“Çince Öğreniyorum” ! Demek İsteyenler İçin İpuçları

Posted by

“Çince öğreniyorum” demeye başlamadan önce Çince’yi neden öğrenmek istediğimizin farkında olmamız gerekiyor. Nedensiz bir şekilde Çince öğrenmeye çalışmak birkaç ay içinde “Çince öğrenilecek bir değil. Ben denedim; ama olmadı” demekle sonuçlanabilir. Çince öğrenmenin diğer dillerden ne daha kolay ne de daha zor olduğunu bilerek Çince öğrenmeye başlamakta yarar var.

Yoksa size Çince’nin öğrenilemeyecek kadar zor olduğunu mu söylediler?

Çince öğrenmek Türkiye’de ve Dünya’da her geçen gün daha popüler bir hal alıyor. Bundan 5-10 yıl öncesine kadar Asya dillerine ilgi gösteren kişiler Japonca’yı tercih ederken, Çin’in Dünya ekonomisindeki payının ve gücünün artması çince öğrenmek isteyenlerin sayısında artış olmasını sağladı.

Dünya’da En Çok Kişinin Konuşabildiği “Öğrenilemez” Dil!

Bazı kişilere göre “Çince öğrenmek” Everest Tepesi’ne tırmanmak kadar zor görünüyor. Çince’nin öğrenilmesinin imkansız olduğunu düşünüyorlar. Bu kişilere sorulacak soru şu: “Dünya’da 1 milyar 400 milyon kişinin anadili olarak konuşulabilen bir dili öğrenmek nasıl imkansız olabilir?”

Çince’yi canavarlaştırmaya hiç gerek yok. “Çince öğreniyorum” demek de bir canavarla mücadele etmek anlamına gelmiyor. Çince, Dünya’da konuşulan binlerce farklı dil gibi bir dil. Dillerin yapısı farklılık gösterse de dil öğrenmenin mantığı hep aynı. Dillerin farklılıklarını kabul edip, dil kurallarını olduğu gibi kabul ettikten sonra hemen hemen benzer miktarlarda emek harcayarak bütün dilleri öğrenmek mümkün. 

Çince Karakterler

Çince’yi diğer dillerden ayıran en önemli, birçok kişiye göre en zor olan kısmı Çince’de Hanzi denilen Çince karakterler. Bir alfabeye ait olmayan karakterler ilk başta kargacık kurgacık şekiller gibi görülse de öğrenmeye başladıktan sonra insana keyif verdiği gerçek. Karakterleri okuyabildikçe Çin’de yaşamak kolaylaşıyor ve daha keyifli bir hal alıyor. Bu karakterleri okumaya çalışmak fotografik hafıza ile anlatılabilir. Hiç harf barındırmayan bu karakterler sadece onları görünce tanıyabilecek bir şekildedir.

Aslında hepimiz fotografik hafıza ile karakter okuma yöntemini hayatımızda çok aktif olarak kullanıyoruz. Mesela alacağımız ürünlerin markalarının sadece logolarına bakarak ürünün hangi firmaya ait olduğunu anlayabiliyoruz. Yani bir sağından ısırılmış bir elma gören herkesin Apple‘ı aklına getirmesi veya dört tane yan yana ve birbirleriyle kesişen halkalar gören kişilerin Audi ile çağrışım yapması gibi Çince karakterler de çeşitli çağrışımlar yapar ve karakterlerin neyle ilgili olduğunu anlatır. Şu an en sıradan bir kişi bile yüzlerce markayı sadece logolarına bakarak tanıyabilir. Çince’yi okuyabilmek de sadece bu karakterleri görüp tanımakla alakalı. Hepsi bu.

Çince’nin En Kolay Tarafı

“Çince öğreniyorum” diyebilenler farketmişlerdir ki Çince’nin en kolay yanı dil yapısı. Çince’nin dil yapısı İngilizce ve hatta Türkçe’ye oranla kesinlikle çok daha kolay. Bunun en başlıca nedeni Çince’nin tek heceli bir dil, başka bir deyişle kelimelerin neredeyse hiç ek almadığı bir dil olması.

