Çin’de Araba Kullanmak İsteyenler İçin Bilgiler

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Araba kullanmak herkese başka duygular verir. Kimisi araba kullanmaktan çok hoşlanırken kimisi mümkün olduğunca araba kullanmaktan kaçınır. Özellikle de büyük şehirlerde.

Birçok kişi gerek iş amaçlı, gerekse gezi amaçlı birçok nedenle Çin’e gidiyor. Çin’deki seyahatleri sırasında araba kullanmak isteyen kişilerin sayısı zannediyorum ki az değildir. Benim gibi arabanın verdiği özgürlüğü başka hiçbir şeyin vermediğini düşünüyor olabilirsiniz.

Araba Kullanmak İçin Çin Ehliyeti Gerekiyor

Çin’e kısa süreli gelip araba kullanmak isteyenlere kötü bir haberim var. Çin dışında alınan ehliyetler Çin içinde geçmiyor. Uluslarası ehliyetiniz olsa dahi sonuç değişmiyor. Bazı araç kiralama şirketleri uluslararası ehliyetlerle araç kiralanabileceğini söylese de bana çok güvenli değilmiş gibi geliyor.

Çin’de uzun süre kalmayı düşünen biri iseniz ehliyet sınavına girmeniz gerekiyor. Eğer Türkiye’de veya bir başka yerde ehliyet almışsanız Çin ehliyetini almanız çok kolay. Yapmanız gereken sadece ehliyetinizi Çince’ye çevirtmek ve sonrasında çoktan seçmeli bilgisayar sınavındaki 100 sorunun en az 90’ını doğru cevaplamak. Sınavı dilerseniz İngilizce olarak seçebilirsiniz ve soruları da internettte bulabilirsiniz. Sınavı geçtikten sonra ek bir direksiyon sınavınız olmayacak ve ehliyetiniz 1 hafta içinde adresinize gönderilecektir.

Eğer başka bir ülkede ehliyetiniz yok ise işiniz daha uzun olacaktır. Çin’deki sürücü kurslarına gitmeniz gerekecek ve bir yazılı iki de direksiyon sınavını geçmeniz gerekecektir. Bazı şehirlerde yoğunluk nedeniyle ehliyeti almak 8-9 ay sürebilir.

Yabancı Olmanın Faydaları

Çin’de araba kullanan yabancılar genelde polisler tarafından diğer araçlara oranla daha az durdurulurlar. Çinli polislerin çoğu İngilizce bilmediği için bir yabancının kullandığı aracı durduklarında ne yapacaklarını bilemiyorlar ve genelde hiçbir belge dahi sormadan yolunuza devam etmenize izin veriyorlar.

Booking.com

Farklılıklara Hazır Olmak Lazım

Çin’de araba kullanırken özellikle kırmızı ışıklar, hız limitleri, park edilemeyecek yerler ve şerit değiştirilmesi yasak noktalara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Zira kamera sayısı Türkiye’ye oranla çok fazla ve  bu noktalarda ihlaller yapanlar kameralar tarafından tespit ediliyor ceza yazılıyor. Ufak kusurlarda ceza miktarı 200yuan(yaklaşık 98) civarında olsa da asıl problem ceza puanları. Mesela yerde düz çizgi varken şerit değiştirdiğiniz tespit edildiğinde 3 puan kesiliyor. Bir yılda toplamda 12 puanlık bir kesinti ehliyetinizin alınmasına neden oluyor ve tekrar ehliyet sınavına girmeniz gerekiyor.

Çin’de hiçbir zaman başkasının size yol vermesini beklemeyin. Bu fikre alışmak ilk başlarda çok zor olsa da düzen bu mantık üstüne kurulu.

Otoyollarda araba kullanırken sol şeridi işgal eden bir araba görürseniz o arabanın arkasına geçip selektör yapmanız o arabanın sağa geçip yolunuzu açmasını sağlamayacaktır. Yapmanız gereken diğer sürücüler gibi sağdan geçmek. Bu da bize çok uygun değil; ama Çin’de durum bizden farklı. Birçok kez sol şeritte giden kamyonlar dahi görebilirsiniz.

Eğer büyük şehirlerde, özellikle de İstanbul’da araba kullanma tecrübeniz varsa Çin’in Şanghay gibi büyük şehirlerinde araba kullanmaya daha rahat alışabilirsiniz. Ama yine de ilk başlarda zorlanabilir ve hatta sinirlenebilirsiniz. Sakin olun. Ne olursa olsun diğer sürücülerle sözlü veya fiziksel kavgaya girişmeyin. Zaten Çinli sürücülerin hiç kavga etmediğini daha ilk gün fark edeceksiniz.

Araba kullanmaktan benim gibi çok hoşlanıyorsanız Çin’de araba kullanmak da size keyif verecektir.

 

Firsat.me TR

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Çin’de Araba Kullanmak İsteyenler İçin Bilgiler” için 2 yorum

 1. Merhabalar.
  Yazınız için öncelikle teşekkür ederim.
  Ben ehliyet sınavına girmek istiyordum ama birşeyi tam anlamadım.
  Sınavda sorulan 100 soru her zaman aynı mı?
  Aynı ise link gönderir misiniz?
  Teşekkürler

  1. Merhaba.

   Çıkan sorular her zaman aynı değil. Önceden sorulmuş soruları içeren çeşitli uygulamalar ve web siteleri mevcut. Bu sorular yaklaşık 400-500 civarında. Sınavda bu sorular arasından seçilen 100 tane soru aynen soruluyor. Ben çok uzun süre once ehliyetimi aldığım için ilgili link ve uygulamayı hatırlamıyorum. Özellikle Çin uygulamalarında arama yaparsanız soru bankası uygulamalarını rahatlıkla bulabileceğinizi düşünüyorum.

   Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.