İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çince Öğrenmek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çince öğrenmek her nedense birçok kişiye göre hiçbir şekilde öğrenilemeyecek kadar zor bir dil. İşin ilginç yanı Çince öğrenmek konusunda fikirlerini söyleyenlerin çok büyük kısmını Çince konusunda hiçbir bilgi sahibi olmayanlar oluşturuyor. Benim Çince ile ilgili şahsi görüşüm: Bir milyar dört yüz milyon kişinin ana dil olarak konuşabildiği bir dil ne kadar zor olabilir ki?

Çince öğrenmek ile ilgili internette çok sayıda yararlı yazı var. İşte onlardan bazıları:

Çince, Çin nüfusunun %90’ından fazlasını oluşturan Han Çinlileri’nin dili olduğu için Çince’de Hanyu(汉语), yani Han dili olarak bilinir. Çin’in farklı bölgelerinde farklı Çince ağızları konuşulsa da resmi yazışmalar için kullanılan ve adına İngilizce’de Mandarin de denilen ağız Çin’in başkenti Pekin’deki yerel ağıza en yakındır. Konuşulan ağızlar farklılık gösterse de her ağzın yazılmış hali hemen hemen aynıdır.

Mandarin Çince’de putonghua(普通话), yani standart ağız olarak da adlandırılır. Günümüzde yerel ağızlar özellikle yaşlılar tarafından hala kullanılmaya devam edilse de okullarda dersler putonghua kullanılarak işlenir. Çinli öğretmenler de öğretmenliğe başlamadan önce Mandarin sınavından yeterli puan almak zorundadırlar. Putonghua, Çin haricinde Tayvan ve Singapur’da da resmi dil olarak kullanılmaktadır. Bunun haricinde Birleşmiş Milletler’in altı resmi dilinden biridir. Putonghua, 1949 yılında Çin’in resmi dili haline gelmiştir.

Çin’deki okullar ve öğrencilik ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

Çince ile ilgili olarak bilinen en eski yazılı eserler günümüzden 3000 yıl öncesinde hüküm sürmüş olan Shang Hanedanlığı’na aittir. O zamanlar yazı yazarken kullanılan şekiller doğal olarak tamamen değişmiş ve Çince’nin bugünkü hali ortaya çıkmıştır. Şu an Çinliler en eski zamanlardan kalma karakterlerden sadece birkaç tanesinin ne anlama geldiğini anlayabilmektedir.

Bazı karakterlerin günümüzdeki haline dönüşümü-71.cn

Çince’nin Dil Yapısı

Çince, tek heceli dillerden biridir. Daha anlaşılabilir bir şekilde söylemek gerekirse, Çince’de adına “karakter” de denilen ve dışarıdan bakıldığında Çinli olmayanlar için hiçbir şey ifade etmeyen şekillerin herbiri farklı anlama gelen bir heceyi temsil eder. Günlük hayatta kullanılan kelimelerin bir çoğu en az iki karakterin biraraya getirilmesi ile oluşturulsa da, zaman zaman tek bir karaktere bakmak dahi anlatılmak istenenin kolayca anlaması için yeterli olabiliyor. Binlerce karakterden oluşan Çince’de günlük hayatta kullanılan karakter sayısı 4000-6000 dolaylarındadır.

Çince karakterler ile ilgili olarak internetteki bazı yazılar:

Çince’de herhangi bir alfabe bulunmaz. Alfabesi olan dillerde daha önce hiç görülmemiş bir kelime iyi kötü bir şekilde okunabiliyorken, Çince’de önceden hiç görülmemiş bir karakter Çinliler tarafından dahi okunamayabiliyor. Öyle ki Çinliler’in de karakterlerin tamamını bilmesi imkansız. Bu durum Çinliler için herhangi bir şekilde hayıflanacak bir durum değil. Onlara göre zaman zaman bazı karakterleri okuyamamak veya bazılarının nasıl yazıldığını unutmak çok sıradan bir şey.

Çinliler ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

Çince karakterler ilk bakışta göze korkutucu gelse de, dilin yapısını anladıkça karakterlerin anlamlarını öğrenmek de kolaylaşıyor. Karakterlerin farklı bölümlerindeki farklı nokta ve çizgiler hiç bilinmeyen karakterlerin bile anlamını tahmin etmeye yardımcı oluyor.

Bugünkü Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından Çince’deki karakterler basitleştirilmiş ve geleneksel olarak ayrılmaya başlandı. Bu da bazı karakterlerin eskiye oranla daha kolay bir şekilde yazılabilmesini sağladı. Şu an Çin içinde yazma dili olarak basitleştirilmiş Çince, Tayvan ve Hong Kong’da ise geleneksel Çince kullanılmaktadır.

linotype.com

Basitleştirilmiş Çince’de karakterlerin yazılışının kolaylaştırılmasına ek olarak, adına pinyin denilen ve karakterlerin latin harfleri kullanarak yazılabilmelerini sağlayan bir yöntem de geliştirildi. Şu an her karakterin latin harfleriyle yazılmış biçimi bulunuyor. Çin’deki okullarda öğrencilere pinyin öğretiliyor ve öğrencilerin latin harflerini de tanıması sağlanıyor. Genç nesil a’dan z’ye İngilizce’deki bütün harfleri tanısa da belli bir yaşın üstünde olanlar arasında harfleri tanımayanların sayısı hala çok fazla.

