Çin’de Alışveriş Merkezi Görünümlü Sağlık Merkezi Açılıyor

Bu Yazıyı Paylaşın:

Alışveriş  Merkezleri, kısa adıyla AVMler hayatımızın bir parçası haline geldi. Zaman zaman alışveriş merkezlerinden sitem etsek de çoğumuzun bu merkezler olmadan yapamadığı bir gerçek. Özellikle havanın çok sıcak, çok soğuk veya yağışlı olduğu günlerde.

Çin’in doğusunda yer alan ve ülkenin en küçük eyaleti olan Zhejiang’ın başkenti Hangzhou’da alışveriş merkezi merkezi gibi görünen sağlık merkezi açılıyor. Dışarıdan bakıldığında bir AVMden farksızmış gibi görünen merkezin içinde farklı veya benzer branşlarda hizmet veren toplam 13 adet özel dal merkezi, başka bir deyişle klinik bulunuyor. Her bir klinik kendi branşı  ile ilgili olarak donatılmış durumda. 1980’li yıllarda ABD’de kullanılmaya başlanan bu konsept Çin için çok yeni.  Bu nedenle de merkezle ilgili çok zıt görüşler mevcut. Bazı kişiler böyle bir merkezin insanların işini kolaylaştıracağını, özellikle özelde tedavi olmak isteyenlerin rahatlıkla bu merkeze gelerek hastane keşmekeşliğinden veya farklı branşlar için şehrin farklı bölgelerinde gitme zorunluluğundan kurtulacağını ve rekabet ortamı nedeniyle daha ucuza özel hizmet alınabileceğini savunurken; tam tersi fikirde olanlar ise bu tarz merkezlerde açılan kliniklerin asıl amacının ticaret ve müşteri bulmak olacağını, bu nedenle de kliniklerine gelen hastalara müşteri gözüyle bakacaklarını iddia ediyor.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin Yeni Yılı: Modern Kavimler Göçü

 

İlerleyen yıllarda eğer bu merkezin başarılı olduğunu gösteren sonuçlar ortaya çıkarsa benzer merkezlerin Dünya’ya çok hızlı bir şekilde yayılacağını şimdiden varsayabiliriz.

Kaynak:china.org.cn

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.