En basit bir örnek vermek gerekirse Türkçe’de “Ben şimdi eve gidiyorum.” cümlesi Çince dil yapısını kullanarak söylenirse “Ben şimdi git ev” denebilir. “Ben dün eve gittim.” şeklindeki geçmiş zaman anlamı taşıyan cümle Çince’de sadece zaman zarfı değiştirilerek “Ben dün git ev” şeklinde söylenir. Gelecek zaman anlamı taşıyan “Ben yarın eve gideceğim” şeklinde bir cümle ise sadece küçük bir değişiklikle “ben yarın git ev” gibi çok basit bir şekilde söylenir. Buradan yolara çıkılarak Çince’nin dil yapısının ne kadar kolay olduğu görülebilir.

Duy ve Söyle

a3f3e5cab629f0965f43c8c98b4c2b62Birçok kişi “Çince de dört ayrı tonlama varmış, farklı tonlama anlamı da değiştiriyormuş.” diyerek Çince’nin ne kadar zor olduğunu ispatlamaya ya da Çince’yi öğrenememek için neden bulmaya çalışır.  Çince karakterlerin latin harfleri ile karşılıklarının yazıldığı durumlarda dört ayrı tonlamanın olduğu doğru; ama tonları tek tek ezberlemeye çalışmak hem sıkıcı, hem de çok gereksiz. Zira Çinliler’in bile birçoğu bu tonlamaları tam olarak bilmiyor. Özellikle de ileri yaşta olanlar. Önemli olan tonlama çalışmak yerine Çince duyduğunu aynen söylemeye çalışmaktır. Küçük çocuklar ana dillerini böyle öğreniyorlar. Bizim de Çince çalışırken yapmamız gereken bu.

Çin’de Zaman Geçirmek

Çince öğrenmek isteyen kişilerin yollarını mutlaka Çin’e düşürmelerinde yarar var. Sadece Türkiye’de olarak Çince öğrenmeye çalışmak Çince’nin teorik olarak gelişmesine mutlaka katkı sağlar, ama öğrenilenlerin pratiğe dökülmesi hiç kolay olmayabilir. Türkiye’de Çinliler’i bulup devamlı onlarla konuşmaya çalışmak yardımcı olabilir; ama Türkiye’deki Çinli sayısının şimdilik o kadar da çok olmadığını unutmamak lazım. Çin’de Çince’yi konuşmaya çalışmak Çin’in farklı bölgelerindeki yerel ağızlara da alışmayı sağlayabilir.

Çince öğrenmek doğru bir karar. İngilizce’den sonra dil anlamında ileriye yönelik en önemli yatırımlardan biri. Kararı verdikten sonra karara sadık kalıp yapılması gerekenleri yapmak çok önemli. Çince’yi hiç bilmeyen veya kendi nedenlerinden dolayı Çince çalışmayı bırakanları dinlemek Çince öğrenmeyi çok zor bir hale getirebilir. Oysa ki Çince’yi isteyen herkes öğrenebilir.

Çince’yi yerinde görmek için Çin’i ziyaret edin ve kalacağınız oteli BURAYA tıklayarak belirleyin.

2 comments

  1. merhabalar çince bilgisayar ve akıllı telefonlarda nasıl yazılır ben görme engelliyim ve çince öğrenmek istiyorum türkçede bütün işlerimi bilgisayar ve telefondan yapıyorum pinyin diye bi şey duymuştum bilgilendire bilir misiniz. teşekkürler

    1. Merhaba.Teşekkür ederim mesajınız için.
      Çince’yi telefon ve bilgisayarlarda yazabilmek için en uygun yöntem, özellikle Çince’yi bizim gibi sonradan öğrenenler için, sizin de pahsettiğiniz gibi pinyin. Bu yöntemle Çince karakterlerin latin harfleriyle yazılan biçimleri klavyeden tuşlanıyor. Ardından da latin harflerle yazılışı aynı;ama Çince’de farklı olan karakterlerden yazılmak istenen seçiliyor. Bunun haricinde Çince konuşmaları tanıyıp konuşulanı yazı haline getiren uygulamalar da mevcut. Mesela WeChat’de böyle bir özellik var. Çince ne söylenirse söylensin anında yazı haline getirebiliyor.
      Kolay gelsin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.