İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çince Öğrenmek Zannedildiği Kadar Zor Bir Şey Değil

Bu Yazıyı Paylaşın:

Birçok kişi Çince’nin Dünya’nın en zor dili olduğuna inanır ve onlar Çince konuşan birilerini gördüklerinde hayretle ağızlarını açarak “nasıl öğrendin sen bu dili?” derler. Çince öğrenmek isteyip de Çince’nin zorluğunu varsayarak bir türlü öğrenmeye başlamayan biriyseniz size güzel ve içinizi rahatlatabilecek bir haberim var. Çince aslında çok kolay. Özellikle de Çince’nin dil yapısı. Bunu Çince’yi çok rahat konuşabilen biri olarak söylüyorum.

Çince’nin Dilbigisi Kuralları Çok Basit

bing.com

Dilbilgisi kuralları denince en zor dillerden biri, inanmayabilirsiniz ama, Türkçe. Türkçe eklemeli bir dil olduğu için fiillerin ve isimlerin sonlarına getirilen ekler zamanı, kişiyi, durumu değiştirebilyor. Bir de bu eklere büyük ünlü uyumu, yumuşama, benzeşme gibi dilbilgisi kuralları eklenince Türkçe gerçekten zor bir dil haline geliyor. Bizim gibi anadili Türkçe olan kişiler için Türkçe tabii ki kolay; ama Türkçe’yi sonradan öğrenenler eminim ki bazı noktalarda çok zorlanıyorlardır. Bazen biz bile dilbilgisi ile ilgili bazı soruları cevaplamakta zorlanıyoruz.

Çince tek heceli bir dil. Bu nedenle de Çince’de bulunan kelimelerin %99.9’unun başına veya sonuna her hangi bir ek eklenmiyor. Bu da dilbilgisi yapısının çok kolaylaşması anlamına geliyor. Kabaca örnek vermek gerekirse Çince “ben dün saat 5 oyna futbol ” veya “ben şimdi oyna futbol” benzeri cümleler kurularak konuşulan bir dil. Şöyle bir iddiam var. Sadece Çince kelimeleri öğrenmeniz durumunda dilbilgisine vereceğiniz birkaç günün ardından Çince’yi rahatlıkla konuşabilirsiniz. İsterseniz deneyin.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Malı Telefon Markaları ve En Pahalı Modelleri

Kelimeleri Telaffuz Etmek Zannedildiği Gibi Zor Değil

Çince’de dört ayrı tonlama var-bing.com

Çince öğrenmek isteyen kişilerin öğrenmekten vazgeçtiği noktaların bir tanesi kelimelerin telaffuz edilme aşaması. Çince ders alan kişilerin bir kısmı ilk derste Çince’nin dört ayrı tonlama ile konuşulabildiğini öğrendikten sonra Çince öğrenmekten vazgeçer. Dört ayrı tonlamadan kasıt Çince karakterlerin latin harfleriyle yazılmış karşılığı olarak yazılan kelimelerin farklı şekilde tonlanarak farklı anlamlar kazanmasıdır. Birçok kişi hangi kelimenin nasıl vurgulanacağını öğrenmeye çalışır. Buna hiç gerek yok. Çinliler’in çoğu dahi hangi karakterin nasıl tonlanacağını bilmiyor. Ama ana dilleri olan Çince’yi çok rahat bir şekilde konuşabiliyorlar. Bunun nedeni duyduklarını söylemeleri. Eğer Çince’yi de sonradan öğrenen bir kişi Çince konuşan diğer kişilerden duyduklarının aynısını söylemeye çalışırsa çok rahat bir şekilde, başına ağrılar girmeden Çince telaffuz konusunu çözebilir.

Aslında Türkçe bilen kişiler olarak Çince’yi telaffuz etmemiz bir Amerikalı veya İngiliz’e oranla çok daha kolay. Çünkü Çince’de sıkça kullanılan ç,ş,ı,ü sesleri Türkçe’nin de bir parçası. Mesela Çince konuşurken “ı” demesi gereken yerlerde başka ülkelerden olan birçok kişinin “i” dediğine çok kez şahit oldum.

