Çin’de Bayan Sürücüler İçin Park Yeri Yapıldı

Bayan sürücülerin Çin'deki oranının Dünya'daki birçok ülkeye oranla daha üst seviyelerde olduğunu söylemek mümkün. Özellikle binek araç kullanan bayan sürücülerin sayısı neredeyse erkek sürücülerle eşdeğer düzeylerde.

Araç parketme konusunda zorlanan bayanlara yardımcı olmak amacıyla Çin'in doğusunda bulunan Zhejang Eyaleti'ndeki bazı noktalara normal park yerinden 1.5 kat daha büyük ve üstünde "bayanlara özel park yeri" yazan park yerleri yapıldı. Yapılan açıklamalar bu tarz park yeri yapmanın kötü bir amaç taşımadığı, tek amacın bayan sürücülerin daha güvenli bir şekilde araçlarını parketmesini sağlamak yönünde olsa da, bu konu Çin'in Twitter'ı olarak bilinen Weibo kullanıcılarını ikiye böldü. Bazı kullanıcılar uygulamaya destek verirken bazı kullanıcılar ise bu tarz bir uygulamanın cinsiyet ayrımcılığı yaptığını iddia ediyor. İşte tartışmaya  neden olan uygulama hakkında bazı kullanıcıların yaptıkları yorumlar:

  • "Sürücü belgesini yeni almış bir bayan olarak uygulamayı destekliyorum. Bu park yeri gözle görülür bir şekilde daha büyük ve bence yer çok güzel tasarlanmış."
  • "Bu uygulama tamamen cinsiyet ayrımcılığını körükleyecek cinsten. Araç park etme tecrübe ile alakalıdır. Cinsiyet ile değil."
Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'deki Üniversite Sınavı: Gaokao

Weibo'da konu ile ilgiili bir ankete katılan 1.700 kişinin %63.7'si bu uygulamanın doğru bir uygulama olduğunu düşünüyor.

Kayna: China Daily

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.