turkiyeye kisitlama yapildigini belirtip kabul etmedigini soylemisti. Boyle bir duyumunuz var mi? Varsa son donemde iliskiler yakinlastigi icin bir degisiklige gidilmis olabilir diye fikrinizi ogrenmek istioyrum?!

  Cok tesekkurler : )

  1. Merhaba Ahmet Bey. Teşekkür ederim mesajınız için. Sorularınızı teker teker yanıtlamaya çalışayım.

   1-Eğer branşınız olan okul öncesi öğretmenliği ile ilgili bir iş yapmak istiyorsanız okul öncesi öğretmenine ihtiyaç duyan okullar sizi bu şekilde işe alabilir. Eğer işiniz ana okulu öğrencilerine İngilizce öğretmek olacaksa o zaman ana dil probleminin ortaya çıkması muhtemel. Size Z çalışma vizesi çıkarabileceklerini söylerler ve dediklerini yaparlarsa çalışırken ciddi bir problemle karşılaşmazsınız. Önemli olan çalıştığınız yer tarafından resmi olarak işe alınmanız. En çok problem yaşayanlar farklı bir vize türü ile gelip çalışanlar ve vizeyi çıkaran firmanın haricindeki başka bir firmada çalışanlar. Bunların haricinde kalan kişiler genel olarak rahat.

   TEFL sertifikası tercih sebebi; ama bildiğim kadarıyla çalışma vizesi alabilmek için olmazsa olmazlardan değil. Bu konuda kuralların değişip değişmediğini bilmiyorum.

   2-Bu işverenin isteği. Lisans eğitimini tamamlamış olmak yeterli. Yüksek lisansın herhangi bir kolaylık sağlayacağını düşünmüyorum.

   3-Zaman zaman politik gelişmelerin birtakım etkilerinin olduğunu doğru; ama bahsettiğiniz gibi bir şey hiç duymadım. Bence o görüştüğünüz kişinin şahsi görüşü. Şu sıralar ilişkiler çok iyi düzeyde. Eğer çalışmak istediğiniz yer o bölgenin yakınlarında değilse ekstra bir durumla karşılaşmayacağınız kanısındayım. Size Pekin, Şanghay, Guangzhou ve çevresindeki bölgeleri tavsiye ederim.
   Şu sıralar daha büyük problem yaşayanlar Amerikalılar 🙂

 13. Özge Kurt hanım. Çok çok tesekkur ederim. Bu kadar cabuk ve ayrintili cevap beklemiyordum 🙂
  Bir sey daha merak ediyorum. Cinde is ilanlarinda ozellikle bu size sordugum ogrrtmenlik isinde cok yuksek maasli is ilanlari goruyoruz. Cinin kisi basi dusen milli geliri turkiyeden cok fazla olmamasina ve ortalama doger maaslardan da oldukca yuksek ilan veriyorlar. Acikcasi bobreklerimizin calinmasindan korkuykruz 😀

  Yuanin cinde alim gucu nasildir? Temek ihtiyaclarimizi, gida giyim sagoik gibi giderlerimiz turkiyedekinden ne kadar fazladir?

  Cinde calismayi dusunen bir cok arkadas muhtemelen bir miktar para biriktirip turkiyeye geri donmeyi dusunuyor. Bu yuzden bu konunun burayi her okuyan icin onemli oldugunu dusunuyorum
  Tekrar tesekkur ederim. Sevgiler : )

  1. Tekrar merhaba Ahmet Bey,

   Çin geneli ve Çin’in toplam nüfusuna bakarsak kişi başı milli gelir Türkiye ile benzer; ama özellikle doğu bölgelerinde çok yüksek gelir elde eden çok fazla kişi var. Çin’de 100 milyon kişinin yıllık kazancı 20.000 doların üstünde.

   Baktığınız öğretmenlik ilanlarında maaşlar büyük ihtimalle 10.000-15.000 yuan arasında değişiyordur. Dediğiniz gibi Türkiye’ye göre çok fazla. Ama bu rakamlar Çin’e göre çok normal. Şanghay ve çevresi için konuşacak olursak en sıradan ev kiraları 2000-3000 yuan civarında. Alışveriş merkezlerinde yemek yemenin maliyeti kişi başı 80-100 yuan arasında. Metro ücretleri de 4-7 yuan arasında değişiyor. Türk lokantası, pizza, kahve, ekmek gibi Çin’e ait olmayan yiyecekler Türkiye’ye oranla çok pahalı. Mesela dönerin bir porsiyonu 120 yuan civarında. Pizza Hut’ta pizza 80-90 yuan, Starbucks’da bir bardak kahve ortalama 30-40 yuan.

   Benim kişisel görüşüm çok lüks yaşamayan bir kişi ev kirası haricinde günlük en fazla 100-200 yuan harcayarak rahat bir hayat sürebilir Şanghay’da. Kalan para da tamamen biriktirilebilir.

   Çin Yuanı değerini neredeyse hiç kaybetmeyen, zaman zaman dolar kaşısında değer kazanan, zaman zaman da bilerek değeri düşürülen bir para birimi.

   Kolay gelsin.

 14. Özge Hanım, çok teşekkür ederim.

  Evet dediğini gibi maaşlar o aralıkta. Kalıcak yer, uçak bileti de karşılanıyor. Bu maaşlarla, türkiyede orta halli yaşamaya alışmış birisi, orada tatilde değil de çalışmakta olduğunun bilincinde olursa bu maaşlarla oldukça rahat edeceğine kanaat getirdim. Fazlasıyla yardımcı ve açıklayıcı oldunuz. Sağolun, sevgiler : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.