Kelime Sayısı Çok Fazla

Bazı Çince kelimeler-bing.com

Çince’nin zor olduğu noktalardan biri kelime sayısının fazlalığı. Türkçe konuşurken günde 10 kelime söylüyorsak Çince’de günde 50 kelime söylememiz gerekiyor. Eşanlamlı kelime sayısı çok fazla. Bazen Türkçe’de iki ayrı yerde kullanılan birçok kelime için Çince’de farklı yerler için farklı kelimelerin kullanıldığı görülebilir.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çinliler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu durumdan da korkmaya gerek yok. Eğer Çin’e yolunuz düşer ve Çince’nizi Çin’de geliştirmeye çalışırsanız kelimeleri yanlış yerlerde kullansanız bile genel olarak sizi anlayacaklardır ve size doğru kullanım şeklini söyleyeceklerdir. Birkaç defa yanlış yaptıktan sonra doğrusunu öğrenmek mümkün

Çince’nin En Öcü Gibi Göründüğü Nokta

Çince karakterler-bing.com

Birçok kişinin Çince öğrenmekten vazgeçmesinin tek nedeni Çince karakterler. Yani Çince’nin yazımında kullanılan ve ilk bakışta bizim için hiçbir anlam ifade etmeyen şekiller. İlk başlarda çok korkutucu ve öğrenilmezmiş gibi görünse de işin içine girdikten ve iyi öğrendikten sonra karakterlerin hiçbir zaman unutulamayacağını söyleyebilirim. Çünkü karakterleri okumayı öğrenirken fotografik hafıza kullanılır. Yani görülen şeklin beyinde fotoğrafı çekilir ve daha sonra aynı şekil göründüğünde o beyindeki fotoğraf geri çağrılır. Örnek verecek olursak, çok beğendiğiniz bir firmanın logosunu gördüğümüzde, o logoda hiçbir harf olmasa dahi o logonun hangi firmaya ait olduğunu anlayabiliyoruz. İşte bu da fotografik hafızanın sonucu. Diyebiliriz ki, Çince karakterlerin hepsi birer logo gibi ve görünce o karakterleri tanıyıp o karakterlerin neyi temsil ettiğini anlayabilenler Çince’yi anlayabilirler.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Sağlık Sistemi Hakkında Bilgiler

Çince yazma konusuna ayrı bir parantez açmakta yarar var. Bilgisayarda Çince’yi yazmak kısmen daha kolay. Çince yazmak için tasarlanmış bazı programları indirerek rahatlıkla Çince yazılabilir. Ama Çince’yi elle yazmaya çalışmak hiç kolay değil. Çinli öğrenciler bile Çince’nin elle yazımını öğrenebilmek için her karakteri en az 100 defa yazmak zorunda kalıyorlar. Buna rağmen yıllar geçtikten sonra bazı karakterlerin nasıl yazıldığını unutabiliyorlar. Çinliler için bir karakterin yazımını unutmak çok olağan bir durum.

Çince Öğrenmek İçin En Uygun Yer Çin

Bir dili öğrenmenin en kolay ve en doğru yolu dili yerinde öğrenmek. Bu kural Çince için de geçerli. Eğer Çince öğrenmek isteyen biri iseniz size yolunuzu bir şekilde Çin’e düşürmenizi öneririm. Çin’de 6 ay veya 1 sene süresince öğreneceğiniz Çince, Çin dışında aynı sürede öğrenebileceğinizden çok daha ileri düzeyde olacaktır. Sonuçta Çin dışında iken alacağınız Çince derslerin ardından tekrar kendi dilinizi konuşmaya başlamanız gerekecek, bu da Çince’ye adapte olma sürenizi uzatacaktır.

     Çince ile ilgili sitemizde bulunan benzer yazılar:

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.