Çince’nin bilgisayar ve telefonlarda pinyin kullanarak yazılması çok kolay. Tek yapılması gereken yazılması istenen karakteri latin harflerini kullanarak yazmak ve aynı latin harfleri ile yazılan karakterler arasından aranılan karakteri seçmek. Tabi burada karakterleri görünce tanıyor olabilmek büyük önem taşıyor. Pinyin metodu ile Çince yamak isteyenlerin en çok kullandığı uygulamaların başında sogou geliyor.

Çince’nin karakterlerden oluşan bir dil olması birçok dilin aksine Çince’nin rijit bir şekilde korunabilmesini sağlıyor. Çince dışından Çince’ye eklenen kelimelerin Çince karakterleri kullanmadan aynen yazılarak kullanması mümkün olmadığı için en bilinen İngilizce kelimeler dahi Çince’ye Çinliler’in söyleyeceği şekilde giriyor.

İngilizce ile ilgili sitemizdeki yazılardan bazıları:

Çin’de iş yapan yabancı firmalar da kendilerine Çinliler’in söyleyebileceği bir isim bulmak durumunda. Aksi takdirde Çinlier arasında tanınmalarının çok zor olacağının farkındalar. Mesela Dünya’nın en büyük, Çin’de de binlerce mağazası olan Starbucks Coffee, Çince de xingbake (星巴克) olarak biliniyor. McDonald’s‘da hamburger yiyenlerin çoğu da restoranın gerçek adının McDonald’s olduğunu bilmez. Çünkü onlara göre yemek yedikleri yer maidanglao(麦当劳)dur.

Starbucks Coffee ile ilgili sitemizdeki yazılardan bazıları:

Çince’deki karakterlerin okunuşu ile ilgili birçok kişinin korkutuğu konuların başında karakterlerin dört ayrı tonda okunması gelir. Bununla ilgili internette çok sayıda yazı mevcut.

Doğrusunu söylemek gerekirse dört farklı tonlama durumu pinyin yöntemi ile karakterlerin latin harfleri ile yazılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmış olan bir durum. Bu nedenle sadece tonlara yoğunlaşmak demek Çince’yi gerçekten öğrenmekten uzaklaşmak anlamına gelmektedir. Önemli olan hangi karakterin hangi tonda söylendiğini ezberlemeye çalışmak yerine, hangi karakterin nasıl söylendiğini öğrenmektir. Çinliler’in dahi büyük çoğunluğunun hangi karakterin hangi tonda söylendiği konusunda sıkıntıları olduğu gerçek; ama hiçbir Çinli Çince konuşurken herhangi bir problemle karşılaşmıyor. Çünkü onlar Çince’yi duyarak ve duyduklarını söyleyerek Çince’yi öğrendiler. Çince öğrenmek isteyenlerin de yapması gereken bu. Dinlemek ve duyduğunu söylemeye çalışmak.

Dilbilgisi kuralları açısından Çince belki de Dünya’daki en kolay dillerden biri. Bu açıdan bakıldığında eklemeli bir dil olan Türkçe’nin Çince’ye oranla çok daha zor olduğu söylenebilir. Türkçe’de çoğu kelimeye birtakım ekler eklenirken, hatta kelimelerdeki harflere göre eklerde de değişiklikler gözlenirken Çince’de böyle bir durumla neredeyse hiç karşılaşılmaz. Özne-yüklem-nesne sıralamasının cümlelerin omurgasını oluştururken sıfat, zarf ve zaman ile ilgili kelimelerin eklenmesi ile uzun cümleler yapılır. Çin’deki dilbilgisi kurallarını hiç bilmeyen ama Çince kelimeleri bilen bir kişinin kısa süreli bir çalışmayla çok rahat bir şekilde cümleler kurabileceğini söylemek mümkün.

HSK Sınavı

Çin’de üniversitelerin Çince eğitim veren bir bölümünde okumak isteyen öğrenciler Çince bilgisini test eden HSK sınavından yeterli puanı almak durumundadırlar. Bu testi başarıyla geçemeyenlerin Çin’deki tek alternatifi, yıllık ücreti Çince bölümlere oranla çok daha yüksek olan ve İngilizce eğitim veren bölümlerdir. Bugün Çin genelinde 400.000’den fazla yabancı öğrenci üniversite eğitimi almaktadır.

Çin’de eğitim almak ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

Çin’de çalışmak için herhangi bir HSK punı genel olarak aranmasa da Çince bilen personele ihtiyaç duyan firmaların HSK puanı yüksek adaylarıı tercih etmesi çok normal karşılanabilir.

Çince ile ilgili sitemizdeki benzer yazılar:

 

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.